شماره امروز: ۵۴۷

صعود دلار با وجود تزریق 8 تریلیون دلاری

| | |

قیمت ارز در بازار داخلی، تحت تأثیر اخبار مذاکرات ایران با کره جنوبی برای آزادسازی 7 میلیارد دلار منابع ارزی بلوکه شده بانک مرکزی است. بازار تصور می‌کند آزاد‌سازی این منابع به معنای گشایش در تحریم ناشی از نقل و انتقالات است.

گروه بانک و بیمه |

قیمت ارز در بازار داخلی، تحت تأثیر اخبار مذاکرات ایران با کره جنوبی برای آزادسازی 7 میلیارد دلار منابع ارزی بلوکه شده بانک مرکزی است. بازار تصور می‌کند آزاد‌سازی این منابع به معنای گشایش در تحریم ناشی از نقل و انتقالات است. در نتیجه تمایل به کاهش قیمت‌ها ایجاد شده و باید در هفته‌های آینده شاهد اثرات آن بر قیمت ارز و طلا باشیم. در حال حاضر قیمت دلار 24 هزار و 900 تومان، قیمت یورو 30 هزار و 300 تومان و درهم امارات 6 هزار و 820 تومان اعلام شده است. در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ دلار و یورو نسبت به روز کاری قبل کاهش یافته و دلار 100 تومان کاهش داشته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 24 هزار و 850 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 24 هزار تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 30 هزار و 180 تومان و قیمت خریدیورو نیز 29 هزار و 330 تومان اعلام شده است.همچنین قیمت خرید دلار دربازار متشکل ارزی ۲۴ هزار و ۵۱۶ تومان و قیمت فروش آن ۲۴ هزار و ۷۶۱ تومان بود. علاوه براین نرخ خرید یورو در این بازار ۲۹ هزار و ۶۵۱ تومان و نرخ فروش آن ۲۹ هزار و ۹۴۷ تومان اعلام شد.براساس این گزارش در سامانه سنا در روز معاملاتی گذشته (دوشنبه)، هر یورو با قیمت میانگین ۲۹ هزار و ۷۴۲ تومان به فروش رسید و هر دلار نیز به قیمت ۲۴ هزار و ۴۹۴تومان معامله شد.ضمن اینکه در سامانه نیما نیز در روز دو شنبه، حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۳۸۴ تومان فروخته و قیمت حواله دلار نیز ۲۵ هزار و ۱۹۶ تومان ثبت شد.

    نوسان قیمت سکه در کانال ۱۱ میلیونی

.بررسی‌ها نشان می‌دهد، هفته‌های گذشته قیمت سکه و طلا متأثر از بازار ارز روند کاهشی داشت و سیر نزولی قیمت ارز روی بازار طلا موثر بود.همچنین کاهش نرخ انس جهانی طلا نیز باعث افت قیمت طلا و سکه شده و کارشناسان افت بیشتر انس جهانی طلا در هفته‌های آینده را پیش‌بینی کرده‌اند. کاهش ریسک‌های بین‌المللی پس از پذیرش شکست از سوی دونالد ترامپ و معرفی جو بایدن به عنوان رییس‌جمهوری قانونی آینده امریکا نیز بر این روند تاثیرگذار بوده است.علاوه براین انتظار می‌رود با آغاز توزیع واکسن کرونا و بهبود شرایط اقتصادی درماه‌های آینده، میزان استقبال از طلا به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند. به دنبال افزایش قیمت هر اونس جهانی طلا به 1863 دلار و اعلام قیمت دلار به نرخ 24900 تومان، قیمت طلا و سکه با یک روند با ثبات نسبت به روزهای قبل همراه بود و قیمت طلای۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۱۰۲ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم 10 میلیون و 800 هزار تومان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان وهر مثقال طلا 4 میلیون و 775 هزار تومان معامله شد. قیمت طلا و سکه طرح جدید در روز جاری نسبت به روزکاری قبل با نوسان جزئی همراه شده است؛ از جمله دلایل نوسان در بازار طلا و سکه تغییرات قیمتی در طلای جهانی و دلار است؛ قیمت ارز در بازار تهران تحت تأثیر اخبار مذاکرات ایران با کره جنوبی برای آزادسازی 7 میلیارد دلار منابع ارزی بلوکه شده بانک مرکزی است. بازار تصور می‌کند آزاد‌سازی این منابع به معنای گشایش در تحریم ناشی از نقل و انتقالات است.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند. قیمت هر اونس طلا با ۰.۸۶ درصد افزایش به ۱۸۵۹ دلار رسید.به گزارش رویترز، به دنبال آشفتگی سیاسی در واشنگتن و روند کند واکسیناسیون کرونا در جهان قیمت طلا امروز شاهد افزایش بود، هرچند تقویت دلار و بالا رفتن سوددهی اوراق خزانه داری امریکا مانع از رشد بیشتر قیمت‌ها شد. در حالی که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان امریکا در تلاش برای استیضاح ترامپ به دلیل حمایت از حمله‌کنندگان به ساختمان کنگره هستند، ارزش سهام در بازارهای آسیایی شاهد افت بوده است.نیکولاس فراپل تحلیلگر بازار طلا در موسسه‌ای بی‌سی بولیون گفت: «تصویر کلی بازار طلا همچنان افزایشی است... در کوتاه‌مدت قیمت طلا در برابر تقویت دلار و افزایش سوددهی اوراق قرضه آسیب پذیر است، اما به نظر می‌رسد که در سطح 1830 دلار از یک پشتیبانی فنی قابل قبول برخوردار گشته و ممکن است در آینده از این سطح بالاتر برود.» میزان سوددهی اوراق قرضه ده ساله خزانه داری امریکا همچنان در بالاترین سطح 10 ماه اخیر قرار دارد و این مساله سبب رشد ارزش دلار و گرانتر شدن طلا برای خریدارانی شده که با ارزهای غیردلاری خرید می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران