شماره امروز: ۵۴۷

قیمت طلا در بازار ایران به دنبال افزایش نرخ اونس جهانی بالا رفت

| | |

به دنبال امضا نکردن ترامپ و مخالفت با مصوبه حمایت مالی 900 میلیارد دلاری کنگره امریکا و پیشنهاد ترامپ برای پرداخت 2 هزار دلار به هر نفر امریکایی به جای 600 دلار،

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری|

به دنبال امضا نکردن ترامپ و مخالفت با مصوبه حمایت مالی 900 میلیارد دلاری کنگره امریکا و پیشنهاد ترامپ برای پرداخت 2 هزار دلار به هر نفر امریکایی به جای 600 دلار، سرانجام بسته محرک مالی 2.3 تریلیون دلاری در دستور کار قرار گرفت و در نتیجه بازار جهانی طلا با افزایش قیمت مواجه شد و قیمت هر اونس طلا تا 1900 دلار بالا رفت. کارشناسان معتقدند که اگر به جای 900 میلیارد دلار حمایت مالی به خانوارهای امریکایی و بیمه بیکاران و... معادل 2.3 تریلیون دلار به اقتصاد کرونا زده امریکا تزریق شود، این موضوع باعث کاهش ارزش دلار در برابر سایر ارزها و طلا خواهد شد.اکنون سرمایه‌گذاران منتظر رای‌گیری در مجلس نمایندگان امریکا در خصوص افزایش مبلغ چک‌های یارانه نقدی از 600 به 2000 دلار هستند. این در حالی است که ترامپ گفته سنا نیز فرآیند افزایش مبلغ چک‌ها را آغاز خواهد کرد. در حالی که قیمت طلا تا بالای 1900 دلار رسید، احتمالا برای اینکه فلز زرد در این رقم تثبیت شود، باید شاهد کاهش بیشتر ارزش دلار باشیم. قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از 24 درصد رشد داشته است. براین اساس انتظار می‌رود که با تزریق پول بیشتر به اقتصاد امریکا، شاهد کاهش بیشتر ارزش دلار در برابر طلا و سایر ارزها باشیم.در سایر اقتصادهای جهان نیز در سال 2020 به خاطر مقابله با آثار و خسارت‌های کرونا، پول بسیاری تزریق شده و تاکنون چند تریلیون دلار به اقتصاد آسیا، اروپا و امریکا تزریق شده که عملا موجبات افزایش قیمت طلا و همچنین نوسان قیمت‌های ارز را به دنبال داشته است. اما کارشناسان معتقدند که در دو سال آینده با توزیع بیشتر واکسن کرونا و کاهش خسارت‌های کرونا، می‌توان شاهد بهبود اقتصاد، رشد اقتصادی، رونق سهام و بورس و رشد بخش‌های اقتصاد باشیم و این موضوع می‌تواند در آینده روی قیمت ارز و طلا اثرگذار باشد.از سوی دیگر، تقویت اقتصاد چین و تبدیل آن به قدرت اول جهان در 10 سال آینده، رشد سهم رمزارزها به جای دلار در مبادلات بین‌المللی، کاهش سهم دلار از ذخایر ارز جهان به 60 درصد و تحولات دیگر مانند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، موضوعاتی است که هر یک می‌تواند روی ارزش ارز و طلا اثرگذار باشد.

     قیمت جهانی طلا 1900 دلار

در حالی که خبرها در مورد امضای بسته محرک مالی از سوی دونالد ترامپ سبب امیدواری سرمایه‌گذاران شده و تضعیف ارزش دلار نیز به افزایش اشتها برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا کمک کرده است، قیمت فلز زرد شاهد جهش یک درصدی بود.به گزارش رویترز، قیمت فلز زرد که در معاملات اولیه دوشنبه تا رقم 1900 دلار و 4 سنت بالا رفته بود، با اندکی تعدیل و رشد 0.62 درصدی نسبت به رقم پایانی هفته گذشته به 1895 دلار و 5 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی برای تحویل در ماه فوریه نیز با 0.84 درصد رشد به 1899 دلار رسید.ترامپ یکشنبه شب یک بسته کمک کرونایی 2.3 تریلیون دلاری و مکمل بودجه‌ای را به امضا رساند و حقوق بیکاری میلیون‌ها امریکایی را مجددا برقرار کرد. این مصوبه از تعطیلی بخشی از دولت فدرال به دلیل اتمام بودجه جلوگیری می‌کند.استفن اینز تحلیلگر بازار طلا در موسسه آکسی تریدر گفت: «بسته محرک مالی جدید موجب تقویت بازارها شده است... اما سرمایه‌گذاران مدت‌هاست که دارند در مورد این بسته صحبت می‌کنند. بنابراین مشخص نیست که این بسته تا چه زمانی خواهد توانست بازار را افزایش نگه دارد. شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی شاهد 0.2 درصد کاهش بود و سبب افزایش جذابیت طلا برای خریدارانی شد که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند.اکنون سرمایه‌گذاران منتظر رای‌گیری در مجلس نمایندگان امریکا در خصوص افزایش مبلغ چک‌های یارانه نقدی از 600 به 2000 دلار هستند. این در حالی است که ترامپ گفته سنا نیز فرآیند افزایش مبلغ چک‌ها را آغاز خواهد کرد.اینز افزود، در حالی که قیمت طلا تا بالای 1900 دلار رسید، احتمالا برای اینکه فلز زرد در این رقم تثبیت شود، باید شاهد کاهش بیشتر ارزش دلار باشیم. قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از 24 درصد رشد داشته است.

     افزایش قیمت طلا در ایران

روز دوشنبه 8 دی 99، در بازار ارز آزاد قیمت دلار 25 هزار و 800 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 300 تومان و درهم امارات 7 هزار و 180 تومان اعلام شده است.در صرافی‌های بانکی نیز قیمت‌ها نسبت به روز کاری قبل افزایش یافته است؛ برهمین اساس، قیمت فروش دلار 25 هزار و 740 تومان و قیمت خرید دلار نیز با اختلاف 1000تومانی نسبت به قیمت فروش، 24 هزار و 740 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 31 هزار و 200 تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 200 تومان اعلام شده است.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند.قیمت خرید دلار دربازار متشکله ارزی ۲۵ هزار و ۴۴۶ تومان و قیمت فروش آن ۲۵ هزار و ۷۰۱ تومان بود.همچنین نرخ خرید یورو در این بازار۳۰ هزار و ۸۷۵ تومان و نرخ فروش آن ۳۱ هزار و ۱۸۳ تومان معامله شد.علاوه بر این در سامانه سنا در روز معاملاتی گذشته (یکشنبه)، هر یورو با قیمت میانگین ۳۰ هزار و ۸۳۱ تومان به فروش رسید و هر دلار نیز به قیمت ۲۵ هزار و ۳۸۰ تومان معامله شد.ضمن اینکه در سامانه نیما نیز در روز گذشته حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۵۰۱ تومان فروخته و حواله دلار نیز به قیمت ۲۵ هزار و ۵۸۵ تومان ثبت شد.روزهای گذشته روند حرکت قیمت دلار، کاهشی بود. اوایل آبان‌ماه نرخ دلار روند صعودی داشت و به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید، اما از اواسط آبان‌ماه سیر نزولی به خود گرفت. در بازار طلا نیز، قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۱۵۶ هزار تومان، هر مثقال طلا 5 میلیون و 10 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت سکه طرح قدیم 11 میلیون و 450 هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 200 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 200 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 350 هزار تومان معامله شد.

    کاهش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت سکه

اما در ساعات عصر، انس جهانی طلا به یک‌هزار و 880 دلار کاهش یافت و در نتیجه قیمت طلا در بازار ایران را کاهش داد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید دوشنبه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز گذشته به ارزش ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز در مقابل ۱۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز به قیمت دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان مبادله شد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۴۳ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۹۵۵ هزار تومان رسید.

.بررسی‌ها نشان می‌دهد در هفته‌های گذشته قیمت سکه و طلا متأثر از بازار ارز روند کاهشی داشت و نوسان ارزی و سیر نزولی قیمت ارز روی بازار طلا موثر بود.همچنین کاهش نرخ اونس جهانی طلا نیز باعث افت قیمت طلا و سکه شده و کارشناسان افت بیشتر اونس جهانی طلا در هفته‌های آینده را پیش بینی کرده‌اند.آغاز توزیع واکسن کرونا و بهبود شرایط اقتصادی در ماه‌های آینده، میزان استقبال از طلا به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری را کاهش خواهد داد.قیمت طلا و سکه طرح جدید در روز جاری نسبت به روزکاری قبل با نوسان جزیی همراه شده است؛ فعالان بازار طلا و سکه می‌گویند: دیگر تقاضا و انگیزه‌ای برای خرید طلا و سکه در بین مردم وجود ندارد و بازار در رکود به سر می‌برد. بازاری‌ها می‌گویند: بعد از کاهش چند میلیونی قیمت سکه دیگر تقاضایی برای خرید سکه نداریم.افزایش قیمت ارز در بازار همواره یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه بوده است و این سناریو در روزهای اخیر بازهم تکرار شد ولی خیلی دوام نداشت؛ دلار فعلا توان عبور از کانال 26 هزار تومان را ندارد و در محدود 25 هزار و 800 تا 25 هزار و 950 تومان درجا می‌زند. بانک مرکزی تلاش می‌کند با تقویت عرضه در بازار به تقاضاهای ارزی پاسخ دهد و برهمین اساس نیز تداوم عرضه‌های روزانه ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی موجب شده تا نیاز ارزی بازار پاسخ داده شود و دیگر به مانند قبل شاهد نوسانات لحظه‌ای در بازار نباشیم. با این حال اما در مقاطعی انتشار برخی اخبار سیاسی موجب می‌شود تا جو روانی بازار تغییر کند و قیمت ارز افزایشی شود. 

    تغییر اندک ارزهای اصلی 

ارزهای اصلی به دنبال خبر افزایش رقم مصوبه حمایتی کرونا توسط ترامپ، و افزایش رقم حمایت به 2.3 تریلیون دلار، تغییر اندکی داشت.به گزارش رویترز، یورو با قیمت ۱.۲۲۰۴ دلار معامله شد که در زیر بالاترین سطح دو ونیم ساله خود یعنی ۱.۲۲۷۳۵ دلار معامله شد، در حالی که ین با ۱۰۳.۵۶ در هر دلار تغییر قیمت داد.پوند انگلیس در ۱.۳۵۶۵ دلار دست به دست شد، که از بالاترین سطح دو ونیم ساله ۱.۳۶۲۵ دلار در اوایل ماه جاری پس ازاینکه انگلیس و اتحادیه اروپا در چارچوب تجاری پسا-برگزیت توافق کردند، فاصله زیادی نداشت.بیت کوین در آخر هفته سود خود را افزایش داد تا به بالاترین سطح ۲۸۳۷۷.۹۴ دلار برسد و ارزش کل ارز رمزنگاری شده را به بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار برساند.بعد از امضای آخرین اقدامات محرک توسط ترامپ، قیمت طلا افزایش یافت.به گزارش سایت اینوستینگ، صبح روز دوشنبه طلا در آسیا افزایش یافت. قیمت طلا پس از آنکه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده، لایحه کمکی کووید-۱۹ را که مدت طولانی در انتظار بود را امضا کرد، تقویت شد.معاملات آتی طلا با رشد ۰.۸۴ درصدی در ۱۸۹۹.۰۵ دلار افزایش یافت که قبل از آن یک درصد جهش داشت. دلار در روز دوشنبه کاهش یافت و همین امر باعث افزایش طلا شد. ترامپ بسته کمک هزینه همه‌گیری ۲.۳ تریلیون دلاری را امضا کرد که در هفته گذشته، هم در مجلس نمایندگان و هم در مجلس سنا تصویب شد. وی قبلا تهدید کرده بود که لایحه را امضا نمی‌کند مگر اینکه مبلغ چک‌های محرک از ۶۰۰ دلار فعلی به ۲۰۰۰ دلار برسد. در اواخر امروز کنگره در مورد مقدار افزایش یافته رای خواهد داد.امضای ترامپ جلوی تعطیلی جزئی دولت فدرال را می‌گیرد و مزایای بیکاری را برای امریکایی‌هایی که در نتیجه بیماری همه گیر کووید-۱۹ آن را از دست داده‌اند بازمی گرداند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران