شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

تسهیلات بانکی به بخش بازرگانی ۲ برابر شد

آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از دو برابر شده است. طبق این آمار در نیمه نخست امسال در مجموع ۶۹۶ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش‌های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات ۳۸۲ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل ۸۲.۳ درصد افزایش داشته است. در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش ۷۹.۸ درصدی در شش ماهه نخست امسال، به ۲۱۲ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان رسیده است. مقدار این تسهیلات در شش ماه اول سال گذشته ۱۱۸ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان بوده است. سهم تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش‌های متفرقه در شش ماهه نخست سال گذشته، ۳۱ درصد بوده که امسال این رقم به ۳۰.۵ درصد رسیده است. این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست‌های پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه‌ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل ۴۰ درصد باشد. همچنین تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش بازرگانی نیز در درنیمه نخست سال گذشته ۶۸ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان بوده که با ۱۰۵ درصد افزایش به ۱۴۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان در شش ماهه نخست سال جاری رسیده است. با این حال سهم بخش بازرگانی از کل تسهیلات پرداختی به بخش‌های یاد شده از ۱۸ درصد در شش ماه اول سال ۱۳۹۸ به ۲۰.۳ درصد افزایش یافته است. در این میان بیشترین تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در نیمه نخست امسال سهم ۳۵.۱ درصدی از کل تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده که معادل ۲۴۴ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۸۲.۲ درصد افزایش داشته است. بعد از بخش خدمات و صنعت و معدن، به ترتیب بخش بازرگانی، کشاورزی و مسکن ۲۰.۳، ۷.۲ و ۵.۷ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها و موسسات اعتباری را دریافت کرده‌اند. البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب ۵۶.۴ و ۳۸.۷ درصد نسبت به شش ماهه اول سال گذشته افزایش داشته و به ۴۹ هزار و ۸۶۰ میلیارد و ۳۹ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان رسیده است.

سقوط دلار به پایین‌ترین سطح دوساله

نرخ دلار در پایین‌ترین سطح دو ساله خود قرار گرفت و در مقابل سایر ارزها تضعیف شد. به گزارش رویترز، روز دوشنبه دلار به پایین‌ترین سطح بیش از دو ساله سقوط کرد و قرار است بزرگ‌ترین سقوط ماهانه خود را از ماه جولای ثبت کند، زیرا ترکیبی از خوش‌بینی واکسن و امید برای انقباض پولی بیشتر در ایالات متحده، سرمایه‌گذاران را از ارز ذخیره جهان خارج می‌کند. در مقابل یک سبد ارزی، ارزش دلار با ۰.۱ درصد کاهش به ۹۱.۷۰۷ رسید، کمترین میزان از آوریل ۲۰۱۸. دلار پرریسک نیوزیلند به بالاترین سطح دو سال و نیم رسید و به بهترین درصد سود ماهانه در هفت سال گذشته رسیده است. یورو و دلار استرالیا هر کدام اندکی افزایش یافت و به اوج‌های سه ماهه رسید. دلار استرالیا این ماه بیش از ۵ درصد، دلار نیوزیلند ۶.۴ درصد و یورو ۲.۷ درصد افزایش یافته است. استرلینگ این ماه روی ۱.۳۳۲۵ دلار ایستاد، و در این ماه به‌طور مرتب به بالاترین حد خود از سپتامبر صعود کرد، سرمایه‌گذاران اعلام کردند که معامله برگزیت حتی با پایان یافتن مهلت مذاکرات با واسطه انجام می‌شود. شاخص دلار در ماه نوامبر حدود ۲.۴ درصد کاهش یافته است با توجه به نتایج امیدوارکننده آزمایش برای سه نمونه اصلی واکسن، که سرمایه‌گذاران را در مورد پایان بیماری همه‌گیر ویروس کرونا هیجان زده کرده است. تقریباً ۱۱ درصد زیر اوج ماه مارس یعنی ۱۰۲.۹۹۰ است. در عین حال عصبی بودن در مورد موجی از موارد ابتلای جدید در سراسر اروپا و ایالات متحده و تعطیلی‌های جدید، برخی از ارزهای امن را پشتیبانی کرده و اندکی جلوی افت دلار را گرفته است. با این حال، با توجه به اینکه انتخابات امریکا منجر به انصراف قانونگذاران از تصویب هر نوع بسته هزینه‌های مالی شده است، سرمایه‌گذاران انتظار دارند که فدرال رزرو، احتمالاً با خرید اوراق قرضه بیشتر، درجلسه بعدی دسامبر، وارد عمل شود. در این هفته اظهارات رییس فدرال رزرو، جروم پاول قبل از کنگره در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه و همچنین داده‌های بازار کار ایالات متحده از نزدیک برای پی بردن به تفکر بانک مرکزی و شکل گسترده بهبود اقتصادی بررسی شد. ین ژاپن روز دوشنبه در۱۰۴.۰۷دلار بود و از ماه نوامبر کمی بیش از نیم درصد افزایش یافته است با توجه به اینکه شمار مرگ ومیر این بیماری به ۱.۵ میلیون نفر افزایش یافته است. به گفته تحلیلگران دلار به آرامی به پایین‌ترین سطح سال می‌رود و با این وجود سرمایه‌گذاران مجدداً اوراق بهادار خود را به معاملات در سایر نقاط جهان اختصاص می‌دهند. اگرچه ممکن است محدودیت‌های بیشتری برای تعطیل شدن برای بازارهای سهام ایالات متحده وجود داشته باشد، اما احتمال آماده شدن فدرال رزرو برای افزودن نقدینگی بیشتر باید هر نوع افزایش دلار را محدود کند و با توجه به اینکه شاخص دلار در هفت از ده دسامبر گذشته کاهش یافته است، تحلیلگران طرفدار روند نزولی آرام دلار در پایان سال هستند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران