شماره امروز: ۵۴۷

کاهش 360 هزار تومانی قیمت سکه

| | |

در بازار جهانی در حالی که ارزش دلار در مقایسه با سایر ارزها کاهش یافته، قیمت طلا نیز به پایین‌ترین حد خود در هفت ماه گذشته سقوط کرد و 1759 دلار شد و در نتیجه سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیگر روی آوردند و قیمت بیت کوین با بیش از ۵۶ هزار دلار به بالاترین نرخ تاریخ خود دست یافت.

گروه بانک و بیمه| محسن  شمشیری|

در بازار جهانی در حالی که ارزش دلار در مقایسه با سایر ارزها کاهش یافته، قیمت طلا نیز به پایین‌ترین حد خود در هفت ماه گذشته سقوط کرد و 1759 دلار شد و در نتیجه سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیگر روی آوردند و قیمت بیت کوین با بیش از ۵۶ هزار دلار به بالاترین نرخ تاریخ خود دست یافت. در بازار داخلی نیز قیمت دلار و طلا و سکه نسبت به هفته قبل کاهش یافته است.  روز شنبه در اولین روز کاری اسفند 99، قیمت دلار 25 هزار و 600تومان  قیمت یورو 30 هزار و 800 تومان و درهم امارات 7هزار تومان اعلام شده است. در بازار طلا نیز با اعلام قیمت دلار 25 هزار و 600 تومان و اونس جهانی طلا به نرخ دلار، قیمت طلا و سکه اندکی کاهش داشت. در بازار داخلی قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 115 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 550 هزار تومان وقیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز 11 میلیون تومان است. قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 500 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 200 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 400 هزار تومان و هر مثقال طلا 4 میلیون و 830 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است. قیمت طلا و سکه طرح جدید نسبت به روزکاری قبل با کاهش همراه شده است؛ سکه طی روزهای گذشته از کانال 12 میلیونی عقب‌نشینی کرده و به کانال 11 میلیونی بازگشت؛ از جمله دلایل اصلی نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر خبرهای سیاسی است.

   کاهش ۱۲۶ تومانی نرخ دلار

هر دلار روز شنبه  در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۴۴ تومان معامله شد که قیمت آن نسبت به روز کاری گذشته (پنجشنبه) با کاهش ۱۲۶ تومانی همراه‌شد. نرخ هر یورو نیز به ۲۹ هزار و ۸۹۶ تومان رسید. قیمت فروش یورو با کاهش ۴۰۴ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری گذشته (پنجشنبه) به ۲۹ هزار و ۸۹۶ تومان رسید. قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۵۴۸ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۹ هزار و ۳۰۴ تومان بود. همچنین قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۴ هزار و ۷۹۶ تومان و قیمت فروش آن ۲۵ هزار و ۴۴ تومان است. علاوه بر این، نرخ خرید یورو در این بازار ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۹ هزار و ۸۹۶ تومان اعلام شد. براساس این گزارش در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته (پنجشنبه)، هر یورو به قیمت ۳۰ هزار و ۸۳۸ تومان و هر دلار ۲۵ هزار و ۲۰۴ تومان به فروش رسید. همچنین در سامانه سنا روز کاری گذشته (پنجشنبه)، حواله یورو به قیمت ۲۹ هزار و ۱۳تومان معامله و همچنین حواله دلار به قیمت ۲۴ هزار و ۳۹۲ تومان فروخته شد. قیمت دلار که در هفته‌های گذشته با توجه به افزایش امیدواری در زمینه صادرات نفت و دسترسی به منابع مالی کاهشی شده بود، در روزهای اخیر دوباره نوسان دارد.

   کاهش ۳۶۰ هزار تومانی قیمت سکه 

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران دیروز (شنبه، دوم اسفندماه) با کاهش ۳۶۰ هزار تومانی نسبت به روز کاری قبل (پنجشنبه) ۱۱ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان معامله شد.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۱ میلیون تومان معامله شد. نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع سکه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت خورد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۰۸ هزار تومان و هر مثقال طلا به چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. اونس جهانی طلا نیز یک‌هزار و ۷۸۵ دلار فروخته شد.قیمت سکه از ۳۰ دی‌ماه تا چند هفته گذشته در کانال ۱۰ میلیون تومانی در نوسان قرار داشت، اما به تدریج رشد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای گذشته قیمت سکه و طلا متاثر از بازار ارز روند صعودی داشته است. ارزش دلار با توجه به داده‌های مبتنی بر وجود مشکلات کارگری در مقایسه با سایر ارزها کاهش یافت، اما پوند قدرتمند ماند.  اطلاعات ناامید کننده از بازار کار، خوش‌بینی به بهبود سریع اقتصاد ایالات‌متحده را کاهش داد. درعین حال پوند به‌رغم وضع خرده‌فروشی در ژانویه، قدرتمند باقی ماند.شاخص دلار در برابر ۶ ارز دیگر پس از کاهش ۰.۴ درصدی یک شبه، با ۰.۱ درصد کاهش به ۹۰.۴۸۳ رسید. یورو در برابر دلار امریکا با ۰.۲ درصد افزایش به ۱.۲۱۰۷ رسید، دلار امریکا در برابر ین ژاپن با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۰۵.۶۲ واحد رسید، دلار استرالیا در برابر دلار امریکا با ۰.۴ درصد افزایش به ۰.۷۷۹۳ رسید.   

قیمت بیت کوین در معاملات روز شنبه ۸.۸۶ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح ۵۶۱۷۵ دلار رسید، که بالاترین رقم تاکنون است. تا ساعت 33: 00 به وقت مسکو، رشد قیمت بیت کوین کند شد و معاملات با قیمت ۵۶، ۰۱۸ دلار انجام شد. قیمت طلا به پایین‌ترین حد خود در هفت ماه گذشته سقوط کرد در حالی که سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیگر روی آوردند. این فلز زرد جذابیت خود را برای سرمایه‌گذاران از دست داده، در حالی که قیمت طلا در روز جمعه به سطحی رسید که از اوایل جولای سال ۲۰۲۰ دیده نشده است.معاملات آتی طلا در ماه آوریل در معاملات اولیه با قیمت ۱۷۵۹ دلار در هر اونس روبرو شد، اما در اواخر روز ضررهای خود را جبران کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران