شماره امروز: ۵۴۷

۷ میلیارد دلار در کره داریم، اصل و سود نمی‌دهند هیچ، از ما هزینه نگهداری هم می‌خواهند!

| | |

رییس کل بانک مرکزی با اطمینان به مردم برای خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت گفت: قبلا تاکید کردم تحریم امریکا و نیاز به اخذ موافقت اوفک، موجب شده است

رییس کل بانک مرکزی با اطمینان به مردم برای خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت گفت: قبلا تاکید کردم تحریم امریکا و نیاز به اخذ موافقت اوفک، موجب شده است که مساله خرید واکسن کرونا از کوواکس (covax) با مشکل و تأخیر رو به رو شود. در این خصوص چند نکته را برای اطلاع مردم عزیز اعلام می‌کنم: 

دکتر عبدالناصر همتی افزود: موافقت اولیه برای انتقال از حساب یک بانک (غیر از منابع بانک مرکزی در کره) دریافت شد و 4 دی ماه 99 دستور پرداخت وجه را صادر کردیم. پیگیری‌های لازم در این زمینه بی‌وقفه ادامه دارد. 

بانک مرکزی ایران برای خرید واکسن کرونا در این مرحله ۲۰۰ میلیون‌یورو تخصیص داده است. در صورت نیاز، منابع بیشتری نیز تأمین خواهیم کرد. هماهنگی لازم را با وزارت بهداشت در این خصوص داریم و مردم عزیز مطمئن باشند که خرید و انتقال واکسن کرونا در اسرع وقت انجام خواهد شد.

 در کنار اقدام برای تخصیص ارز خرید واکسن کرونا، حمایت و پشتیبانی لازم، برای تامین ارز تجهیزات مورد نیاز خط تولید برای تولید داخلی واکسن را با اولویت خاص، پیگیر هستیم. به همه تلاشگران این عرصه خسته نباشید می‌گویم.رییس کل بانک مرکزی فرایند تامین مالی۲۰۰ میلیون یورویی برای خرید۱۶.۸ میلیون دز واکسن کرونا را تشریح کرد.

عبدالناصر همتی با اشاره به تامین منابع مورد نیاز برای خرید واکسن کرونا، گفت: تمام تلاش مان را با همکاری وزارت بهداشت برای تامین واکسن ادامه می‌دهیم و وزارت بهداشت تلاش خوبی کرده برای عقد قرارداد با کارگزار سازمان بهداشت جهانی که بتوانیم نزدیک۱۶.۸ میلیون دز واکسن بگیریم.

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: اینکه قبلا انجام نشده به این دلیل بود که فکر می‌کردیم از منابعی که در کره داریم بتوانیم تامین کنیم و برای همین نیز سازمان بهداشت جهانی و کارگزار مربوطه به آن از دولت امریکا مجوز گرفته بود که از طریق کره پرداخت شود. همتی ادامه داد: ما فکر می‌کردیم کره این کار را می‌کند ولی در آخرین لحظه گفتند شما تعهد بدهید که فرایند را قبول دارید چرا ما قبول نکردیم چون باید۱۸۰ میلیون یورو را منتقل می‌کردیم از طریق بانک جی پی مورگان امریکا و تبدیل به دلار می‌شد و از آنجا به اروپا و بانک سوییسی منتقل می‌شد.رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: ما تجربه داریم و دادگاه‌های امریکا متاسفانه احکامی را ناعادلانه علیه اموال ایران گرفته‌اند و تاکنون نیز۲ میلیارد دلاراز اموال بانک مرکزی را به ناحق برداشت کردند و برای همین از این طریق نتوانستیم و ریکس بود که ممکن بود پول مردم ایران را برداشت کنند.

وی تاکید کرد: اگر کره تضمین می‌کرد که پول برسد به دست سوییسی‌ها که تضمین ندادند و برای همین منظور ما مسیر دیگری را شروع کردیم که طی۱۰ روز گذشته دوباره تلاش کردیم و امروز به نتیجه رسیدیم. ما از طریق۳ بانک شروع کردیم و یک بانک ترکیه‌ای، یکی اروپایی و دیگری از شعب بانک‌های فعال خودمان در امور بین‌الملل بود که توانست از اوفک مجوز بگیرد. همتی با اشاره به موضوعی، ادامه داد: قبلا هم چند بار مطرح شده که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ما مجوز کلی را گرفته‌ایم، بله مجوز کلی گرفته بودند ولی هر بار ما می‌خواستیم به حساب کارگزار سازمان بهداشت جهانی در سوییس و بانک یو بی‌اس پول بریزیم، می‌گفتند هر مرحله بروید مجوز جداگانه بگیرید.رییس کل بانک مرکزی با مغرضانه خواندن این نوع اقدامات امریکا، بیان داشت: بعضی‌ها نادانسته یا مغرضانه تلاش می‌کنند که اقدامات غیرانسانی امریکا را تطهیر کنند. من سوال می‌کنم امریکا که می‌گوید مجوز خرید دارو را داده، نفت را که کامل تحریم کرده، پول‌های بانک مرکزی را در همه جای دنیا تحریم کرده، پتروشیمی و فولاد ما را که تحریم کرده و اگر واقعا تحریم نکرده منابع را ما از کجا باید تامین کنیم و اینها را بخریم؟

وی خاطرنشان کرد: ما از اول سال تاکنون ۲.۷ میلیارد دلار دارو خریدیم ولی با روش‌های مختلف و جابه‌جایی و با دور زدن بوده است. همه بانک‌ها را تحریم کردند و این یک مورد خاص را نیز تحت فشار افکار عمومی جهان قبول کردند.

همتی تاکید کرد: همکاران ما در وزارت بهداشت قرارداد بستند و یک بحث‌هایی در جامعه مطرح شده که پول کافی نداشتند ولی ما پول کافی داریم و الان ۷ میلیارد دلار پول ما در کره سپرده است و از ما مطالبه می‌کنند که هزینه نگهداری پول را بگیرند و این زشتی کار دولت کره است و حتی تضمین هم نمی‌دهند که امریکایی‌ها برداشت نکنند. دوستان وزارت بهداشت با چین هم در حال مذاکره هستند و پول هم آماده است.

رییس کل بانک مرکزی افزود: در رسانه‌ها می‌گویند که فشار افکار عمومی باعث شده که این اقدام بشود، ما افتخار می‌کنیم که جوابگوی افکار عمومی باشیم و چند ماه است که شروع کردیم و ما یک لحظه از این کار غفلت نمی‌کنیم. وی تصریح کرد: تکیه ما بر این است که تولید داخل را همزمان دنبال کنیم. اولا دستور دادم که اولویت یک بگذارند تامین ارز و منابع مورد نیاز خط تولید واکسن و هر چقدر که منابع مورد نیاز باشد بلافاصه تامین ارز می‌شود. ما نمی‌توانیم چون تولید داخلی می‌شود به خرید بین‌المللی بی‌توجه باشیم و ما خریدمان را انجام می‌دهیم و ۲۰۰ میلیون‌یورو برای۱۶.۸ میلیون دز واکسن تخصیص دادیم و محدودیتی در این زمینه نداریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران