شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر لزوم حذف ارز ترجیحی در اقتصاد ایران، تک‌نرخی شدن ارز را باعث حذف نوسانات و ایجاد ثبات دانست.

ارز تک‌نرخی زمینه‌ساز ایجاد آرامش در اقتصاد

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر لزوم حذف ارز ترجیحی در اقتصاد ایران، تک‌نرخی شدن ارز را باعث حذف نوسانات و ایجاد ثبات دانست. سیاست ارزی ایران در ۵ دهه اخیر با تعیین نرخ و تزریق ارز ترجیحی و سیاست‌های مقطعی همراه بوده که به اعتقاد برخی کارشناسان ناشی از تحریم‌ها و محدودیت‌های متاثر از آن بوده است. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ضرورت تک نرخی شدن ارز همچنین ثبات قیمت‌ها اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز ضربه سنگینی به بخش تولید و صادرات کشور وارد می‌کند. فریدون همتی در گفت‌وگو با ایبِنا با تاکید براینکه ارز چند نرخی ایجاد رانت می‌کند و رقابت سالم را از بین می‌برد، افزود: اینکه به تازگی سقف قیمتی نیما را برداشته‌اند و صادرکنندگان می‌توانند ارز خود را به قیمت بازار آزاد بفروشند اقدام بسیار ارزشمند و موثری است. در سال ۹۷ نرخ ارز نیما و سنا اختلاف ۴۰ درصدی داشت  و صادرکنندگان تمایلی به بازگشت ارز نداشتند چرا که ضرر می‌کردند، اما در حال حاضر این مشکل برطرف شده است. سال‌هاست با سیاست‌های مقطعی ارزی در کشور و همچنین تعیین نرخ و نوسانات قیمتی مواجه هستیم که شاید ناشی از تحریم‌ها و مشکلات عدیده متاثر از آن باشد که قیمت ارز را بالا می‌برد و دولت‌ها نیز به دلیل حمایت از مصرف‌کننده مجبور بودند که نرخ‌های رسمی مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی تعیین کنند که البته باید دید واقعا سود این اتفاق به جیب مردم و مصرف‌کننده واقعی رفته است یا خیر. با تک نرخی شدن ارز و تعیین قیمت در بازار دیگر شاهد نوسانات قیمت و به دنبال آن ضرر و زیان تجار و فعالان اقتصادی نخواهیم بود. در نتیجه تصمیم‌گیران اقتصادی ایران باید از تعیین نرخ دستوری همچنین ارز ترجیحی دست بکشند، تا شاهد ثبات نسبی در بازار و بخش‌های مختلف باشیم.

کاهش تقاضای جهانی طلا در سال شیوع کرونا

طبق گزارش شورای جهانی طلا (WGC) که روز پنجشنبه در دسترس خبرگزاری تاس قرار گرفت، تقاضای جهانی برای طلا و جواهرات سال گذشته به کمترین میزان خود از زمان شروع بررسی‌ها در سال 1995 رسیده است. علت این سقوط تقاضا، همه‌گیری ویروس کرونا و قیمت بالای طلا اعلام شده است.در این گزارش آمده است: تقاضا برای طلا و جواهرات در سه ماهه چهارم 2020 با 13 درصد کاهش به 515.9 تن رسید. در نتیجه کل تقاضای سالانه در این بخش 1411 تن بود که 34 درصد کمتر از سال 2019 و حداقل سالانه در تاریخ مشاهدات ماست.با وجود بهبود تقاضا در سه ماهه چهارم، بازار این محصول قادر به فائق شدن بر مشکلات مداوم خود در رابطه با بیماری همه گیر کووید-19 نبوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران