شماره امروز: ۵۴۷

قیمت سکه و دلار در تابستان 99 بین 36 تا 55 درصد رشد کرد

| | |

روز سه شنبه 12 اسفند 99 نرخ ارز و طلا در بازار کاهش یافت و قیمت دلار به 25150 تومان رسید و با کاهش قیمت هر اونس طلای جهانی به 1731 دلار، قیمت سکه به زیر 11 میلیون افت کرد و در کانال 10 میلیونی قرار گرفت

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

روز سه شنبه 12 اسفند 99 نرخ ارز و طلا در بازار کاهش یافت و قیمت دلار به 25150 تومان رسید و با کاهش قیمت هر اونس طلای جهانی به 1731 دلار، قیمت سکه به زیر 11 میلیون افت کرد و در کانال 10 میلیونی قرار گرفت. معاملات بازار نشان می‌دهد که قیمت سکه طرح جدید 10 میلیون و 950 هزار، سکه طرح قدیم 10 میلیون و 570 هزار، نیم سکه 6 میلیون و 300 هزار، ربع سکه 3 میلیون و 950 هزار، سکه گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان، مظنه مثقال طلا 4 میلیون و 591 هزار و هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 60 هزار تومان معامله شد. 

در ساعات اولیه نیز هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۴ هزار و ۲۵۲ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به روز کاری گذشته (دوشنبه) ۲۶۹ تومان کاهش داشت. قیمت فروش یورو با کاهش ۳۸۷ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری گذشته (دوشنبه) به ۲۹ هزار و ۲۰۷ تومان رسید.قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۴۰ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۶۲۸ تومان بود. همچنین قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۴ هزار و ۲۸۳ تومان و قیمت فروش آن ۲۴ هزار و ۵۲۵ تومان است. علاوه براین، نرخ خرید یورو در بازار ۲۸ هزار و ۹۱۷ تومان و نرخ فروش آن ۲۹ هزار و ۲۰۶ تومان اعلام شد. براساس این گزارش، در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته (دوشنبه)، هر یورو به قیمت ۲۹ هزار و ۵۰۴ تومان و هر دلار ۲۴ هزار و ۶۷۶ تومان به فروش رسید. همچنین در سامانه سنا، حواله یورو به قیمت ۲۹ هزار و ۵۳ تومان معامله و حواله دلار به قیمت ۲۳ هزار و ۹۰۷ تومان فروخته شد.

بررسی رفتار فعالان بازار ارز در روزهای اخیر نشان‌دهنده تردید و سرگردانی آنهاست به‌طوری که از تداوم رشد بهای ارز نا امید شده و چشم به ریزش قیمت‌ها دارند. به نظر می‌رسد که دلالان بازار ارز اکنون به پیش‌واز تحولات پیش رو رفته‌اند.در بازار تهران با کاهش ۲۸۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته ۱۰ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۶۲ هزار تومان و هر مثقال طلا به چهار میلیون و ۶۰۳ هزار تومان رسید. اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۷۳۰ دلار و هشت سنت فروخته شد.

قیمت سکه از ۳۰ دی‌ماه تا چند هفته گذشته در کانال ۱۰ میلیون تومانی در نوسان قرار داشت، اما به‌تدریج رشد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای گذشته قیمت سکه و طلا متاثر از بازار ارز روند صعودی داشته است.

قیمت طلا و سکه طرح جدید در روز جاری نسبت به روزکاری قبل با کاهش همراه شده است؛ سکه طی روزهای گذشته از کانال 12 میلیونی عقب‌نشینی کرده و به کانال 11 میلیونی بازگشت؛ از جمله دلایل اصلی نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر خبرهای سیاسی است.

در بازار ارز قیمت دلار 25 هزار و 200 تومان، قیمت یورو 30 هزار و 300 تومان و درهم امارات 6 هزار و 900 تومان اعلام شد.در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل کاهش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 24 هزار و 590 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 24 هزار و 103 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 29 هزار و 373 تومان و قیمت خرید یورو نیز 28 هزار و 791 تومان اعلام شده است.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.

   افزایش 36 تا 55 درصدی قیمت سکه و دلار در تابستان 

در تابستان امسال قیمت سکه و ارز بین ۳۶ تا ۵۵ درصد افزایش داشته است. بررسی آماری که مرکز آمار ایران از وضعیت بازارهای مالی منتشر کرده نشان می‌دهد که در تابستان امسال متوسط قیمت سکه تمام بهار آزادی به حدود ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده که نشان‌دهنده افزایش ۵۵.۲ درصدی نسبت به دوره قبل است.دلار ۳۶ درصد گران شد.تغییرات قیمت ارز نیز اینگونه بوده که دلار به‌طور متوسط ۲۲ هزار و ۵۹۷ تومان معامله شده که با افزایش ۳۶.۶ درصدی همراه بوده است.یورو نیز دیگر ارزی است که به‌طور متوسط ۲۵ هزار و ۹۵۳ تومان معامله شده و تا ۴۴.۳ درصد افزایش دارد.در بازار پول نیز تغییرات به گونه‌ای بوده که نقدینگی با رشد ۱۷.۱ درصدی به ۲۸۹۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.در این دوره از حجم نقدینگی ۲.۱ درصد اسکناس و مسکوک، ۱۸.۷ درصد سپرده‌های دیداری و ۷۹.۳ درصد را شبه پول تشکیل داده است.در تابستان سال جاری پایه پولی نیز ۳۷۲ هزار میلیارد تومان گزارش شده که ۵.۴ درصد افزایش دارد.پایه پولی از متغیرهای بسیار مهم پولی است که به آن پول پر قدرت نیز گفته می‌شود، هر گونه افزایش در پایه پولی منجر به افزایش چند برابری در نقدینگی خواهد شد.

   کاهش قیمت طلا

در ساعات اولیه صبح، در بازار جهانی، قیمت هر اونس طلا با ۰.۶۲ درصد کاهش به ۱۷۱۴ دلار و ۴۰ سنت رسید. به گزارش رویترز، در حالی که تقویت دلار و بالا رفتن سود اوراق قرضه دولت امریکا سبب کاهش اشتهای سرمایه‌گذاران برای حضور در بازار طلا شده است، قیمت فلز زرد کاهش داشت و به پایین‌ترین رقم طی 8 ماه و نیم گذشته رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران