شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر اقتصاد در مورد احتمال تغییر در نرخ سود بانکی گفت: طبیعتا شرایط اقتصادی حاضر، اقتضائات جدیدی را طلب می‌کند،

وزیر اقتصاد در مورد احتمال تغییر در نرخ سود بانکی گفت: طبیعتا شرایط اقتصادی حاضر، اقتضائات جدیدی را طلب می‌کند، اما این امر باید مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و به تدریج انجام شود. فرهاد دژپسند تاکید کرد: نظام بانکی کشور در سال جدید باید در کنار تقویت طرف عرضه و اعطای تسهیلات مستقیم به واحدهای تولیدی، تمرکز خود را بر حوزه مغفول مانده طرف «تقاضا»گذاشته و از طریق اعطای تسهیلات به مردم جهت خرید کالای ایرانی، نسبت به ساماندهی این حوزه اقدام کنند. وزیر اقتصاد با بیان این مطلب، اعمال این سیاست را بهترین نوع حمایت از تولید عنوان کرد و افزود: بانک‌ها در این ارتباط می‌توانند قراردادهایی را با بنگاه‌های تولیدی یا سازمان‌های اجرایی منعقد کنند و با این کار منابعی تزریق می‌شود که برگشت پذیر بوده و ریسک کمتری دارد و اهداف مورد نظر را نیز پوشش می‌دهد چه بسا که اگر بنگاه‌های تولیدی ما تقاضای مکفی داشته باشند، اینقدر سریع دچار چالش نمی‌شوند. 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه حوزه «عرضه» را نیز نباید و نمی‌توان رها کرد، خواستار سیاست‌گذاری درست و دقیق در این حوزه شد، به‌طوریکه تأمین مالی پروژه‌هایی که پیشرفت بالا داشته و با تزریق منابع بانک به بهره‌برداری می‌رسند، در اولویت قرار گیرند.

وی به مساله سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: بانک‌ها به عنوان امین سپرده گذاران باید در تخصیص منابع بگونه‌ای عمل کنند که منتهی به افزایش نرخ بهره‌برداری از ظرفیت تولید شود. دژپسند افزود: اگر بانک‌ها در ارزیابی تقاضاهای دریافت تسهیلات مبتنی بر توجیه فنی و اقتصادی به صورت دقیق و حرفه‌ای عمل کنند، می‌توانند نظام بنگاه داری کشور را نیز اصلاح کنند. وی با اشاره به اینکه عمده طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ کشور معمولأ با مشارکت بانک‌ها اجرا شده است گفت: معتقدیم، خدمات بی‌بدیل نظام بانکی در حمایت از رشد و توسعه اقتصادی کشور آنطور که باید مورد توجه و تقدیر قرار نگرفته است. دژپسند با بیان اینکه با وجود برخی هجمه‌ها، نظام بانکی همچون همیشه در خدمت اقتصاد کشور است گفت: فعالان اقتصادی به خصوص در مراودات بین‌المللی وابسته به نظام بانکی هستند و بانک‌ها در بسیاری از زمینه‌ها به صورت بنیانی و بنیادی نقش داشته و عامل تحول هستند. بانک‌ها باید به‌طور ساماندهی شده و مستمر، اقدامات و خدمات خود را به آگاهی مردم برسانند. وزیر اقتصاد با اشاره به بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال جدید و توجه ایشان به نظام بانکی کشور اظهار داشت: این سومین سال پیاپی است که نامگذاری شعار سال توسط مقام معظم رهبری معطوف و مربوط به مقوله تولید است و از این رو ضرورت دارد نظام بانکی کشور همانند همیشه در راستای تحقق شعار سال پیشگام بوده و عملکرد خود را نیز اطلاع‌رسانی کند.  وی یادآور شد: به منظور تقویت حمایت نظام بانکی از بخش‌های تولیدی، لازم است بانک‌ها نیز پشتیبانی شده و موانع کسب و کار آنها نیز مرتفع شود. وزیر اقتصاد با بیان اینکه نباید میان بانک‌ها و بازار سرمایه احساس رقابت وجود داشته باشد، خواستار ارایه مدلی ترکیبی، تعاملی و تکاملی توسط بانک‌ها و بازار سرمایه به نحوی شد که ضمن تسهیل و تسریع در تامین مالی بنگاه‌ها، بخشی از تامین مالی بلندمدت و کلان به بازار سرمایه منتقل شود. دژپسند در ادامه به واحدهای تملیک شده تولیدی توسط بانک‌ها اشاره کرد و گفت: بانک‌ها هیچ تمایلی به تملیک واحدهای تولیدی ندارند مگر اینکه پس از مساعدت‌های مکرر، در ایفای تعهدات خود به سپرده گذاران، به اجبار واحد تولیدی را تملیک می‌کنند و بر اساس بررسی‌های صورت پذیرفته، عمده این واحدها قبل از تملیک تعطیل بوده‌اند. وی افزود: بانک‌ها باید برای رهایی از هجمه‌های غیرمنصفانه مرتبط با این مساله و در راستای تحرک تولید، طرحی با موضوع آزاد‌سازی واحدهای تملیکی بانک‌ها با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و بازار سرمایه ارایه دهند. دژپسند با اشاره به اینکه یکی از وظایف وزارت اقتصاد کمک به نظام بانکی کشور است گفت: برای گذار از نظام اقتصادی بانک محور به بازار سرمایه محور هنوز زمان نیاز داریم، هر چند که رابطه تکمیلی بین این دو وجود دارد به‌طوری که باید بازار سرمایه و بانک‌های کارآمد در راستای کمک به یکدیگر باشند و چه بسا با کمک به بازار سرمایه، باعث قوام و استحکام خودشان می‌شوند. وی در مورد احتمال تغییر در نرخ سود بانکی نیز گفت: طبیعتا شرایط اقتصادی حاضر، اقتضائات جدیدی را طلب می‌کند، اما این امر باید مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و به تدریج انجام شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران