شماره امروز: ۵۴۷

اونس جهانی 1783 دلار شد

| | |

روز چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400 به دنبال کاهش تعطیلی‌های بازار و افزایش مراجعات مردم به بازار، قیمت دلار و سکه و طلا افزایش یافت و در بازار آزاد،

دلار  رشد  کرد

گروه بانک و بیمه |

 روز چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400 به دنبال کاهش تعطیلی‌های بازار و افزایش مراجعات مردم به بازار، قیمت دلار و سکه و طلا افزایش یافت و در بازار آزاد، قیمت دلار 24 هزار و 250 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 100 تومان و درهم امارات 6 هزار و 670 تومان اعلام شده است.اونس جهانی طلا نیز به 1783 دلار افزایش یافت و عامل رشد قیمت طلا بوده است.  برخی فعالان بازار ارز نیز می‌گویند که نقطه نظرات دو طرف مذاکره مبنی بر لغو تمام تحریم‌ها یا بخشی از تحریم‌ها، نقطه نظرات متفاوت فعالان سیاسی ورسانه‌ها در داخل کشور، همگی بر این موضوع اثر گذار بوده است. طبق اعلام ناظران سیاسی و رسانه‌ها، دو طرف در مورد پیش نویس توافق‌هایی کسب کرده‌اند و هفته آینده قرار است که در مورد پیش نویس توافق اقداماتی انجام دهند، براین اساس به نظر می‌رسد که هنوز زود است که در مورد میزان لغو تحریم‌ها برآورد دقیقی ارایه شود. برخی ناظران سیاسی در کشورهای مختلف گفته‌اند که بازگشت بایدن و امریکا به برجام قطعی است اما در مورد نحوه بازگشت و لغو تحریم‌ها، هنوز مشخص نیست که چه مسیری طی خواهد شد. 

براین اساس تا نقطه‌ای که بازار ارز روند نزولی به خود بگیرد هنوز چند هفته‌ای فاصله وجود دارد و پس از آن باید دید که تحریم‌ها چگونه کاهش خواهد یافت و تا چه حد بر نرخ‌ها اثرگذار است.  نرخ دلار در صرافی‌های بانکی چهارشنبه، اول اردیبهشت‌ماه با ۷۴ تومان کاهش در مقایسه با روز کاری گذشته به رقم ۲۳ هزار و ۳۶۹ تومان رسید.قیمت فروش یورو با کاهش ۵۸ تومانی نسبت به قیمت‌ پایانی روز گذشته ۲۷ هزار و ۹۹۳ تومان شد. قیمت خرید هر دلار ۲۲ هزار و ۹۰۷ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز۲۷ هزار و ۴۳۸ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی۲۳ هزار و ۱۵۹ تومان و نرخ فروش آن ۲۳ هزار و ۳۹۰ تومان اعلام شد. همچنین نرخ یورو در این بازار ۲۷ هزار و ۷۹۷ تومان و نرخ فروش آن نیز۲۸ هزار و ۷۴ تومان اعلام شد.

براساس این گزارش، در سامانه سنا در روز معاملاتی گذشته (سه‌شنبه) هر یورو به قیمت۲۷ هزار و ۸۷۸ تومان و هر دلار ۲۳ هزار و ۲۹۹ تومان به فروش رسید.همچنین روز کاری گذشته در سامانه نیما، حواله یورو به قیمت۲۸ هزار و ۷۹ تومان فروخته و حواله دلار به قیمت۲۳ هزار و ۲۲۸ تومان معامله شد.

با توجه به تحولات سیاست خارجی و افزایش امیدواری به موفقیت مذاکره‌های وین، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و کاهش سفته‌بازی در بازار ارز، قیمت انواع ارز در هفته‌های اخیر روند کاهشی داشته است.

    نرخ سکه به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید

روند نزولی قیمت‌ها در بازار سکه و طلا در روزهای اخیر، تشدید شده است که البته این روند نزولی دچار وقفه شده و قیمت‌ها اندکی بالا رفت.به نظر می‌رسد که به دلیل تحولات سیاست خارجی و چشم‌انداز کاهشی نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا تمایل به افت بیشتر دارد به‌طوری که فعالان این بازار انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را دارند. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران چهارشنبه، اول اردیبهشت با ۱۴۰ هزار تومان افزایش نسبت به روز کاری گذشته به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۸ هزار تومان رسید.هر مثقال طلا نیز به قیمت چهار میلیون و ۴۱۰ هزار تومان معامله شد. اونس جهانی طلا نیزیک‌هزار و ۷۷۹ دلار و ۴۲ سنت فروخته شد.کاهش قیمت دلار به عنوان مهم‌ترین عامل افت قیمت سکه و طلا در روزهای اخیر به شمار می‌رود.هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۱۷ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید۱۰میلیون و ۱۸۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۴ هزار و ۲۵۰ تومان است. گفتنی است، به دلیل موج جدید کرونا و اعلام شرایط قرمز در تهران، بازار طلا و جواهر تهران نیز به مدت 2 هفته تعطیل اعلام شده است؛ قیمت‌های درج شده در این خبر نیز با استناد به نرخ‌های اعلامی از سوی اتحادیه طلا و جواهر است. نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته بازان، قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته‌ای و ... باعث عقب‌نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است. به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می‌شود، ‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشمگیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی‌تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشمگیرقیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می‌کند. نائب رییس اتحادیه طلاو جواهر گفت: با افزایش نرخ ارز و هر انس طلا در بازارهای بین‌المللی قیمت سکه و طلا نیز در بازارهای داخلی افزایش یافت. محمد کشتی‌آرای با بیان اینکه در چند روز اخیر قیمت انس جهانی طلا با نوسانات افزایشی مواجه است افزود: و در این ساعت هر انس جهانی طلا با قیمت۱۷۸۸ دلار عرضه شده است. وی با اشاره به اینکه با افزایش نرخ ارز و هر انس طلای جهانی قیمت سکه که به کانال ۹ میلیون تومان وارد شده بود به بیش از ۱۰ میلیون تومان افزایش داشته است گفت: هم‌اکنون هر قطعه سکه طرح جدید۱۰ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و سکه‌های گرمی دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.هر گرم طلای۱۸ عیاریک میلیون و ۲۰ هزار تومان و هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

    نگرانی دلالان بازار ارز از ریزش قیمت‌ها

قیمت‌ها در بازار ارز با افزایش احتمال موفقیت مذاکرات وین، روندی کاهشی یافته است، بر این اساس، تردید و سردرگمی در میان دلالان بازار ارز مشاهده می‌شود که نشان‌دهنده انتظار برای کاهش بیشتر قیمت‌ها در آینده نزدیک است، حتی برخی از دلار زیر۲۰ هزار تومان در روزهای آینده سخن می‌گویند.

با توجه به تحولات سیاست خارجی و افزایش امیدواری به موفقیت مذاکرات وین، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و کاهش سفته‌بازی در بازار ارز، قیمت انواع ارز در روزهای اخیر روند کاهشی داشته است. 

رصد بازار غیر رسمی ارز در خیابان فردوسی تهران نشان می‌دهد که دوباره فضای تردید در این بازار حاکم شده و دلالان این بازار انتظار کاهش قیمت‌ها را دارند. با وجود اینکه هنوز صف‌های فروش در این بازار شکل نگرفته، اما دلالان تلاش می‌کنند که خریدهای خود را در قیمتهای پایین انجام دهند تا در صورت ریزش قیمت‌ها، متضرر نشوند. اگرچه در ابتدای شروع به کار دولت جو بایدن، چشم‌انداز روشنی از آینده مذاکرات و احیای برجام وجود نداشت و به همین خاطر فعالان بازار ارز چندان به کاهش قیمت‌ها در آینده نزدیک خوشبین نبودند، اما در روزهای اخیر شرایط حاکم بر بازار به کلی متفاوت است.

به نظر می‌رسد با شروع روند کاهشی قیمت ارز و به ویژه دلار، چشم‌انداز روشنی از تداوم این روند در بازار ارز به وجود آمده است. جو حاکم بر بازار بیانگر این است که فعالان و به ویژه دلالان ارز درباره کاهش بیشتر قیمت در روزهای آتی اطمینان دارند.  این روزها خیابان فردوسی که به عنوان بازار غیررسمی ارز به شمار می‌رود، از شلوغی و ازدحام همیشگی برخوردار نبود. هرچند از گوشه و کنار میدان و پیاده روهای خیابان فردوسی صدای «دلار، دلار، یورو، خرید، فروش» به گوش می‌رسید اما به دلیل جو کاهشی حاکم بر بازار تعداد دلالان و معامله‌گران کمتر از گذشته و معاملات هم در مقیاس زیاد انجام نمی‌شد. خریدها کمتر انجام و اگر هم متقاضی پیدا می‌شد پایین‌ترین قیمت را پیشنهاد می‌دادند و همان قیمت را هم در مراجعات بعدی فروشنده، پایین‌تر می‌آوردند.

روز سه‌شنبه نیز فضای تردید در بازار ارز حکم‌فرما بود به‌طوری که دلالان حدود ساعت یازده و نیم قبل از ظهر، قیمت خرید را ۲۳ هزار و ۵۰۰ تا ۲۳ هزار و ۵۵۰ و قیمت فروش را ۲۳ هزار و ۷۵۰ می‌گفتند اما بعد از ساعت ۱۲ ظهر دلار را بیش از ۲۳ هزار و ۳۰۰ خریدار نبودند.

    تردید در خرید، تعجیل در فروش

آنچه که در بازار جلب‌توجه می‌کرد، غلبه نوعی تعجیل معاملاتی بر بازار در عین شک و تردید در خرید بود. از آنجایی که دلالان و معامله‌گران تقریباً از کاهش قیمت‌ها اطمینان داشتند در خرید ارز دچار نوعی تردید و دودلی بودند. با این حال اگر هم پیشنهاد خرید می‌دادند اصرار زیادی داشتند تا به سرعت دلار و یورو را خریداری و با همان سرعت به فروش برسانند. این تعجیل از آنجا ناشی می‌شود که کاهش قیمت به صورت لحظه‌ای اتفاق می‌افتد. حتی تابلوهای دیجیتال صرافی‌ها نیز این روند کاهشی را به نمایش می‌گذاشتند.

برای مثال در ضلع جنوبی میدان فردوسی یکی از صرافی‌ها در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه قیمت خرید و فروش دلار را بر روی تابلوی خود به ترتیب۲۳ هزار و ۵۰ تومان و ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام کرده بود، اما همین صرّافی حدود یک ساعت بعد قیمت‌ها را به ترتیب به ۲۲ هزار و ۹۵۰ و ۲۳ هزار و ۵۵۰ تومان کاهش داد.

    چشم‌انداز دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان

یکی از دلالان بازار ارز که خود را معلم بازنشسته و با نام «ولدخانی» معرفی کرد درباره جو کاهشی و ریزشی قیمت دلار به ایرنا گفت: بدون شک توافق برجام صورت می‌گیرد، اما تاثیر آن بر بازار ارز بر اساس نوع توافق، متفاوت خواهد بود. اگر توافق جامعی صورت گیرد و تحریم‌ها به صورت معناداری برداشته شود ریزش قیمت دلار به زیر۲۰ هزار تومان بسیار محتمل است. اما اگر توافق وین به صورت نیم‌بند باشد دلار تا محدوده ۲۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

یکی دیگر از جوانان فعال در بازار دلار در فردوسی گفت: «اگر مخالفان داخلی و خارجی برجام بازی در نیاورند و توافقی صورت بگیرد و روابط منطقه‌ای نیز بهبود پیدا کند، دلار بدون شک تا ۲۰ هزار تومان نیز کاهش خواهد یافت اما به نظرم فعلاً روی این قیمت باقی می‌ماند. اما بعد از انتخابات، ما دلار ۱۵ هزار و ۱۴ هزار تومانی را هم خواهیم دید.

    تردیدی در تداوم روند کاهشی قیمت دلار وجود ندارد

رصد بازار ارز نشان می‌داد که اکثر دلالان بازار آزاد ارز تردیدی در مورد کاهش قیمت ندارند. هیچ کس از افزایش حرف نمی‌زد و اگر قیمتی به فروشنده می‌دادند چند لحظه بعد همان قیمت را پایین‌تر اعلام می‌کردند. در گوشه‌ای از پیاده رو دو جوان حدود ۳۵ ساله، هردو خریدار دلار بودند.

یک جوان ۳۰ ساله فعال بازار ارز به ایرنا گفت: «الان همه انتظار قیمت‌ها را دارند، ما خودمان از خرید دلار، نگرانیم، زیرا اگر ما دلار خریداری کنیم نمی‌دانیم که می‌توانیم آن را چند ساعت بعد به همان قیمت بفروشیم یا نه.»  با تاثیر کاهش سود خزانه‌داری امریکا بر تقاضای طلا، قیمت طلا افزایش یافت.قیمت طلا در آسیا افزایش یافت، در حالی که سود کمتر خزانه داری امریکا موجب افزایش تقاضا برای این فلز گرانبها می‌شود. معاملات آتی طلا با ۰.۲۲ درصد افزایش به ۱۷۸۲.۴۰ دلار رسید. دلار که معکوس با طلا حرکت می‌کند، به پایین‌ترین سطح نزدیک به هفت هفته سقوط کرد، در حالی که سود خزانه‌داری امریکا به زیر۱.۶ درصد رسید. به گفته یک تحلیل‌گر ارشد بازار، به شرطی که سودهای۱۰ ساله ایالات متحده کمتر بماند، به نظر می‌رسد طلا یک روند صعودی را در ۱۰۰ روز آینده با قیمت میانگین۱۸۰۲ دلار در هر اونس داشته باشد. سرمایه‌گذاران منتظر تصمیم‌های سیاسی بانک‌های مرکزی در سطح جهان شامل بانک مرکزی اروپا در روز پنج شنبه و بانک فدرال رزرو ایالات متحده در هفته بعد، هستند. یک مدیر ارشد گفت: سرمایه‌گذاران انتظار دارند که بانک فدرال و سایر بانک‌های مرکزی به دلیل افزایش روزافزون موارد ابتلای COVID-۱۹ناپایدار بمانند. طبق داده‌های دانشگاه جان هاپکینز، تعداد موارد ابتلای COVID-۱۹تا ۲۱ آوریل در سطح جهانی از ۱۴۲.۵ میلیون نفر عبور کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران