شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر تمدید مهلت استفاده از مصوبه این شورا در خصوص تعیین تکلیف بدهی غیرجاری واحدهای تولیدی تا پایان شهوریورماه 1400 را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

 بانک مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر تمدید مهلت استفاده از مصوبه این شورا در خصوص تعیین تکلیف بدهی غیرجاری واحدهای تولیدی تا پایان شهوریورماه 1400 را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. 

 در متن بخشنامه 29 بهمن 99 آمده است: پیرو بخشنامه 12 اسفند 98 موضوع ابلاغ مصوبه جلسه مورخ 29 بهمن 99 شورای پول و اعتبار در خصوص لزوم امهال مطالبات واحدهای تولیدی که دارای بدهی غیرجاری می‌باشند، به استحضار می‌رساند، شورای محترم پول و اعتبار در یک‌هزار و سیصد و نهمین جلسه مورخ 21 بهمن 99، با هدف مساعدت به بنگاه‌های تولیدی در سالی که مزین به نام «جهش تولید» می‌باشد، با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تمدید مهلت استفاده از مزایای مصوبه یاد شده موافقت کرد و بدین‌ترتیب مهلت مذکور در تبصره (2) ذیل بند «الف» بخشنامه فوق‌الذکر، تا پایان شهریور ماه سال 1400 تمدید شد. بر این اساس، موسسه اعتباری موظف است بنا به درخواست واحدهای تولیدی مشمول، مطالبات از آنها را که تمام یا بخشی از آن غیرجاری شده است، برای یک‌بار و حداکثر به مدت پنج (5) سال، با أخذ میزان (7.5 درصد) از مانده بدهی و با دوره تنفس شش‌ماهه در چارچوب «دستورالعمل نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری»، امهال کند. با توجه به موارد معنونه خواهشمند است دستور فرمایند مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه 16 مرداد 96 به تمام واحدهای ذی‌ربط آن بانک‌‌‌‌‌/موسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.‌‌  رییس کمیسیون تسهیل تجارت واردات اتاق بازرگانی اقدام بانک مرکزی در تمدید مهلت امهال وام‌های بانکی واحدهای تولیدی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: امهال وام‌ها قطعا در بهبود شرایط واحدهای تولیدی موثر است. سیدمحمد جعفری با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی اکنون با مشکلات متعددی در جریان تولید مواجه هستند، اظهار کرد: وضعیت صنایع، جریان تجارت آنها و سهمی که از بازار به دست می‌آورند مانند گذشته نیست و خروجی مناسبی ندارد و این شرایط موجب شده تا واحدهای تولیدی قادر به تعهدات خود در دریافت تسهیلات بانکی نباشند. وی ادامه داد: تامین مالی از طریق سیستم بانکی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای بنگاه‌های اقتصادی است و متاسفانه منابع دیگر برای تامین سرمایه در گردش بسیار محدود است؛ بنابراین واحدهای تولیدی چاره‌ای جز مراجعه به این سیستم ندارند. بازپرداخت تسهیلات بانکی اکنون به دلیل شرایط کرونا و تشدید تحریم برای واحدها سخت شده، به همین دلیل امهال وام‌های بانکی قطعا در بهبود شرایط واحدهای تولیدی موثر است و گامی در جهت تسهیل شرایط تولید در واحدهای بخش خصوصی است. او عنوان کرد: دوره تنفس پیش‌بینی شده برای امهال نیز این فرصت را در اختیار واحدهای تولیدی که تسهیلات معوق دارند قرار می‌دهد تا بتوانند برای بازپرداخت تسهیلات خود برنامه‌ریزی کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران