شماره امروز: ۵۴۷

کاهش ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه و افت ۱۱۵ تومانی نرخ دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی

| | |

‌ در بازار آزاد ارز قیمت دلار 24 هزار و 950 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 400 تومان و درهم امارات 6 هزار و 850 تومان اعلام شده است.

رکورد تاریخی قیمت بیت کوین در 62 هزار دلار

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری|

‌ در بازار آزاد ارز قیمت دلار 24 هزار و 950 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 400 تومان و درهم امارات 6 هزار و 850 تومان اعلام شده است.نوسان قیمت در بازار ارز درحالی رخ داده که در تعطیلات نوروز، با تلاش سفته‌بازان، قیمت دلار به مرز 26 هزار تومان هم رسیده بود اما انتشار خبرهای مربوط به مذاکرات هسته‌ای و... باعث عقب‌نشینی دلار از این سطح قیمتی شده است.

نرخ دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ فروردین‌ماه با ۱۱۵ تومان کاهش در مقایسه با روز کاری گذشته به رقم ۲۴ هزار و ۲۰۵ تومان رسید.قیمت فروش یورو با افزایش ۱۰۱ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز گذشته ۲۸ هزار و ۴۸۱ تومان شد.قیمت خرید هر دلار ۲۳ هزار و ۷۲۵ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۷ هزار و ۹۱۷ تومان بود.علاوه بر این، نرخ خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۳ هزار و ۹۰۸ تومان و نرخ فروش آن ۲۴ هزار و ۱۴۷ تومان اعلام شد. همچنین نرخ یورو در این بازار ۲۸ هزار و ۱۲۳ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۸ هزار و ۴۰۴ تومان اعلام شد.

براساس این گزارش، در سامانه سنا در روز معاملاتی روز دوشنبه، هر یورو به قیمت ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان و هر دلار ۲۴ هزار و ۲۱۵ تومان به فروش رسید.همچنین روز کاری گذشته در سامانه نیما، حواله یورو به قیمت ۲۸ هزار و ۷تومان فروخته و حواله دلار به قیمت ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان معامله شد.

  کاهش ۱۱۰ هزار تومانی قیمت سکه

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران با کاهش۱۱۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته به رقم ۱۰ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت خورد.در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۳ هزار تومان رسید.هر مثقال طلا نیز به قیمت چهار میلیون و ۴۷۶ هزار تومان معامله شد.اونس جهانی طلا نیز دیروز یک‌هزار و ۷۸۸ دلار و ۷ سنت فروخته شد. گفتنی است، ‌به دلیل موج جدید کرونا و اعلام شرایط قرمز در تهران، بازار طلا و جواهر تهران نیز به مدت 2 هفته تعطیل اعلام شده است؛ قیمت‌های درج شده در این خبر نیز با استناد به نرخ‌های اعلامی از سوی اتحادیه طلا و جواهر است. به اعتقاد کارشناسان دو باور در بازار ارز وجود دارد که موجب نوسانات قیمتی می‌شود، ‌نخست اینکه با مذاکره و بازگشت به برجام و ... قیمت ارز کاهش چشم‌گیری خواهد داشت و دوم اینکه حتی مذاکره هم نمی‌تواند مانع از واقعیات موجود اقتصاد ایران شود و امکان کاهش چشم گیرقیمت ارز وجود ندارد و نهایتا دلار در کانال 23-22 هزار تومان جا خوش می‌کند. در صرافی‌های بانکی قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل کاهش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 24 هزار و 205 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 23 هزار و 725 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 28 هزار و 481 تومان و قیمت خریدیورو نیز 27 هزار و 917 تومان اعلام شده است.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند. با افزایش سود اوراق و امیدهای بهبود اقتصادی، قیمت طلا افت کرد.روز سه شنبه با افزایش سود خزانه داری امریکا و خوش‌بینی در مورد بازگشت سریع اقتصادی که قیمت‌ها را بیشتر تحت فشار قرار می‌دهد، طلا سقوط کرد. هر اونس طلای اسپات با ۰.۳ درصد افت به ۱۷۲۸.۱۵ دلار در هر اونس رسید. معاملات آتی طلای ایالات متحده با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۷۲۹.۱۰ دلار در هر اونس رسید.

روز سه‌شنبه سود خزانه‌داری در ایالات متحده پس از حراج موفق اوراق سه ساله و پیش از انتشار اطلاعات مهم این هفته شامل تورم قیمت مصرف‌کننده، بالاترمانده است. فروش خزانه داری ۲۷۱ میلیارد دلار برای بدهی جدید و گزارش تورم در این هفته می‌تواند به آرامش اخیر بازار اوراق قرضه پایان دهد و رشد مجدد سود را تقویت کند. سود بالاتر اوراق قرضه، هزینه نگهداری شمش را که هیچ بازدهی ندارد، افزایش می‌دهد. اریک روزنگرن، رییس بانک فدرال رزرو بوستون گفت: ممکن است اقتصاد ایالات متحده در نتیجه سیاست‌های پولی و مالی امسال تغییر اساسی داشته باشد، اما بازار کار هنوز فضای زیادی برای رشد دارد. معاملات درسهام‌های آسیا از بازارهای ایالات متحده پیشی گرفت.

     رکورد تاریخی قیمت بیت کوین 

در 62 هزار دلار

قیمت بیت‌کوین مرز ۶۲ هزار و ۳۰۰ دلار را رد کرد. روز سه‌شنبه براساس اطلاعات کوین دسک تا ساعت 21:11 به وقت مسکو، بیت کوین با ۲.۳۴ درصد افزایش به ۶۲۳۹۴ دلار رسید. قیمت این ارز رمزنگاری شده به حداکثر مقدار خود تاکنون رسیده است. بیت‌کوین برای بار چهارم موفق به ورود به کانال ۶۰ هزار دلاری شد.به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، یک بار دیگر مجموع ارزش بازار ارزهای دیجیتالی به چیزی در حدود دو تریلیون دلار رسیده که این به معنای ارزش بازاری معادل ارزش بازار شرکت اپل به عنوان دومین شرکت بزرگ در جهان است. از زمانی که بانک‌های مرکزی در نقاط مختلف اعلام کردند پروژه‌های خود برای راه‌اندازی ارزهای دیجیتالی را تسریع می‌بخشند، مقبولیت و محبوبیت ارزهای دیجیتالی بین معامله‌گران و شهروندان عادی افزایش یافته است. 

  ارزش دلار مقابل همه ارزهای  مهم 

کاهش یافت

عملکرد دلارمقابل دیگر ارزها کماکان تحت تاثیر اخبار مربوط به بسته‌های محرک دولت بایدن، روند واکسیناسیون و نیز بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه داری باقی مانده است. جروم پاول  رییس بانک مرکزی امریکا در مصاحبه‌ای تایید کرده است که نگرانی از اوج‌گیری تورم بر روی تصمیمات معامله گران در بازارهای مالی تاثیر گذاشته است اما به‌تدریج ثبات بیشتری در بازارها حاکم خواهد شد و امید می‌رود که وضعیت بازار اوراق و همچنین موقعیت دلار در برابر دیگر ارزهای مهم جهانی در شرایط بهتری قرار گیرد.  شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته آن در سطح ۹۲.۰۷ واحد بسته شد.در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای۱.۳۷۴ دلار مبادله شد. یورو۰.۱۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۱ دلار رسید.در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۸ درصد کاهش به ۱۰۹.۳۸۱ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای۱.۳۱۱ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۴۷یوان چین اعلام شد.

  مقابله با تغییرات ناگهانی نرخ ارز

نماینده سابق مجلس معتقد است: دو نرخی بودن ارز از مشکلات اقتصاد در طول سالیان محسوب می‌شود و باید به سمت تک نرخی کردن ارز حرکت کنیم و از تغییرات ناگهانی نرخ ارز جلوگیری شود. اهمیت ثبات نسبی بازار ارز در توسعه اقتصادی کشور، برکسی پوشیده نیست. همگان می‌دانند که پیش بینی پذیر بودن نرخ ارز برای فعالان اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است. اما دستیابی به این هدف آن هم در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمنان، دشوار به نظر می‌رسد. اما برغم همه این محدودیت‌ها، بانک مرکزی کشورمان در مقام بازارساز تمام تلاش خود را برای کاهش نوسانات ارزی داشته است. هر چند سال گذشته به دلیل فشار حداکثری که به گفته دکتر همتی بدترین سال کشور هم بود، ابزار بازارساز برای کنترل بازار محدود شد، اما با نگاهی به روند نرخ ارز در ماه‌های گذشته، بازهم شاهد ماندگاری شاخص ارزی در محدوده مشخصی بودیم. این در حالی است که بسیاری انتظار نرخ‌های بالاتری را داشتند، اما با تلاش بازارساز، ارقام مورد نظر برخی افراد، محقق نشد. علی ابراهیمی؛ نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ایبنا در خصوص درآمدهای ارزی کشور و تاثیر آن بر توان بازارساز اظهار داشت: هر زمانی که پشتوانه ارزی ضعیف و کم می‌شود، نرخ ارز بالا می‌رود و به صورت کاملا مستقیم بر روی ارزش پول ملی اثر منفی خودش را می‌گذارد. بر عکس زمانی که ارز وارد کشور می‌شود و ذخایر ارزی به‌طور نسبی تقویت می‌شوند، در نتیجه ارزش پول ملی نیز متناسب با آن تقویت می‌شود.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران