شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه راهبرد هدف‌گذاری تورم در کشورهای دنیا تجربه موفقی بوده است، افزود: هدف‌گذاری نرخ تورم در اردیبهشت ماه بر اساس شرایط و مفروضات وقت صورت گرفت،

توضیحات بانک مرکزی در مورد عدم تحقق تورم 22 درصدی

پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه راهبرد هدف‌گذاری تورم در کشورهای دنیا تجربه موفقی بوده است، افزود: هدف‌گذاری نرخ تورم در اردیبهشت ماه بر اساس شرایط و مفروضات وقت صورت گرفت، در خصوص تورم ۲۲ درصدی باید عرض کنم که اصولا در چارچوب هدف‌گذاری تورم، به این صورت عمل می‌شود که ابتدا بر اساس مفروضاتی که در خصوص متغیرهای موثر بر تورم هستندیک پیش‌بینی استخراج می‌شود، بعد متناسب با تفاوت آن پیش‌بینی و آن هدف قابل حصول، سیاست‌ها طراحی می‌شود.

وی افزود: ما در ابتدای سال بر اساس شرایطی که بود، در فروردین ماه و اردیبهشت ماه مطالعاتی در خصوص پیش‌بینی تورم برای سال جاری داشتیم. در آن مقطع نرخ ارز حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان بود. این مفروضاتی که به کار می‌رود، ما در بانک با بخش‌های مختلف مشورت می‌کنیم، جمع بندی‌ای که از ماحصل این بحث‌ها با سایر بخش‌ها از جمله بخش ارزی شد این بود که نرخ متوسط ارز برای سال ۹۹ حول و حوش ۱۷ هزار تومان در آن مقطع پیش‌بینی شد. بر این اساس تورم ۲۲ درصدی کاملا قابل حصول بود، لازم است که عرض کنم در آن مقطع نرخ تورم ماهانه در فرودین ماه به ۱.۵ درصد رسیده بود و تورم نقطه به نقطه ۲۵.۸ درصد بود. لذا این بر اساس آن مفروضات کاملا قابل تحقق بود. منتها اقتصاد ما امسال در یک شرایط خاص و ویژه‌ای قرار داشته است که شاید در سالیان گذشته چنین تجربه‌ای را به این شدت نداشتیم. وی اظهار داشت: ما به هر ترتیب اوج تحریم‌ها را تجربه کردیم، بحث بیماری کرونا را تجربه کردیم که باعث کاهش صادرات غیرنفتی ما در اوایل سال شد و یک سری التهابات و جنگ‌های روانی در خصوص التهاب‌آفرینی در اقتصاد را داشتیم که همانطور هم که مقام معظم رهبری اشاره کردند اینها عمدتا ریشه‌های سیاسی و امنیتی داشته است که نسبت به آن رسیدگی می‌شود.در چند ماه گذشته، نرخ ارز مرتب نوسان داشت و تا نزدیک۳۳ هزار تومان هم افزایش پیدا کرد و در حال حاضر کاهش یافته است. همین افزایش نرخ ارز به مرز ۳۳ هزار تومان و کاهش آن تا این حد که انشاالله استمرار هم خواهد داشت، به این معنی است که چقدر آن جو روانی و آن عوامل غیر فاندامنتالی که ما در اقتصاد داریم روی بحث نرخ ارز و تورم تاثیرگذار است. این به این معنی نیست که سیاست هدف‌گذاری تورم، اشتباه بوده؛ این سیاست در سطح دنیا آزموده شده و کشورهای مختلف به این سمت رفته‌اند. وی تاکید کرد: این هدف‌گذاری تورمی هم که ما داشته‌ایم، برای ایجادیک چشم‌انداز راجع به متغیرهای آتی اقتصاد برای فعالان اقتصادی بوده است. منتها همان‌گونه که عرض کردم شرایط خاصی را داشتیم و اینجا این سیاست برای اولین‌بار اجرا شده و قاعدتا با افقی که پیش روی اقتصاد ایران هست، چشم‌انداز بهتری برای کاهش تورم به صورت پایدار و پایین فراهم است و بانک مرکزی هم همه سعی و تلاشش را می‌کند که این مسیر را ادامه دهد. آن چیزی که مهم است در چارچوب هدف‌گذاری تورم، این است که بانک مرکزی در یک ارتباط فعال با مردم و فعالان اقتصادی، عوامل انحراف را توضیح دهد و بگوید که چه چیزهایی خارج از کنترل بانک مرکزی بود.در دنیا هم راجع به مسائل برون‌زا اینگونه است. مثلا یک دفعه شوک قیمت نفت اتفاق بیفتد و باعث جهش قیمت نفت در یک کشوری بشود، بانک مرکزی آن کشوری که واردکننده نفت است، در خصوص آن بخش مسوولیتی ندارد و بیشتر در خصوص تورم هسته پاسخگو است و البته راجع به تحولات تورم توضیحات لازم را به مردم می‌دهد.

خالصی نماینده ایران در بانک جهانی شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی «مجتبی خالصی» را به عنوان نماینده ایران در بانک جهانی انتخاب کرد.«مجتبی خالصی» از سال ۷۹ تا ۸۷ امور مربوط به همکاری مشترک ایران و بانک جهانی، اسکاپ، اکو، برنامه عمران ملل متحد، جایکا و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی دیگر را در قالب برنامه‌ها، طرح‌ها، پروژه‌ها، هیات‌های اعزامی و همچنین نحوه تامین مالی آنها طی دوره مدیرکلی دفتر مطالعات اقتصادی و همکاری‌های بین‌المللی سازمان برنامه و بودجه انجام داده است. وی پیش از این ریاست روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی را نیز بر عهده داشته است.«فرهاد دژپسند» همچنین در حکم دیگری «پیمان میراب آستانه» را به سمت رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی این وزارتخانه منصوب کرد.

رییس خزانه‌داری جدید امریکا مورد تایید سنا قرار گرفت

سنای ایالات متحده با اکثریت آرا، جانت یلن را به عنوان اولین بانوی رییس خزانه داری تأیید کرد.به گزارش رویترز، روز دوشنبه جانت یلن با تأیید قاطع سنا به عنوان اولین بانویی که خزانه داری ایالات متحده را رهبری می‌کند، پیروز شد و به سرعت جهت همکاری با کنگره برای امداد ویروس کرونا، بررسی سیاست تحریم‌های ایالات متحده و تقویت مقررات مالی شروع به کار کرد. مجلس سنا با ۸۴ رأی موافق در مقابل ۱۵ رأی مخالف صلاحیت جانت یلن را برای تصدی این سمت مورد تأیید قرار داد.یلن با ۷۴ سال سن در سال ۲۰۱۴ اولین زنی بود که رییس فدرال رزرو شد.کاخ سفید در مورد زمان تحلیف یلن اظهارنظر فوری نکرد. وزیر دارایی آلمان اولاف شولز به یلن تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که وی بتواند در دستیابی به توافق بین‌المللی در مورد مالیات دیجیتال کمک کند.یلن در کنار کنگره در مورد برنامه‌های محرک ویروس کرونا ویروس و تعهدات خود برای سرمایه‌گذاری۲ تریلیون دلار در زیرساخت‌ها، پروژه‌های انرژی سبز، آموزش و تحقیقات برای تقویت رقابت در امریکا نقش اصلی را بازی خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران