شماره امروز: ۵۴۷

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: هشدارهای لازم را درباره بورس داده بودیم

| | |

رییس کل بانک مرکزی، با تاکید بر اینکه هشدارهای لازم را در خصوص روند بازار سرمایه داده بود گفت: بانک مرکزی در حد توان خود از بازار سرمایه حمایت کرده که بخشی از تشدید رشد نقدینگی هم از آن سرچشمه گرفته است.

گروه بانک و بیمه |

رییس کل بانک مرکزی، با تاکید بر اینکه هشدارهای لازم را در خصوص روند بازار سرمایه داده بود گفت: بانک مرکزی در حد توان خود از بازار سرمایه حمایت کرده که بخشی از تشدید رشد نقدینگی هم از آن سرچشمه گرفته است.

رییس کل بانک مرکزی تامین ارز کالاهای اساسی، دارو و نهاده‌های دامی، مواد اولیه واحدهای تولیدی، پشتیبانی از رشد اقتصادی، کنترل نقدینگی ومهار تورم و جلوگیری از وقوع ابرتورم وآنچه فروپاشی اقتصادی گفته می‌شود را از مهم‌ترین دستاوردهای بانک مرکزی در دو و نیم سال گذشته دانست. عبدالناصر همتی در نشست پایان سال با مدیران بانک مرکزی با بیان اینکه دو سال و نیم گذشته جزو سخت‌ترین و بی سابقه‌ترین شرایط کشور از نظر فشارهای اقتصادی و حتی سیاسی بوده است گفت: با وجود همه فشارها و محدودیت‌ها عملکرد مجموعه بانک مرکزی در بخش‌های گوناگون قابل دفاع است و بنده از این بابت از همکاران قدردانی می‌کنم. وی با اشاره به اینکه زمانی متوسط درآمد نفتی کشور بین 40 تا 60 میلیارد دلار بود، گفت: درآمد نفتی مجموع دو سال گذشته کمتر از 20میلیارد دلار بوده و مخارج ارزی کشور با آن اداره شده است.بخش زیادی از این منابع نیز در دسترس نبوده که به سختی و روش‌های مختلف امکان دسترسی به انها ایجاد شده یا می‌شود.در حالی که تعهد بانک مرکزی برای تامین ارز در سال جاری حدود 8میلیارد دلار بود اما 10 میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی تامین ارز کرده است.وی تاکید کرد: بانک مرکزی وظیفه خود را در حوزه ارزی با وجود همه مشکلات به خوبی و درستی انجام داده است. نرخ‌های کنونی ارز در بازار نیز ناشی از عدم اطمینان و انتظارات است و چنین نخواهد ماند.نرخ ارز در شهریور 97 به حدود 20 هزار تومان رسیده بود، اکنون و پس از دو سال و نیم و با وجود تداوم تحریم و کاهش درآمدهای ارزی همه فشارهای تورمی و جنگ روانی دشمن افزایش زیادی در نرخ ارز نداشته‌ایم و در حال حاضر نیز اگر منابع ارزی خود بانک در دسترس باشد توان کاهش قیمت و ثبات بیشتر بازار ارز را داریم.وی با اشاره به اینکه مقابله با رانت خواری از اهداف بانک مرکزی بود است، تصریح کرد: در این مدت یک دلار ارزپاشی صورت نگرفته و میزان ذخایر ارزی نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است.همتی با اشاره به اقدامات حوزه نظام پرداخت بانک مرکزی گفت: این حوزه به‌شدت تحت فشار است و تقریبا هر اتفاقی اعم از شیوع ویروس کرونا، فرار مالیاتی، قاچاق، قمار و شرط بندی و پولشویی در کشور رخ می‌دهد نظام پرداخت بانک مرکزی باید وارد عمل شده و راهکاری بیندیشد.رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه شفافیت در امور ارزی و ریالی کشور به‌شدت افزایش یافته است تصریح کرد: توسعه و ایجاد سامانه‌های متعدد بانک مرکزی در حوزه‌های مختلف ارزی، ریالی، تسهیلات و... شفافیت حاصل از آن نتیجه تلاش بخش فناوری بانک مرکزی است. وی ادامه داد: کنترل ریال در راستای مقابله با پولشویی از افتخارات بانک مرکزی است که اگر انجام نمی‌شد و سامانه‌های مرتبط توسعه نمی‌یافت تخلفات متعدد در حوزه‌های مختلف انجام و به ضرر عموم مردم صورت می‌گرفت و کنترل بازار ارز بسیار مشکل همراه بود.

همتی افزود: در سال گذشته و امسال همزمانی انتظارات تورمی، رکود ناشی از کرونا و شوک ارزی تصمیم‌گیری بانک مرکزی در حوزه سیاست پولی را بسیار سخت کرد اما بانک مرکزی با اتخاذ تدابیر مناسب در پرداخت تسهیلات کرونا و نیز حمایت از صنایع و جهش تولید عملکرد موفقی داشت.یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای بانک مرکزی در این مقطع این بود که سیاست انقباضی اتخاذ نکرد ولی انتظارات تورمی را نیز کنترل کرد. همتی افزود: اکنون انتظارات تورمی کنترل شده که شاخص آن کنترل رشد پول است که از 89 درصد به 56 درصد رسیده است.

رییس کل بانک مرکزی، با تاکید بر اینکه هشدارهای لازم را در خصوص روند بازار سرمایه داده بود گفت: بانک مرکزی در حد توان خود از بازار سرمایه حمایت کرده که بخشی از تشدید رشد نقدینگی هم از آن سرچشمه گرفته است و حتی بانک مرکزی در سیاست‌های پولی خود به دلیل برخی ملاحظات ازجمله بازار سرمایه از افزایش نرخ سود پرهیز کرده است.بانک مرکزی در تصمیمات خود مجموعه اقتصاد کشور را در نظر گرفته و سیاست‌های پولی خود را با مجموع ملاحظات دنبال کرده است.همتی با تاکید بر اقدامات بانک مرکزی در راستای کنترل ناترازی بانک‌ها، ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح و مدیریت موسسات پولی افزود: جلوگیری از ادامه بحران یک موفقیت محسوب می‌شود.رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: ناترازی‌های سیستم بانکی مربوط به یک سال و دو سال نیست و سابقه چندین ساله دارد و مقایسه وضعیت فعلی ترازنامه بانک‌ها با دو سال و نیم پیش بیانگر دستاوردهای مهم بانک مرکزی در این خصوص است.شفاف سازی، موجب تخریب از سوی مخالفین شفاف‌سازی می‌شود اما بانک مرکزی پذیرفته است که تخریب بشود ولی اقدام درست و اصولی در راستای منافع کشور و مردم انجام شود.

    ۱۰ میلیارد  دلار ارز ترجیحی

از سوی دیگر، علی ربیعی، سخنگوی دولت در خصوص آخرین وضعیت آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق و سازوکار آن گفت: اخیرا رییس کل بانک مرکزی جلسات متعددی را با مقامات عراقی و بانک مرکزی عراق برگزار کرده است و سازو کارهای مناسب استفاده از منابع موجود که دولت امریکا مانع برداشت این منابع شده بود را در دستور کار قرار داده است و مقرر شده است این منابع با توجه به مصارف و نیازهای کشور مورد استفاده قرار گیرد.

با تلاش‌های آقای همتی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی تامین شد و برای شش ماهه اول سال آینده نیز ۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی در نظر گرفته شده است. که یک و نیم میلیارد دلار آن برای بخش داروی وزارت و بهداشت است و چهار و نیم میلیارد دلار نیز به کالاهای اساسی مانند روغن و نهاده‌های دامی اختصاص خواهد یافت. در خصوص شرایط تامین ارز روغن خام و دانه‌های روغنی امسال نسبت به سال گذشته تفریبا تفاوتی نداشتیم و میزان تولید کارخانه‌ها نسبت به سال گذشته حدود ۵ الی ۶ درصد اضافه شده است. انبارها هم پر است و در این زمینه مشکلی نخواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران