شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی از جزییات فعالیت شعب و کارکنان بانک‌ها در مناطق قرمز از ۸ آذرماه ۱۳۹۹ خبر داد.

بانک‌ها این هفته  تعطیل  نیستند 

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی از جزییات فعالیت شعب و کارکنان بانک‌ها در مناطق قرمز از ۸ آذرماه ۱۳۹۹ خبر داد.

علیرضا قیطاسی در خصوص نحوه فعالیت شعب بانک‌ها و کارکنان در مناطق قرمز از روز شنبه (۸آذرماه ۱۳۹۹) توضیح داد: با توجه به هماهنگی به عمل آمده با مراجع ذی‌ربط، درخصوص نحوه فعالیت شعب و کارکنان بانک‌ها در مناطق قرمز از امروز (۸آذرماه ۱۳۹۹) به مدت یک هفته تصمیماتی اتخاذ شد.

وی درباره این تصمیمات اظهار داشت: در شهرهای تک شعبه‌ای با ۱۰۰ درصد پرسنل، سایر شهرهای مناطق قرمز ۵۰ درصد شعب با ۱۰۰ درصد پرسنل فعالیت خواهند داشت. ضمنا در مناطق نارنجی نیز طبق روال گذشته تمام شعب با دو سوم پرسنل و مناطق زرد تمام شعب با صد درصد پرسنل فعالیت خواهند داشت.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی از مشتریان بانک‌ها خواست با استفاده از خدمات غیرحضوری از مراجعه به شعب خودداری کنند.

در پی تشدید شیوع ویروس کرونا و اعمال محدویت‌ها و تعطیلات کرونایی، رییس سازمان امور اداری و استخدامی به تازگی از تعطیلی تمام ادارات به جز مراکزی که حضور آنها ضروری است، خبر داد که با این حساب، بانک‌ها به علت ضرورت خدمات رسانی آنها در این هفته همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. تشدید شیوع ویروس کرونا و ثبت رکوردهای فاجعه آور در ابتلا و مرگ و میر ناشی از این ویروس باعث شد تا محدودیت‌ها و تعطیلات کرونایی کمی جدی‌تر شود و کشور به مدت دو هفته نیمه تعطیل شود. 

در این بین، فعالیت‌ها در هر شهر و منطقه‌ای بسته به وضعیت ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا متوقف یا نیمه متوقف شد؛ به‌گونه‌ای که بانک‌ها مکانی حائز اهمیت برای مردم در زمینه امور اقتصادی آنها است، در شهرهای با هشدار قرمز به صورت نوبتی با حداکثر ۵۰ درصد از کارکنان خود و در شهرهایی با هشدار نارنجی به تعداد دو سوم کارکنان خود فعالیت می‌کنند.همچنین، در سایر شهرها نیز با حضور ۱۰۰ درصدی کارکنان به ارایه خدمات بانکی اقدام می‌کنند.نکته حائز اهمیت در این زمینه ساعت کاری بانک‌ها است که تغییری نکرده است و مشتریان می‌توانند در روزهای هفته از ساعت ۸ تا ۱۴ و در پنجشنبه‌ها تا ساعت 30: 12 از خدمات بانکی حضوری استفاده کنند.

اما با اعلام رییس سازمان امور اداری و استخدامی مبنی براینکه این هفته  ادارات تعطیل هستند به جز عده‌ای که حضورشان با تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ضروری تشخیص داده شود، این گمانه را در ذهن ایجاد کرد که آیا بانک‌ها شامل این قضیه می‌شوند یا خیر؟ به استناد اظهارات انصاری، در هفته پیش‌رو فقط کارکنان آن بخش که ارایه‌دهنده خدمات ضروری هستند باید در محل کار حاضر شوند و بخش‌های غیرضروری تعطیل‌اند. بنابراین، بانک‌ها در هفته پیش‌رو همچنان طبق آخرین بخشنامه ستاد کرونا که در بالا به آن اشاره شد، به فعالیت خود ادامه می‌دهند تا بخشنامه‌ جدیدی به آنها ابلاغ شود.

طبق گفته رییس سازمان امور اداری و استخدامی بانک‌ها می‌توانند کاهش حضور کارکنان را مدنظر قرار دهند اما این کاهش حضور نباید منجر به اختلال در خدمات دهی بانک و تعدد مراجعه حضوری مردم شود.  با این حساب، احتمال اینکه فعالیت‌ها بانک‌ها در روزهایی کرونایی به سمت تعطیلی حرکت کند، بسیار کم است و بیشتر حول کاهش تعداد کارکنان یا ساعت کاری می‌چرخد.

کرونای نقدی  بیرون باجه‌های بانکی 

در حالی که هفته اول محدودیت‌های کرونایی جدید در سطح کشور تقریبا به پایان رسیده، اما در مازندران خیابان‌های تعطیل شده شاهد معضلی به نام صف‌ مشتریان پشت درب‌های نیمه بسته بانکی بوده است. محدودیت‌های دو هفته‌ای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از اول آذر ماه پس از ابلاغ در حالی مورد تبعیت تمامی دستگاه‌ها و اصناف قرار گرفت که در برخی موارد پس از یک هفته از اجرایی شدن شاهد پیش آمدن مشکلاتی طی اجرای آن هستیم. یکی از دستگاه‌هایی که بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا به عنوان ارایه خدمات ضروری به مردم از این محدودیت‌های مستثنی شده، بانک‌ها بودند، دستگاهی که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به خاطر زمینه فعالیت و سر و کار داشتن با ارباب رجوع زیاد، شاهد ابتلا و فوت تعداد بیشتری از کارمندانش در مقایسه با سایر دستگاه‌ها به استثنای کادر درمان بود.

این امر باعث شده بانکداری با حساسیت‌های بیشتری ادامه یابد به‌طوری که در محدودیت‌های کرونایی جدید، ممنوعیت حضور بیش از چند نفر همزمان در بانک مورد تاکید قرار گرفت و قرار بود مشتریان به صورت فردی پذیرفته شوند و از سویی تمام پروتکل‌های بهداشتی تا نهایت توان در بانک‌ها رعایت می‌شود اما مشکل پیش آمده در جای دیگری است.

امروز شاهد ایجاد صف مشتریان در بیرون بانک بدون رعایت فاصله اجتماعی و دیگر دستورالعمل‌ها از جمله استفاده از ماسک هستیم. نقض این پروتکل‌ها در بیرون بانک‌های استان از سوی مردم باعث ایجاد نگرانی و دغدغه جدیدی شده که به نظر می‌رسد باید جدی گرفته شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران