شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر اقتصاد گفت: دولت یک ریال برای اجرای بودجه سال ۹۹ از بانک مرکزی استقراض نکرده است

وزیر اقتصاد: دولت یک ریال هم برای بودجه ۹۹ استقراض نکرد

وزیر اقتصاد گفت: دولت یک ریال برای اجرای بودجه سال ۹۹ از بانک مرکزی استقراض نکرده است و بانک مرکزی تنها برای ایفای تعهدات برخی از اجزای بودجه، ارز را خریداری کرده و در مقابل پول تزریق کرده است. به گزارش تسنیم، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در واکنش به خبر چاپ پول توسط بانک مرکزی طی سال گذشته و استقراض دولت از این بانک برای اجرای قانون بودجه سال 99 گفت: دولت یک ریال برای اجرای بودجه سال 99 از بانک مرکزی استقراض نکرده است و بانک مرکزی تنها برای ایفای تعهدات برخی از اجزای بودجه، ارز را خریداری کرده و در مقابل پول تزریق کرده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال براساس تبصره 4 بودجه سال 99 صندوق توسعه ملی تعهداتی را به‌عهده داشته و باید این تعهدات را ایفا می‌کرده است اما ارزی را که در خارج از کشور داشته است نتوانست به داخل منتقل کند تا قابل معامله شود، بنابراین بانک مرکزی ارز را از بازار خریداری کرد و به‌ازای آن به دستگاه‌هایی که باید از آن محل پول واریز می‌کرده است، وجوهی را پرداخت کرد. دژپسند اظهار کرد: براین‌اساس موضوع کاملاً متفاوت از این است که بگوییم دولت برای تأمین مالی خود از بانک مرکزی استقراض کرده است و این دو موضوع ماهیتی کاملاً متفاوت دارند. اگر بتوانیم هرچه زودتر آن وجوه را به داخل کشور منتقل یا قابل حواله و معامله کنیم، همان مقدار ارز قابل معامله و مبادله شده و به تاجر ما حواله داده می‌شود و متناسب با آن هم ریال جمع خواهد شد بنابراین استقراض از بانک مرکزی صحیح نیست. پیش از این عبدالناصر همتی رییس‌کل بانک مرکزی در مصاحبه با شبکه سه، از بدهکاری 90 هزار میلیارد تومانی 11 بدهکار بزرگ به سیستم بانکی خبر داد و در مورد تورم گفت: در سال 98 و 99 بخش‌هایی از بودجه دولت از طریق درآمد‌های تسعیر صندوق توسعه ملی تأمین شد که به‌زبان ساده‌تر به‌معنای چاپ پول است.

نحوه فعالیت بانک‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی 

 کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با صدور اطلاعیه‌ای ساعت کار شعب و نحوه حضور کارکنان بانک‌ها در شهرهای آبی، زرد، نارنجی و قرمز کرونایی را اعلام کرد.  کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با صدور اطلاعیه‌ای درباره ساعت کار بانک‌ها و موسسات خصوصی از تاریخ 15 فروردین تا اطلاع ثانوی، ‌توضیحاتی را اعلام کرد.براساس این اطلاعیه، حضور کارمندان بانک‌ها در شهرها با هشدار قرمز به میزان 50درصد می‌باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران