شماره امروز: ۵۴۷

قیمت دلار امریکا بازهم کاهش یافت و وارد کانال 21 هزار تومان شد

| | |

روز یکشنبه در ادامه روند کاهش قیمت دلار در هفته‌های اخیر، رکورد تازه‌ای در کاهش قیمت ارز رخ داد و قیمت دلار صرافی به کانال 21 هزار تومان کاهش یافت.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری|

روز یکشنبه در ادامه روند کاهش قیمت دلار در هفته‌های اخیر، رکورد تازه‌ای در کاهش قیمت ارز رخ داد و قیمت دلار صرافی به کانال 21 هزار تومان کاهش یافت. هر چند که قیمت دلار آزاد همچنان در کانال 22 هزار تومان است و برخی کارشناسان معتقدند که اعلام نرخ تسعیر دلار 15900 تومانی در بانک‌ها، عملا به معنای ایجاد مقاومت در کاهش نرخ دلار است و احتمالا قیمت دلار در محدوده 17 تا 20 هزار تومان به ثبات خواهد رسید، اما بازار همچنان منتظر اعلام خبرهای تازه از مذاکرات وین است. 

برخی صاحب‌نظران معتقدند که اعلام خبرهای تازه از تقویت احتمال لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌ها و حتی لغو تحریم مقامات و افراد و شرکت‌ها، موجب خواهد شد که بازار تمایل زیادی به ریزش قیمت‌ها نشان دهد. 

احمد صبوری فعال بازار ارز در این زمینه گفت: از آنجا که لغو تحریم‌ها می‌تواند بین20 تا 100 میلیارد دلار روی آزادسازی پول‌های دولت و بانک مرکزی اثرگذار باشد، در نتیجه منابع عرضه ارز را به‌شدت تقویت خواهد کرد و از سوی دیگر، کاهش هزینه مبادله تحریم، کاهش هزینه‌های بانکی و نقل و انتقال، می‌تواند روی تقاضای دلار نیز اثرگذار باشد و در نتیجه قیمت‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. 

اما در کنار این نظرات خوش‌بینانه، بالا بودن نرخ تورم نزدیک به 50 درصدی نقطه به نقطه، رشد نقدینگی 40 درصدی، رشد پایه پولی 29 درصدی، کسری بودجه دولت، بزرگ‌ترشدن حجم بودجه عمومی و نیاز بیشتر به ریال، رشد 50 درصدی تسهیلات بانک‌ها در یک‌سال قبل و... همگی حکایت از آن دارد که کاهش ارزش پول ملی به شکل قابل توجهی روی بالا رفتن همه قیمت کالاها و خدمات و از جمله نرخ ارز اثرگذار خواهد بود و حداقل به شکل اسمی و ظاهری، نرخ ارز را افزایش خواهد داد. 

یکی دیگر از فعالان بازار ارز می‌گوید: طی هفته‌های آینده نتایج مذاکرات وین، تمایل عربستان به مذاکره با ایران و کاهش تنش‌ها، همگی می‌تواند روی بازار ارز و طلا در ایران اثرگذار باشد و قیمت‌ها را به شکل کم‌سابقه‌ای کاهش دهد. اما در عین حال باید دید که این خبرهای خوش‌بینانه تا کجا تحقق خواهد یافت و چه بخشی از تحریم‌ها لغو خواهد شد. 

وی افزود: روز یکشنبه،  در بازار آزاد ارز قیمت دلار به 22 هزار و 600 تومان، قیمت یورو 27 هزار و 350 تومان و درهم امارات 6 هزار و 230 تومان کاهش یافت. اما در صرافی‌ها دلار به کانال 21 هزار تومان کاهش یافته است. 

    ریزش دلار به کانال ۲۱ هزار تومانی

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی در مقایسه با روز کاری گذشته با هزار و ۷۴ تومان کاهش به رقم ۲۱ هزار و ۹۶۱ تومان رسید. قیمت فروش یورو نیز با کاهش یک‌هزار و ۵۳۷ تومانی نسبت به روز کاری گذشته به رقم ۲۶ هزار و ۳۳۳ تومان رسید.قیمت خرید هر دلار ۲۱ هزار و ۵۲۶ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز۲۶ هزار و ۳۳۳ تومان بود.نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی۲۱ هزار و ۶۹۷ تومان و نرخ فروش آن ۲۱ هزار و ۹۱۳ تومان اعلام شد. همچنین نرخ یورو در این بازار ۲۶ هزار و ۵۹۹ تومان و نرخ فروش آن نیز۲۶ هزار و ۸۶۴ تومان اعلام شد.

در سامانه سنا در روز معاملاتی گذشته (شنبه) هر یورو به قیمت۲۷ هزار و ۷۰۵ تومان و هر دلار ۲۲ هزار و ۹۳۱ تومان به فروش رسید.

همچنین روز کاری گذشته در سامانه نیما، حواله یورو به قیمت۲۷ هزار و ۶۰۳ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت۲۲ هزار و ۷۹۴ تومان معامله شد.

با توجه به تحولات سیاست خارجی و افزایش امیدواری به موفقیت مذاکرات وین، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و کاهش سفته‌بازی در بازار ارز، قیمت انواع ارز در هفته‌های اخیر روند کاهشی داشته است.

در ادامه روند نزولی نرخ ارز در روزهای اخیر، شاهد افت بیشتر شاخص ارزی و تداوم کاهش قیمت‌ها در بازار ارز هستیم.جدیدترین نرخ‌های اعلام شده در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، نشان از تندتر شدن سرعت کاهش قیمت دلار دارد.

    کاهش۱۸۰ هزار تومانی قیمت سکه

در بازار طلا نیز اونس جهانی طلا یک‌هزار و ۷۶۹ دلار و ۴۹ سنت فروخته شد و در نتیجه با کاهش قیمت دلار، قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافته است. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران یکشنبه، دوازدهم اردیبهشت‌ماه با کاهش ۱۸۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته به ۹ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسید.

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت خورد. در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای۱۸ عیار به ۹۴۰ هزار تومان رسید. قیمت مثقال طلا نیز چهار میلیون و ۷۵ هزار تومان شد.

کاهش قیمت دلار به عنوان مهم‌ترین عامل افت قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر به شمار می‌رود. روند نزولی قیمت‌ها در بازار سکه و طلا در روزهای اخیر تشدید شده است. به نظر می‌رسد که به دلیل تحولات سیاست خارجی و چشم‌انداز کاهشی نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا تمایل به افت بیشتر دارد، به‌طوری که فعالان این بازار کاهش بیشتر قیمت‌ها را انتظار دارند.

در ساعات عصر نیز هر اسکناس دلار امریکا در صرافی‌ها، به قیمت۲۱۸۷۵ تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل با کاهش ۵۹۱ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز گذشته، به قیمت۲۲۳۱۷ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود.نرخ دلار در معاملات نسبت به اولین روز اردیبهشت ماه، بیش از هزار تومان ارزان‌تر شده است. روندی که نشان از کاهش انتظارات تورمی و افزایش عرضه در بازار دارد.هر اسکناس یورو به نرخ ۲۷۱۲۱ تومان از مردم خریداری می‌شود و در مقابل به نرخ ۲۷۶۶۹ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود.

به دلیل موج جدید کرونا و اعلام شرایط قرمز در تهران، بازار طلا و جواهر تهران نیز به مدت 2 هفته تعطیل اعلام شده است؛ قیمت‌های درج شده در این خبر نیز با استناد به نرخ‌های اعلامی از سوی اتحادیه طلا و جواهر است.

نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته‌بازان، قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته‌ای و... باعث عقب‌نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است.

به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می‌شود، ‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و... قیمت ارز کاهش چشم‌گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی‌تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم‌گیر قیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می‌کند.

    بیت‌کوین۶۰ هزار دلار را پس می‌گیرد؟

ورود موج تازه سرمایه‌های ورودی باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی از جمله بیت‌کوین شد.رویای کسب سودهای هنگفت و نوسانات وسوسه‌انگیز ارزهای دیجیتالی باعث شده است تا شمار ورود سرمایه‌های جدید به این بازارها با شیبی تند رو به افزایش باشد. روزنامه چوسان ایلبو کره جنوبی در گزارشی تب ارزهای دیجیتالی در این کشور را نگران‌کننده خوانده و نوشته است بسیاری از جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال کره‌ای به خیال یک شبه پولدار شدن، کار خود را رها کرده‌اند و تمام دارایی‌های خود را به بازار آورده‌اند. 

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با ۰.۱۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۲۷۸ واحد بسته شد. در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای۱.۳۸۱ دلار مبادله شد. یورو۰.۱۶ درصد پایین رفت و با ورود به کانال ۱.۲۰ به ۱.۲۰۱ دلار رسید.در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۴ درصد افزایش به ۱۰۹.۳۳۰ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای۱.۲۹۶ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۷۳یوان چین اعلام شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران