شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای اروپایی و آسیایی افزایش یافت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد،

صعود دلار در معاملات جهانی

ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای اروپایی و آسیایی افزایش یافت. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته آن در سطح ۹۱.۸۱۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس نیز معادل ۱.۱۰۴ دلار اعلام شد.در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۲ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۸ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۵ دلار رسید.در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۱۰۴.۲۹۴ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۵۹ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۷۶ یوان چین اعلام شد. به گزارش رویترز، چشم‌انداز اقتصادی جهان رو به بهبود است و این مساله به نوبه خود باعث کاهش دارایی‌های امن‌تر و افزایش تقاضا برای دارایی‌های پرریسک شده است. در ماه نوامبر، رشد بخش تولیدات چین به بالاترین سطح خود در طول سه سال اخیر رسیده است و این مساله می‌تواند نقش رهبری چین در رهبری رشد اقتصادی جهان را تقویت کند.از سوی دیگر در اروپا زمان برای انگلیس و اتحادیه اروپا به سرعت در حال گذشتن است و طرفین هنوز نتوانسته‌اند به توافقی بر سر چارچوب روابط آینده خود با یکدیگر برسند. نخست‌وزیر اسکاتلند با انتقاد از روند فعلی مذاکرات برگزیت از برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه از انگلیس دفاع کرده است. دو سال پیش همه پرسی استقلال اسکاتلند شکست خورد اما نظرسنجی‌های فعلی حاکی از افزایش شمار طرفداران استقلال از انگلیس است.  حساسیت بازارهای مالی نسبت به خبر توسعه واکسن کرونا بیشتر شده است؛ چرا که اگر تولید انبوه این واکسن‌ها بیشتر از حد انتظار طول بکشد یا واکسن‌ها اثربخشی لازم را در بین تمامی سنین و گروه‌ها نداشته باشند، احتمالا شاهد اعمال جدید قرنطینه‌ها و تعطیلی کسب و کارها خواهیم بود؛ به ویژه آنکه این قرنطینه‌ها هزینه اقتصادی کاملا قابل توجهی دارند. برای مثال، یک مدل سنجی صورت گرفته توسط مدرسه کسب و کار پاریس و دانشگاه میلان ایتالیا نشان می‌دهد که بین ماه‌های می‌تا مارس قرنطینه سراسری به میزان ۱۶۸ میلیارد دلار به اقتصاد امریکا خسارت زده اما جان حدود ۲۹ هزار نفر را نجات داده است. این بدان معنی است که تقریبا به ازای جان هر شهروند امریکایی حدود ۶ میلیون دلار هزینه به اقتصاد امریکا تحمیل شده است.  احتمال تقویت سیاست حمایتی بانک مرکزی امریکا در ماه دسامبر با توجه به باقی ماندن ریسک کرونا شدت گرفته است و اگر چه شماری از مدیران ارشد این نهاد احتمال تغییر رویکرد محسوس در کوتاه‌مدت را رد کرده‌اند اما ممکن است باهدف جلوگیری از موج ورشکستگی کسب و کارها در امریکا، بانک مرکزی امریکا بیش از پیش در بازارهای مالی مداخله کند. از سوی دیگر با توجه به اعلام برنامه برخی از دولت‌های اروپایی نظیر انگلیس برای استقراض بیشتر، انتظار نمی‌رود چشم‌انداز اقتصادی اروپا نیز چندان روشن باشد و چین موتور محرک رشد اقتصادی خواهد بود.

تاکید جهانگیری بر حمایت بانک مرکزی از صادرکنندگان

معاون اول رییس‌جمهور گفت: بانک مرکزی باید برنامه‌ای دقیق برای حمایت از صادرکنندگان بازارهای هدف داشته باشد تا امکان رقابت صادرکنندگان ایرانی با صادرکنندگان سایر کشورها در جذب بازارهای هدف فراهم شود.معاون اول رییس‌جمهور در جلسه کارگروه رفع موانع جهش تولید که صبح روز (سه شنبه) به ریاست وی برگزار شد، از توسعه صادرات به عنوان موتور محرک بخش تولید یاد کرد و گفت: توسعه صادرات از مهم‌ترین عوامل تحقق جهش تولید است چراکه وقتی بازار صادراتی برای یک محصول وجود داشته باشد، انگیزه سرمایه‌گذاری و تولید برای آن محصول ایجاد می‌شود.در حال حاضر برخی محصولات تولیدی کشور از بازار محدودی برای عرضه برخوردار هستند که اگر بسترهای لازم برای صادرات این محصولات و اتصال به بازارهای بزرگ‌تر فراهم شود، شاهد رقابت و به تبع آن افزایش تولید، بهبود قیمت و ارتقاء کیفیت این دست محصولات خواهیم بود.معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه توسعه صادرات می‌تواند جهشی مثبت در تولید رشته‌های صنعتی و کشاورزی ایجاد کند، اظهار داشت: البته لازم است با تدوین قوانین و مقررات روشن و شفاف در حوزه صادرات، این اطمینان در صادرکنندگان ایجاد شود که با تصمیمات لحظه‌ای و اعمال محدودیت‌های ناگهانی، خللی در برنامه‌ریزی‌های تولیدی و صادراتی آنها ایجاد نمی‌شود.جهانگیری با تاکید بر لزوم حمایت از صادرکنندگان از سوی بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های مرتبط، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید برنامه‌ای دقیق برای حمایت از صادرکنندگان بازارهای هدف داشته باشد تا امکان رقابت صادرکنندگان ایرانی با صادرکنندگان سایر کشورها در جذب بازارهای هدف فراهم شود.وی با تاکید بر اینکه رویکرد جدی دولت حمایت از توسعه صادرات محصولات کشاورزی است، افزود: باید سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیقی برای صادرات محصولات کشاورزی توسط دستگاه‌های ذیربط تدوین تا ضمن تامین بازار داخلی، سازوکار مشخصی برای نحوه تولید و صادرات محصولات کشاورزی فراهم شود. معاون اول رییس‌جمهور خواستار شناسایی و رفع مسائل و تنگناهای اصلی صادرات محصولات کشاورزی شد و گفت: باید برنامه‌ای جدی و دقیق برای حمایت از صادرات محصولات کشاورزی و نیز تکمیل زیرساخت‌های صادرات این محصولات داشته باشیم به‌گونه‌ای که آثار مثبت آن در کوتاه‌مدت قابل مشاهده باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران