شماره امروز: ۵۴۷

سکه 11 میلیونی شد، کاهش ۲۰۰ تومانی نرخ دلار

| | |

روز دوشنبه روند نزولی قیمت دلار ادامه یافت و هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد که این رقم نسبت به روز یکشنبه کاهشی ۲۰۰ تومانی را نشان می‌دهد.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

روز دوشنبه روند نزولی قیمت دلار ادامه یافت و هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد که این رقم نسبت به روز یکشنبه کاهشی ۲۰۰ تومانی را نشان می‌دهد. قیمت فروش یورو نیز با کاهش ۲۰۰ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری گذشته، به ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.قیمت خرید هر دلار ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت خرید هر یورو نیز ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد.قیمت خرید هر دلار در بازار متشکل ارزی ۲۵ هزار و ۳۴۵ تومان و قیمت فروش آن نیز ۲۵ هزار و ۵۹۷ تومان بود.همچنین قیمت خرید هر یورو در این بازار ۳۰ هزار و ۳۳۱ تومان و قیمت فروش آن نیز ۳۰ هزار و ۶۳۴ تومان اعلام شد.علاوه براین در سامانه سنا در روز معاملاتی (یکشنبه)، هر یورو با قیمت میانگین ۳۰ هزار و ۶۸۱ تومان به فروش رسید و هر دلار نیز به قیمت ۲۵ هزار و ۳۸۵ تومان معامله شد.ضمن اینکه در سامانه نیما نیز حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۳۱۷ تومان فروخته و حواله دلار نیز به قیمت ۲۵ هزار و ۷۰۳ تومان ثبت شد.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسان بازار آزاد در طول روز چندبار تغییر می‌کند. روزهای گذشته روند حرکت قیمت دلار، کاهشی بود. اوایل آبان‌ماه نرخ دلار روند صعودی داشت و به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید، اما از اواسط آبان‌ماه سیر نزولی به خود گرفت.

     عقبگرد سکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی

در بازار طلا نیز با اعلام قیمت دلار 25800 تومانی و اونس جهانی طلا به قیمت یک‌هزار و ۸۲۸ دلار، قیمت طلا و سکه کاهش یافت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (دوشنبه) با ۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز یکشنبه به بهای ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به قیمت ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان معامله شد همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه به چهار میلیون و ۲۵۹ هزار تومان و سکه یک گرمی نیز به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مبادله شد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۱۱۹ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۸۵۰ هزار تومان فروخته شد.دو هفته گذشته قیمت سکه و طلا متأثر از بازار ارز روند کاهشی داشت و نوسان ارزی و سیر نزولی قیمت ارز روی بازار طلا نیز تأثیر گذاشت. از سوی دیگر کاهش نرخ اونس جهانی طلا نیز باعث افت قیمت طلا و سکه شده است، به نظر کارشناسان احتمال افت بیشتر اونس جهانی طلا در هفته‌های آینده وجود دارد. آغاز توزیع واکسن کرونا و بهبود شرایط اقتصادی در ماه‌های آینده، میزان استقبال از طلا به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری را کاهش خواهد داد. همزمان با کاهش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت طلا و سکه نیز سیر نزولی را در پیش گرفته است، قیمت سکه که در بازار سبزه میدان طی هفته گذشته، در کانال 12 میلیونی در نوسان بود؛ از صبح دوشنبه در معاملات به کانال 11 میلیونی بازگشته است. افزایش قیمت ارز در بازار همواره یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه بوده است و این سناریو در روزهای اخیر بازهم تکرار شد ولی خیلی دوام نداشت چراکه دلار نیز از کانال 26 هزار تومان به کانال 25 هزار تومان بازگشت. بانک مرکزی تلاش می‌کند با تقویت عرضه در بازار به تقاضاهای ارزی پاسخ دهد و برهمین اساس نیز تداوم عرضه‌های روزانه ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی موجب شده تا نیاز ارزی بازار پاسخ داده شود و دیگر به مانند قبل شاهد نوسانات لحظه‌ای در بازار نباشیم. با این حال اما در مقاطعی انتشار برخی اخبار سیاسی موجب می‌شود تا جو روانی بازار تغییر کند و قیمت ارز افزایشی شود. ‌ در بازار ارز قیمت دلار 25 هزار و 800 تومان، یورو 31 هزار و 100 تومان و درهم امارات 7 هزار و 135 تومان اعلام شده است. قیمت دلار که در معاملات پایانی عصر سه‌شنبه قبل وارد کانال 26 هزار تومان شده بود از عصر یک شنبه به کانال 25 هزار تومان بازگشته است . در صرافی‌های بانکی از ظهر روز پنجشنبه قیمت خرید و فروش دلار و یورو همزمان با روند افزایشی بازار آزاد، افزایش یافت و دلار باردیگر وارد کانال 26 هزار تومان شد. ولی از صبح دوشنبه و با کاهش نوسانات ارزی در بازارآزاد، دلار در صرافی‌های بانکی به کانال 25 هزار تومان بازگشت. برهمین اساس قیمت فروش دلار در این صرافی‌ها 25 هزار و 750 تومان و قیمت خرید دلار نیز با اختلاف 1000تومانی نسبت به قیمت فروش، 24 هزار و 750 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 31 هزار و 250 تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 250 تومان اعلام شده است.همچنین نرخ رسمی ارز بر اساس اعلام بانک مرکزی، هر دلار امریکا برای بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال، هر پوند انگلیس ۵۵ هزار و ۹۶۳ ریال و هر یورو ۵۰ هزار و ۹۵۳ ریال قیمت‌گذاری شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران