شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هومن کرمی رییس دایره معاملات اوراق بهادار بانک مرکزی نحوه تامین مالی روزانه بانک‌ها در قالب عملیات ریپو (توافق بازخرید) را تشریح کرد.تمامی عملیات بازار باز بر پایه خرید

نیاز مالی روزانه بانک‌ها  چگونه تامین می‌شود؟

هومن کرمی رییس دایره معاملات اوراق بهادار بانک مرکزی نحوه تامین مالی روزانه بانک‌ها در قالب عملیات ریپو (توافق بازخرید) را تشریح کرد.تمامی عملیات بازار باز بر پایه خرید و فروش اوراق انجام می‌شود. خرید و فروش اوراق هم می‌تواندیا از طریق خرید و فروش قطعی باشد یا بر مبنای ریپو (توافق بازخرید) اتفاق افتد، ولی محل کاری که انجام می‌شود بحث خرید و فروش اوراق است. بانک‌ها به هر دلیلی که برای نیاز نقدینگی خود به بانک مرکزی مراجعه می‌کنند، نیاز به اوراق بدهی دولتی دارند تا آن را به بانک مرکزی به فروش برسانند و در ازای آن ذخایر تحویل ‌بگیرند. با خرید و فروش اوراق، حجم معاملات در بازار فرابورس افزایش پیدا می‌کند. به این معنا؛ برخی اوقات دیده می‌شود حجم معاملات بازار فرابورس در بخش اوراق بدهی دولتی که همه با هم در بازار چهارم اتفاق می‌افتد، عددهای بسیار بالایی را نشان می‎دهد. رییس دایره معاملات اوراق بهادار بانک مرکزی درباره حجم معاملات اوراق در بازار فرابورس چنین توضیح داد: بانک‌ها و موسسات اعتباری برای نیازهای نقدینگی خود در چارچوب شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های موجود به بانک مرکزی مراجعه می‌کنند و از آنجا که از نیمه دوم آبان ماه۱۳۹۹ تمام عملیات از طریق ابزار توافق بازخرید انجام می‌گیرد، در همان روز دو بخش معامله صورت می‌پذیرد. کرمی درباره این بخش‌های عملیات چنین بیان کرد: بخش اول به سررسید بازخریدی که در روز یا روزهای گذشته بین بانک مرکزی و بانک‌ها و موسسات منعقد شده برمی‌گردد و قسمت دوم هم به پرداخت اعتباری که از سمت بانک مرکزی به بانک‌ها انجام می‌شود، مربوط است.

ترکیه استفاده از ارزهای مجازی را برای پرداخت ممنوع کرد

بانک مرکزی ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد نمی‌توان از ارزهای مجازی و سایر سرمایه‌های دیجیتال به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به عنوان یک شیوه پرداخت استفاده کرد. به گزارش راشاتودی، بانک مرکزی ترکیه استفاده از ارزها و سرمایه‌های مجازی را برای خرید کالا و خدمات ممنوع کرده و در مورد مخاطرات قابل توجه در این نقل و انتقال‌ها هشدار داده است. این ممنوعیت از ۳۰ آوریل (دهم اردیبهشت) اعمال می‌شود. بانک مرکزی ترکیه طی بیانیه‌ای که در روزنامه رسمی این کشور منتشر شده اعلام کرد ارزهای مجازی و سایر سرمایه‌های دیجیتال را نمی‌توان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به عنوان یک شیوه پرداخت به کار برد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران