شماره امروز: ۵۴۷

| | |

استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز در گفت‌وگو با نیلی پتل- تهیه‌کننده پادکست ورجز دکودر- ضمن بررسی مسیر احتمالی پیش روی بیت‌کوین گفت:

استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز در گفت‌وگو با نیلی پتل- تهیه‌کننده پادکست ورجز دکودر- ضمن بررسی مسیر احتمالی پیش روی بیت‌کوین گفت: بیت‌کوین یک ارز مثل ارزهای فعلی نیست و نمی‌توان آن را وسیله‌ای برای حفظ ارزش پول دانست. بیت‌کوین برای آنکه به ارز جهانی تبدیل شود باید رقیب سرسختی به نام دلار را شکست دهد که این مساله اتفاق نخواهد افتاد. 

صعودهای پی در پی بیت‌کوین باعث هشدار شماری از کارشناسان اقتصادی به معامله گران نسبت به وجود حباب قیمتی در این رمزارز شده است.

هانکه در ذکر دلایل خود برای برتری دلار نسبت به بیت‌کوین گفت: دلار ارز (غالب) جهانی است. نه تنها تقریبا تمام کالاهای مهم جهانی بر حسب دلار قیمت‌گذاری شده‌اند بلکه طبق قانون نانوشته‌ای دلار تنها ارزی است که همه جای دنیا قبولش دارند و به همین دلیل هم می‌بینیم در کشورهای با تورم بالا مردم برای حفظ ارزش پول خود دلار نگهداری می‌کنند. دلار دارای یک ارزش ذاتی است اما بیت‌کوین پشتوانه قابل اتکایی ندارد.  به عقیده هانکه، روزی یک ارز دیجیتالی برتر از بیت‌کوین وارد بازار خواهد شد و بیت‌کوین آن روز دچار مرگ تدریجی می‌شود و شاید حتی ارزش آن به صفر برسد. این ارز دیجیتالی یک ارز متعلق به بخش خصوصی خواهد بود که دارای لنگرگاه ارزی مطمین و قابل تبدیل به آن ارز تکیه گاه با نرخ تبدیل ثابت خواهد بود. این لنگرگاه ارزی می‌تواند ترکیبی از طلا، سبدی از کالاهای اولیه و اوراق بهادار باشد.  این کارشناس حوزه هیات‌های ارزی در ادامه با مقایسه طلا و بیت‌کوین گفت: طلا از ۲۰۰۰ سال پیش تاکنون قدرت خرید خود را حفظ کرده است و حتی اگر قیمت طلا هم روزی سقوط کند، خود طلا به عنوان یک کالا، گران بها خواهد بود و دارای ارزش ذاتی است.  پیش از این نیز بالت لی- مدیر سابق صرافی ارزی بی‌تی‌سی‌سی- گفته بود: احتمالش وجود دارد که تا فصل تابستان بیت‌کوین خود را به ۱۰۰ هزار دلار هم برساند اما این نکته را هم باید در نظر داشت که هر صعود زیادی، ریزش زیادی را هم در پی خواهد داشت و سرمایه‌گذارانی که در اوج وارد شوند، متحمل ضرر سنگینی خواهند شد. 

بیت‌کوین برای بار چهارم موفق به ورود به کانال ۶۰ هزار دلاری شد.به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، یک بار دیگر مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتالی به چیزی در حدود دو تریلیون دلار رسیده که این به معنای ارزش بازاری معادل ارزش بازار شرکت اپل به عنوان دومین شرکت بزرگ در جهان است. از زمانی که بانک‌های مرکزی در نقاط مختلف اعلام کردند پروژه‌های خود برای راه‌اندازی ارزهای دیجیتالی را تسریع می‌بخشند، مقبولیت و محبوبیت ارزهای دیجیتالی بین معامله گران و شهروندان عادی افزایش یافته است.  در ادامه روند ورود شرکت‌های بزرگ به بازار ارزهای دیجیتالی، این‌بار نوبت به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چینی رسیده است. طبق اعلام مدیران شرکت میتو، این شرکت ۱۰۰ میلیون دلار در بیت‌کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این اقدام در راستای تنوع بخشی به دارایی‌های این شرکت در زمان همه‌گیری کرونا و کاهش آسیب‌پذیری به سبد دارایی‌های نقدی این شرکت انجام می‌شود. پس از آنکه صرافی کوین بیس موفق شد مجوز عرضه اولیه سهام خود در بورس نیویورک را از کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا کسب کند، حالا دیگر صرافی بزرگ ارزهای دیجیتالی به نام کراکن نیز اعلام کرده که در تدارک عرضه سهام خود در بورس برای سال ۲۰۲۲ میلیاردی است. این صرافی اکنون چهارمین صرافی بزرگ دنیا محسوب می‌شود و بیش از ۶ میلیون مشتری دارد. جسی پاول- مدیرعامل این صرافی- پیش‌تر گفته بود بیت‌کوین پتانسیل رسیدن به یک میلیون دلار را دارد. مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۰۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۳.۳۶ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۵۷ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین و ۱۴ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌کوین۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران