شماره امروز: ۵۴۷

| | |

درحالی ایزادخواه نماینده مجلس اعلام کرده بود که بانک مرکزی یک اتاق به نماینده صندوق بین‌المللی پول اختصاص داده و باید به مجلس پاسخگو باشد،

تکذیب اختصاص اتاق به نماینده صندوق بین‌المللی پول 

درحالی ایزادخواه نماینده مجلس اعلام کرده بود که بانک مرکزی یک اتاق به نماینده صندوق بین‌المللی پول اختصاص داده و باید به مجلس پاسخگو باشد، بانک مرکزی ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد: از سال ۱۳۹۶ بانک مرکزی میزبان هیچ نماینده رسمی از سوی صندوق نبوده است.روح‌الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی اعلام کرده بود که «باید از بانک مرکزی بپرسم که ماجرای اختصاص اتاق به نماینده صندوق بین‌المللی پول چیست و باید در این خصوص به مجلس توضیح داده شود.»روابط عمومی بانک مرکزی در واکنش به این اظهارات اعلام کرد: خبر اختصاص اتاق به نماینده صندوق بین‌المللی پول کاملا تکذیب می‌شود. در حالی که ایران به عنوان عضو صندوق، حق دریافت مشاوره‌های فنی را داشته است، از سال 1396 بانک مرکزی میزبان هیچ نماینده رسمی از سوی صندوق نبوده است.

بیت‌کوین برای دومین روز متوالی ریزشی ماند

بیت‌کوین نتوانست جایگاه خود را در کانال ۴۷ هزار دلاری حفظ کند. به گزارش سی ان بی‌سی، نخستین صندوق ETF مبتنی بر بیت‌کوین برای نخستین‌بار در جهان مجوز حضور در بورس کانادا را دریافت کرد. در واکنش به این مساله یکی از مقامات کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا تایید کرد که تقاضاهای مشابهی برای راه‌اندازی چنین صندوق‌هایی در امریکا نیز وجود دارد و افزود این کمیسیون در حال بررسی درخواست‌هاست. از سوی دیگریکی از نامزدهای شهرداری نیویورک وعده داده است در صورت پیروزی در انتخابات، این شهر را به قطب ارزهای دیجیتالی در دنیا تبدیل کند. غول پرداختی پی پال اعلام کرد برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتالی ندارد. جان رینی، مدیر مالی این شرکت با تاکید بر اینکه فرصت‌های خوبی در حوزه ارزهای دیجیتالی وجود دارد افزود: ما از توسعه خدمات مالی با استفاده از فناوری بلاک چین استبال می‌کنیم اما فعلا تمایلی به خرید ارزهای دیجیتالی موجود در بازار نداریم. نمی‌خواهیم پول نقد خود را در دارایی‌هایی نظیر ارزهای دیجیتالی فعلی سرمایه‌گذاری کنیم.  ند سگال، مدیر مالی توییتر از احتمال سرمایه‌گذاری توییتر در بیت کوین و افزوده شدن این ارز دیجیتالی به ترازنامه مالی این شرکت خبر داده است. به گفته سگال، توییتر در حال امکان سنجی این مساله است که حقوق کارکنان خود را بر حسب بیت‌کوین پرداخت کند. پیش از این نیزاخباری از احتمال سرمایه‌گذاری اپل روی بیت‌کوین منتشر شده بود. تسلا نیز اعلام کرده ۱.۵ میلیارد دلار روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است.   مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۴۳۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۲.۲ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۶۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت‌کوین و ۱۳ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله گران بر بستر بلاک چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

خنثی‌سازی تبعات ارزی بودجه ۱۴۰۰

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه، رفتار دولت در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ متناقض بود، ‌گفت: با رد کلیات لایحه بودجه از بروز بحرانهای غیر قابل پیش بینی ممانعت شد. علیرضا نظری در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به پشت پرده جنجال ارز 4200 در لایحه بودجه و تحرکات عجیب دولت نسبت به مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس، ‌گفت: بسیاری از دولتمردان در روزهای ابتدایی آغاز به کار کمیسیون تلفیق اعلام کرده بودند که موافق گران کردن ارز کالاهای اساسی هستند. به عنوان مثال وزیر صمت از مجلس خواسته بود که با یک تصمیم انقلابی از 4200 را حذف کند. این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد، بعد از رسانه‌ای شدن مصوبات کمیسیون شاهد چرخش 180 درجه‌ای در اظهارات دولتی‌ها بودیم. همین جا بود که پالس متناقض از دولت صادر شد و یکی از مسوولان جهاد کشاورزی اعلام کرد، کمبود روغن در مقطع فعلی به دلیل مصوبه کمیسیون تلفیق ‌بوده و این موضوع زمینه ساز احتکار در کشور شده است. یعنی همان دولتی که از مجلس خواسته بود که با تصمیم انقلابی ارز کالاهای اساسی را حذف کند، حالا (کمیسیون تلفیق بودجه) را مقصر کمبود در کشور معرفی می‌کرد. این نماینده مجلس با طرح یک سوال گفت: اگر برآورد دولت این است که گران کردن ارز کالاهای اساسی بحران زاست و این موضوع می‌تواند به اعتبار مجلس آسیب وارد کند، چرا اجازه نمی‌دهد تا این سیاست اجرا شده و بهره‌برداری لازم را انجام دهد؟ بر اساس اعلام رسمی معاون اول رییس‌جمهور مکاتباتی با مقامات ارشد کشور در خصوص تبعات حذف ارز ترجیحی صورت گرفته است. در واقع ممکن بود با بروز تبعات گران شدن دفعی کالاهای اساسی، مجلس مقصر این موضوع جلوه داده شود. مجموع این موارد نشان می‌دهد رد کلیات لایحه بودجه اقدام درست و دقیقی بوده که از سوی قاطبه نمایندگان انجام شد. نظری معتقد است، برخی بدنبال مقصر جلوه دادن مجلس در بحث گران شدن کالاهای اساسی هستند اما باید برسی شود که آیا نهاده‌های دامی وارداتی با ارز ترجیحی، به دست مصرف‌کننده واقعی رسیده است یا نه؟ اگر قرار است رانتی توزیع شود که به دست نورچشمی‌ها برسد مجلس زیر بار نخواهد رفت و حتما باید این دست یارانه‌ها به دست خود مردم برسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران