شماره امروز: ۵۴۷

قیمت ربع و نیم سکه بالا رفت تقاضای سکه نسبت به شب عید پارسال 50 درصد کاهش یافته است

| | |

بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی برای گزارشگری مالی پایان سال مالی ۱۳۹۹ را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ تسعیر ارز بانک‌ها برای دلار 11 هزار و یورو 12900 تومان اعلام شده است.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری|

بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی برای گزارشگری مالی پایان سال مالی ۱۳۹۹ را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ تسعیر ارز بانک‌ها برای دلار 11 هزار و یورو 12900 تومان اعلام شده است. بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی برای گزارشگری مالی پایان سال مالی ۱۳۹۹ را برابر با نرخ تسعیر مقرر برای گزارشگری مالی میان دوره‌ای منتهی به شهریور سال ۱۳۹۹معادل ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان برای هر یورو (۱۱ هزار تومان برای هر دلار امریکا) تعیین کرد. بر این اساس در مورد سایر اسعار باید بر مبنای نرخ برابری آن به یورو در پایان اسفندماه سال ۱۳۹۹ تعیین شود. بازار طلا در روزهای اخیر متاثر از تقاضای شب عید با رشد حباب گونه قیمت ربع و نیم سکه همراه شده است. در این زمینه نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر از کاهش ۵۰ درصدی تقاضا در بازار طلا و سکه نسبت به ماه مشابه سال قبل خبر داد و گفت: به دلیل قیمت پایین‌تر، این روزها تقاضا برای خرید نیم و ربع سکه افزایش یافته و همین موضوع به افزایش حباب این قطعات سکه دامن زده است. محمد کشتی‌آرای، درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روزهای پایانی سال گفت: بازار امسال نسبت به سال‌های قبل با کاهش شدید تقاضا همراه بوده و همین امر نیز موجب شد تا در چهارهفته پایانی سال مانند سال‌های گذشته نوسان خاصی در قیمت طلا و سکه و ارز نداشته باشیم. در یک هفته گذشته کاهش تقاضا موجب کاهش حباب سکه شده است. ضمن آنکه التهاب و افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا را نیز در اسفندماه نداشتیم.

وی با اشاره به کاهش 50 درصدی تقاضای خرید طلا و سکه در اسفندماه، افزود: ‌برخلاف سال‌های قبل که برخی مردم برای هدایای نورزی از طلا و سکه استفاده می‌کردند، امسال تقاضایی از این جهت نداشتیم و مردم ترجیح دادند به جای طلا و سکه سراغ کارت هدیه بانکی و ... بروند. کشتی‌آرای درباره علت افزایش قیمت نیم سکه و ربع سکه در روزهای اخیر گفت: نیم سکه و ربع سکه به دلیل قیمت پایین‌تر تقاضای بیشتری دارند درحالی که برای سکه‌های یک گرمی تقاضا وجود ندارد. افزایش تقاضا موجب شده تا حباب نیم سکه یک میلیون و 100 هزار تومان و حباب ربع سکه هم حدود 700-800 هزار تومان باشد. وی با تأکید براینکه طلای عادی خریدار و حبابی ندارد، تصریح کرد: قیمت اونس طلا از 1580 اول سال در تیر و مرداد تا 2هزار دلار افزایش یافت و مجدد نزولی شد و الان در محدوده 1700 دلار است. قیمت ارز هم از 15 هزار تومان در اوایل سال شروع شد و تا اوج 32 هزار تومان بالا رفت و الان در محدوده 24500 تومان است؛ سکه اوج قیمتش از تیر تا شهریور بود که تا 16 میلیون تومان بالا رفت و امروز در محدوده 10 میلیون و 800 هزار تومان است.

این فعال بازار طلا و جواهر با اشاره به افزایش تقاضا برای خرید طلا و سکه در ماه‌های نخست امسال، گفت: این نوسانات باعث توجه ویژه به طلا شد؛ سرمایه‌های خردو کلان مردم عادی از بانک خارج و به سمت طلای آبشده و سکه و طلا رفت. بعد از انتخابات امریکا، قیمت جهانی طلا سیر نزولی داشت و کاهش قیمت طلا همزمان با کاهش قیمت ارز در ایران، قیمت طلا و سکه را به‌شدت نزولی کرد و انگیزه خرید و سرمایه‌گذاری روی طلا و سکه را به‌شدت کاهش داد. وی تأکید کرد: همین موضوع باعث شد تا توجه از طلا به سرمایه‌گذاری‌های دیگر مانند مسکن معطوف شود در نتیجه با کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه و ارز، یکی دو ماه قیمت طلا و ارز ثبات نسبی یافت؛ مخصوصا در این روزهای پایانی سال هم هیچ تقاضایی در بازار به وجود نیامده و همین موضوع در تثبیت قیمت طلا و سکه هم موثر بوده است.

    دلار ثابت ماند

روز سه شنبه 26 اسفند 99، قیمت دلار 24 هزار و 700 تومان، قیمت یورو 29 هزار و 400 تومان و درهم امارات 6 هزار و 730 تومان اعلام شد و در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل ثابت مانده است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 23 هزار و 916 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 23 هزار و 442 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 28 هزار و 428 تومان و قیمت خرید یورو نیز 27 هزار و 865 تومان اعلام شده است.

 قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک میلیون و ۵۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 10میلیون و 600 هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 700 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 250 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 450 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 550 هزار تومان معامله شد. 

قیمت طلا و سکه طرح جدید در روز جاری نسبت به روزکاری قبل با افزایش همراه شده است؛ سکه طی هفته‌های گذشته از کانال 12 میلیونی عقب‌نشینی کرده و به کانال 11 میلیونی بازگشته است؛ از جمله دلایل اصلی نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر خبرهای سیاسی است. در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار نشست فدرال رزرو هستند تا نگرانی‌هایشان در خصوص تورم و سوددهی اوراق قرضه پاسخ داده شود و در حالی که به دلیل پیش بینی ترمیم سریع‌تر اقتصاد اشتها برای خرید دارایی‌های پرریسک افزایش یافته است، قیمت طلا امروز شاهد رشدی اندک بود.بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا با 0.12 درصد افزایش به 1733 دلار و 75 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه آوریل هم با 0.13 درصد رشد به 1731 دلار و 50 سنت رسید. مارگارت یانگ تحلیلگر موسسه دیلی اف ایکس در این باره گفت: فدرال رزرو ممکن است در پی کاستن از نگرانی‌ها از افزایش تورم برآید و حتی خرید دارایی‌ها جهت جبران افزایش سود اوراق قرضه را در دستور کار قرار دهد که در این صورت قیمت طلا شاهد رشد خواهد بود. با این وجود به دلیل خوش‌بینی به توزیع واکسن و تصویب بسته‌های محرک مالی احساس کلی حاکم بر بازار طلا کاهشی است.

نوسان قیمت دلار در کانال 24 هزار تومانی در حالی در هفته‌های اخیر ادامه دارد که صرافی‌های بانکی در روزهای اخیر قیمت خود را کاهش داده‌اند و به کانال 23 هزار تومان رسانده‌اند. این درحالی است که در بازار آزاد، دلار توانسته است خود را بالای محدوده 24 هزار و 500 تومانی نگه دارد. کارشناسان ارزی می‌گویند: در شرایطی که بازارساز قصد دارد دلار را به کانال 23 هزار تومانی از طریق صرافی‌های بانکی ببرد، معامله گران بازار آزاد، در مرحله اول تلاش می‌کنند کانال 24 هزار تومانی را حفظ کنند و در مرحله دوم، قبل از پایان سال، برای شکست کانال 25 هزار تومانی تلاش خواهند کرد. نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

    اونس جهانی به 1730 دلار رسید

با کاهش سود خزانه داری و تمرکز روی جلسه فدرال رزرو، قیمت طلا کمی افزایش یافت. با اینکه سود خزانه داری ایالات متحده از اوج‌های اخیر خود عقب‌نشینی کرد و با وجود انتظار سرمایه‌گذاران از نشانه‌های جلسه سیاست فدرال رزرو، قیمت طلا افزایش یافت.هر اونس طلای اسپات با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۷۲۹.۹۴ دلار رسید. معاملات آتی طلای ایالات متحده با ۰.۵ درصد رشد به ۱۷۲۹.۲۰ دلار رسید. گفته می‌شود که با وجود فروکش کردن سود خزانه داری، افت اخیر طلا به عنوان فرصتی برای خرید قلمداد می‌شود.

    بیت‌کوین پربازده‌ترین دارایی دنیا!

ارزش بیت‌کوین از سال ۲۰۱۳ تاکنون ۵۵۰۷ درصد رشد داشته است.داده‌های جمع‌آوری شده توسط چارلی بیلو- بنیان گذار موسسه کامپاند کپیتال ادوایزرز- نشان می‌دهد که در یک دهه اخیر هیچ دارایی دیگری در جهان به اندازه بیت‌کوین بازدهی مثبت نداشته است. 

    دلار در معاملات جهانی بالا رفت

شاخص دلار در آستانه فتح کانال ۹۲ واحدی قرار گرفت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۸۱۲ واحد بسته شد.در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۶ درصد پایین رفت و ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۳ دلار رسید.در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۰۹.۱۲۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۲۹۰ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۰ یوان چین اعلام شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران