شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بر اساس آخرین گزارش اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور در سه ماهه دوم نسبت به دوره مشابه سال قبل از رشد ۱۱.۹ درصدی برخوردار شده است

روایت معاون بانک مرکزی  از کاهش تبعات کرونا بر اقتصاد 

بر اساس آخرین گزارش اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور در سه ماهه دوم نسبت به دوره مشابه سال قبل از رشد ۱۱.۹ درصدی برخوردار شده است. معاون اقتصادی این بانک با بیان اینکه با توجه به اینکه قریب به 70 درصد از ارزش افزوده بخش صنعت به کارگاه‌های بزرگ صنعتی (بالای 100 نفر کارکن) اختصاص دارد، گفت: رشد 11.9 درصدی تولید کارگاه‌های مزبور نویدبخش عملکرد مناسب رشد ارزش افزوده بخش صنعت در سه ماهه دوم سال جاری است که قاعدتاً بر تقویت عملکرد رشد اقتصادی در تابستان امسال موثر خواهد بود.

پیمان قربانی همچنین افزود: رشد شاخص تولید کارگاه‌ بزرگ صنعتی در سه ماهه دوم سال جاری در کنار رشد سه ماهه اول سال، موجب رشد 6.8 درصدی شاخص تولید در نیمه اول سال 1399 نسبت به تولید نیمه اول سال 1398 شده است. علاوه بر این، بررسی عملکرد رشد شاخص مزبور بر حسب 24 گروه اصلی (بر حسب کدهای ISIC دو رقمی) نسبت به مدت مشابه سال قبل، نشان می‌دهد که در سه ماهه دوم سال جاری از 24 گروه، 21 گروه از رشد مثبت برخوردار بوده‌‌اند و تنها رشد سه گروه منفی بوده است. معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این در شرایطی است که در سه ماهه اول سال جاری شاخص 13 گروه و در سه ماهه دوم سال گذشته نیز شاخص تولید 16 گروه با رشد منفی مواجه بوده است، تصریح کرد: این امر موید بهبود شرایط و وضعیت تولیدات صنعتی و روند روبه تزاید انتشار آن در رشته‌های مختلف صنعتی در سه ماهه دوم سال جاری است. وی افزود: با توجه به تداوم شیوع بیماری کرونا از ابتدای سال جاری، خوشبختانه رشد قابل توجه شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی و همچنین گسترش آن در رشته‌ فعالیت‌های مختلف صنعتی، حاکی از این است که تبعات اقتصادی منفی ناشی از شیوع این بیماری در حوزه فعالیت‌های صنعتی به‌نحو مناسبی کنترل شده و فعالیت‌های صنعتی از روند مطلوبی برخوردار گردیده است.

آخرین فرصت استفاده ازمزایای تسهیل تسویه بدهکاران بانکی

رییس کمیسیون اقتصادی گفت: فعالان اقتصادی تا پایان‌آذرماه مهلت دارند مشمول استفاده از مزایای تسهیل تسویه بدهی‌های خود شوند و محاسبه سود آنها بر اساس سود ساده خواهد بود. «محمدرضا پورابراهیمی» در حاشیه صحن علنی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با توجه به مصوبه سال ۹۷، نحوه محاسبه سود ناشی از تسهیلات به بخش‌های تولیدی کشور، براساس مصوبه مجلس و تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام است. اما بر اساس توافقی که انجام شده، مقرر شد سود ساده به جای سود مرکب در دستور کار محاسباتی نظام بانکی کشور قرار بگیرد. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: با توجه به ابلاغیه قانون در سال ۹۸ همه فعالان اقتصادی تولیدی در بخش‌های مختلف می‌توانستند به نظام بانکی تقاضای خود را ارایه کنند و تسهیلات نقدی را جایگزین تعهدات تسهیلات با نحوه محاسبه سود مرکب قرار دهند. وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونایی کشور و پس از پیگیری‌های کمیسیون اقتصادی مجلس، مقرر شد تا پایان آذرماه امسال ارایه تقاضاها به نظام بانکی امکان‌پذیر باشد. 

پورابراهیمی یادآور شد: از همه فعالان اقتصادی در سراسر کشور در خواست می‌کنیم از این ظرفیت قانونی استفاده کرده و درخواست خود را تا پایان آذرماه به بانک‌هایی که از آنها تسهیلات دریافت کردند، ارایه کنند تا بر اساس قوانین، مشمول استفاده از مزایای تسهیل تسویه بدهکاران بانکی شوند. نماینده مردم کرمان عنوان کرد: مقرر شد جرایم و سودهای مرکبی که در تسویه بانک‌ها لحاظ شده، حذف شود و این موضوع به همه فعلان اقتصادی که درگیر تسویه تعهدات خود بودند، کمک شایانی خواهد کرد. به گفته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، همه فعالان اقتصادی که از سال ۹۳ این تسهیلات را دریافت کردند، مشمول این قانون هستند و نحوه تسویه برای اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. 

پورابراهیمی سقف این تسهیلات در زمان ارایه درخواست را برای حقیقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان و برای حقوقی‌هاسقف ۲ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: طبق گزارش‌های دریافت شده، بعضی از بانک‌ها به وظایف خود برای اعطای تسهیلات به خوبی عمل کردند و متاسفانه برخی از بانک‌ها نسبت به درخواست و پیگیری اجرای درخواست وام اقدام نکردند. وی با تاکید بر اینکه ثبت درخواست برای دریافت تسهیلات و تسویه وام قبلی کمک شایانی به هر دو طیف این موضوع می‌کند، خاطرنشان کرد: این موضوع به کاهش تعهدات فعالان اقتصادی به نظام بانکی کمک خواهد کرد تا گرهی از مشکلات بدهی آنها به بانک‌ها رفع شود. از آنجا که تسویه به صورت نقدی است، به بانک‌ها نیز کمک شایانی خواهد کرد. در محاسبه سود ساده، فقط اصل سرمایه و سودی که به آن تعلق می‌گیرد مهم است ولی سود مرکب، سودی ترکیب شده و مضاعف است. در محاسبه سود مرکب علاوه بر محاسبه سودی که به اصل سرمایه تعلق می‌گیرد، سودی که به خود سودها تعلق می‌گیرد هم در نظر گرفته می‌شود.  در بهره ساده، بهره دریافتی سرمایه‌گذاری نمی‌شود و بنابراین بهره‌ای که در هر دوره دریافت می‌شود، فقط از محل سرمایه‌گذاری اولیه خواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران