شماره امروز: ۵۴۷

کاهش ارزش دلار با مشخص شدن رییس فدرال ‌رزرو

| | |

با کاهش نرخ دلار به کانال 24 هزار تومان و ثبت قیمت ۲۴ هزار و ۹۷۰ تومان در صرافی‌ها و همچنین اعلام اونس جهانی طلا به قیمت یک‌هزار و ۸۱۰ دلار، نرخ سکه 400 هزار تومان کاهش یافت و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید

 گروه بانک و بیمه|  محسن شمشیری |

با کاهش نرخ دلار به کانال 24 هزار تومان و ثبت قیمت ۲۴ هزار و ۹۷۰ تومان در صرافی‌ها و همچنین اعلام اونس جهانی طلا به قیمت یک‌هزار و ۸۱۰ دلار، نرخ سکه 400 هزار تومان کاهش یافت و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز (چهارشنبه، ۵ آذرماه) با کاهش ۴۰۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته ۱۱ میلیون تومان معامله شد. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی، ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین قیمت نیم‌سکه بهار آزادی با ۲۰۰ هزار تومان کاهش پنج میلیون و ۸۰۰ تومان، ربع ‌سکه چهار میلیون تومان و سکه یک گرمی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین شد.علاوه بر این، در بازار طلا نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک ‌میلیون و ۵۶ هزار تومان و هر مثقال طلا به بهای چهار میلیون و ۵۷۵ هزار تومان فروخته شد.

 طی دو هفته اخیر قیمت سکه و طلا متاثر از بازار ارز روند کاهشی داشت و نوسان ارزی و سیر نزولی قیمت ارز روی بازار طلا نیز تاثیر گذاشت.بررسی روند معاملات ارزی در روزهای اخیر نشان می‌دهد کاهش ریسک‌های برون‌زا، حضور پرقدرت بازارساز و تقویت عرضه اسکناس در بازار متشکل ارزی به منظور مدیریت نوسان نرخ ارز، باعث افت قیمت‌ها در بازار ارز همچنین بازار طلا شده است.

    دلار به کانال ۲۴ هزار تومانی سقوط کرد

 دلار روز (چهارشنبه) در صرافی‌های بانکی با حدود ۸۰ تومان کاهش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (سه‌شنبه) به نرخ ۲۴ هزار و ۹۷۰ تومان فروخته شد. قیمت خرید دلارهم با ۵۰ تومان کاهش ۲۳هزار و ۷۷۰تومان تعیین شد. قیمت فروش یورو نیز با کاهش ۵۰ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل، معادل ۲۹ هزار و ۶۲۰ تومان شدو قیمت خرید آن نیز با کاهش ۸۰ تومانی ۲۸ هزار و ۴۲۰ تومان شد. قیمت روز گذشته (سه‌شنبه) هر اسکناس یورو در صرافی‌های بانکی برای فروش معادل ۲۹ هزار و ۳۶۶ تومان و قیمت خرید آن نیز ۲۸ هزار و ۴۳۹ تومان بود. قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۴ هزار و ۳۰۵ تومان و قیمت فروش ۲۴ هزار و ۵۴۸ تومان ثبت شده بود. همچنین در سامانه سنا نیز در معاملات روز (چهارشنبه) هر دلار با نرخ میانگین ۲۴ هزار و ۵۰۳ تومان تومان معامله شد، نرخ خرید هر دلار در سامانه سنا نیز ۲۴ هزار و ۹۴۸ تومان قیمت خورد.در سامانه نیما نیز در روز معاملاتی دیروز حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۵۱۶ تومان و هر حواله دلار با میانگین قیمت ۲۵ هزار و ۹۱۹ تومان اعلام شد.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسان بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند. در روزهای اخیر، روند حرکت قیمت دلار، کاهشی بوده است. اوایل آبان‌ماه نرخ دلار روند صعودی داشت و به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید، اما از اواسط آبان سیر نزولی به خود گرفت.

     قیمت جهانی طلا 

قیمت هر اونس طلا با ۰.۳۰ درصد افت به ۱۸۰۲ دلار و ۱۹ سنت رسید. به گزارش رویترز، در حالی که به دنبال آغاز رسمی فرآیند انتقال قدرت به تیم جو بایدن در امریکا و امیدها به ساخت واکسن موثر مقابله با کرونا در آینده نزدیک، اشتها برای خرید دارایی‌های پرریسک بالا رفته است، قیمت طلا دیروز کاهش داشت و به نزدیکی پایین‌ترین رقم 4 ماه گذشته رسید. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا دیروز با 0.30 درصد افت به 1802 دلار و 19 سنت رسید. دیروز قیمت طلا به پایین‌ترین رقم از 17 جولای یعنی 1800 دلار و یک سنت رسیده بود. قیمت فلز زرد در معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه فوریه نیز با 0.23 درصد افت به 1806 دلار و 70 سنت رسید. گفتنی است، با کاهش اختلاف قیمت ارز بازار آزاد و رسمی، بانک مرکزی ممنوعیت فروش ارز سهمیه‌ای را به هر کارت ملی برداشت؛ بنابراین صرافی‌ها به هر کارت ملی یک بار در سال 2200 دلار ارز سهمیه‌ای می‌فروشند. پیش از این با دستور بانک مرکزی فروش ارز سهمیه‌ای موقتاً در صرافی‌های بانکی متوقف شده بود.

    سکه در مرز ورود به کانال ۱۰ میلیونی 

گفتنی است، قیمت طلا، سکه و ارز در بازار طی روزهای نخست ابتدای هفته جاری نسبت به روزهای قبل با افزایش همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی است، جو روانی حاکم در بازار ارز موجب شده تا بار دیگر نوسانات شدید قیمتی در بازار به وجود آید و دلار نیز از سد قیمتی 30 هزار تومان عبور کند.

در بازار آزاد ارز قیمت دلار 25 هزار تومان، یورو 30 هزار تومان و درهم امارات 6 هزار و 810 تومان اعلام شده است. ارزش یوآن چین با وجود کاهش ارزش دلار، تحت تاثیر امیدهای محرک و واکسن، ثابت است.

به گزارش رویترز، روز چهارشنبه یوآن چین پس از تعیین نقطه میانی بانک مرکزی برای تجارت روزانه ارز و با افزایش ریسک و انتظارات برای محرک‌های مالی ایالات متحده که بر دلار تاثیر گذاشت، تقویت شد. به گفته یک تحلیل‌گر ارشد ارز، تاثیر مثبت انتخابات بایدن بر نرخ ارز به زودی پایان خواهد یافت. به دنبال این، جهت‌گیری یوآن به تعاملات تیم بایدن با چین بستگی خواهد داشت، اما اساساً  باید منتظر ماند تا ۲۰ ژانویه روی کار بیاید. وی انتظار دارد که یوآن در کوتاه‌مدت در بازه ۶.۵۹-۶.۵۴ معامله شود. بانک خلق چین، نرخ میانه روزانه یوآن را ۶.۵۷۴۹ برای هر دلار تعیین کرد، که نسبت به نرخ قبلی در ۶.۵۸۰۹ قرار گرفت. یوآن اسپات در ۶.۵۷۵۰ در هر دلار باز شد و درنیمروز در ۶.۵۷۷۳ تغییر وضعیت داد، ۰.۲ درصد قوی‌تر از قبل. هزینه‌های استقراض یوآن یک شبه در هنگ کنگ به بالاترین سطح بیش از سه ساله جهش کرد و به بالاترین میزان خود از ۲ ژوئن ۲۰۱۷ رسیده است. شاخص جهانی دلار از نزدیک به ۹۲.۱۲۷ به ۹۲.۰۸۱ کاهش یافت. ۱ دلار = ۶.۵۷۶۹ یوآن چین.

     بیت‌کوین در کانال 19 هزار دلار

بیت‌کوین پس از سه سال به کانال ۱۹ هزار دلاری رسیده است. به گزارش سی ان بی‌سی، ورود تقاضای جدید به بازار و تشکیل صفوف خرید باعث از سرگیری روند صعودی قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی شد. برای نخستین‌بار در سه سال اخیر ارزش بیت‌کوین از ۱۹ هزار دلار عبور کرده است و انتظار می‌رود این روند صعودی ادامه‌دار باشد. روند مشاهده شده از بازارهای اصلی ارزهای دیجیتالی حاکی از افزایش فعالیت‌ها برای استخراج بیت‌کوین است. بیت‌کوین امسال را رویایی سپری کرده و ارزش آن نسبت به ابتدای سال حدود ۱.۵ برابر افزایش یافته است. معامله گران ارزهای دیجیتالی مدعی هستند که شرایط با سال ۲۰۱۷ متفاوت است و این ارز می‌تواند حتی کانال ۲۰ هزار دلاری را نیز بشکند. ارزش بازار بیت‌کوین در حال حاضر بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار است.  البته افزایش قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتالی محدود به بیت‌کوین نبود و قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتالی دیگر صعودی بود؛ به گونه‌ای که اتریوم با ۲.۴۸ درصد افزایش به ۶۰۸.۰۷ دلار، بیت‌کوین کش با ۱۱.۵۶ درصد صعود به ۳۴۶.۲۶ دلار، لایت کوین با ۳.۷۵ درصد جهش به ۸۹.۷۸ دلار، مونرو با ۱۱.۱۲ درصد افزایش به ۱۳۹.۷۵ دلار، دش با ۲۸.۲۸ درصد صعود به ۱۱۸.۰۷ دلار، زدکش با ۱۰.۸۱ درصد افزایش به ۷۸.۲۳ دلار و میکر با ۲.۸۵ درصد پیشروی به ۶۰۶.۰۳ دلار رسید.

    کاهش ارزش دلار  با  مشخص شدن

 رییس فدرال  رزرو 

ساخت واکسن کرونا و انتخاب جانت یلن، رییس سابق فدرال رزرو امریکا به عنوان وزیر خزانه داری آینده این کشور باعث افزایش بی‌ثباتی و بی‌تمایلی سرمایه‌گذاران نسبت به دلار و در نتیجه ضعف آن شده است.   به گزارش رویترز، پیشرفت در ساخت واکسن کرونا و امید به تقویت شرایط مالی امریکا با روی کار آمدن دولت جدید باعث شده سرمایه‌گذاران از دلار دور شده و به سرمایه‌های مخاطره آمیزتر روی بیاورند. ارزش دلار امریکا به پایین‌ترین رقم طی دو ماه گذشته در برابر دلار استرالیا رسید و کمترین ارزش خود را طی دو سال گذشته در برابر دلار نیوزیلند تجربه کرد. ارزش بیت‌کوین که به نوسانات شدید معروف است، به بالاترین vrl رسیده که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به ارزهای پرمخاطره پیدا کرده‌اند.  احتمالاً ساخت واکسن کرونا و انتخاب جانت یلن، رییس سابق فدرال رزرو امریکا به عنوان وزیر خزانه داری آینده این کشور، بی‌ثباتی‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاران به وجود آورده و باعث کاهش بیشتر ارزش دلار امریکا می‌شود.  ارزش دلار امریکا در آسیا به 1.1901 در برابر یورو رسیده که پایین‌ترین رقم طی دو هفته گذشته است. ارزش پوند انگلیس تا 1.3363 دلار بالا رفته که نزدیک به بالاترین رقم طی دو ماه گذشته است. ارزش دلار در برابر ین روی 104.48 ثابت مانده است. تحقیقات نشان می‌دهد واکسن ویروس کرونا تا انتهای سال جاری میلادی در دسترس خواهد بود. این خبر ارزش سهام امریکا را افزایش داده و تمایل برای نگه داشتن دلار به عنوان ارز ذخیره ایمن را پایین آورده است.شاخص دلار در برابر 6 ارز برتر دنیا 0.4 درصد در روز سه‌شنبه سقوط کرد و به 92.129 رسید.ارزش بیت‌کوین، محبوب‌ترین ارز مجازی دنیا، تا 19189 دلار بالا رفته و به رکورد 19666 دلار در دسامبر 2017 نزدیک می‌شود.

    اثر دولت بایدن  بر دلار

تحلیلگر ارشد ارزی امریکا از احتمال تضعیف بیشتر دلار خبر داد. برای نخستین‌بار در طول هشت سال اخیر یورو به پرتراکنش‌ترین ارز در سامانه پیام رسان سوییفت تبدیل شده و جای دلار را گرفته است. با این حال دلار از نظر میزان مقبولیت به عنوان ارز ذخیره جهانی در صدر قرار دارد. 

در رابطه با وقایع اخیر، ادوارد مویا- تحلیلگر ارشد ارزی بازارهای مالی موسسه اواندا در نیویورک - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یک نکته مهم این است که افزایش سهم یورو از تراکنش‌های بین‌المللی طبق آمارهای سوییفت، بیشتر از سهم ین ژاپن و پوند انگلیس بوده است تا دلار، یعنی از یورو بیشتر در معاملاتی استفاده شده است که قبلا با استفاده از پوند و ین انجام می‌شد.مویا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا گفت: با روی کار آمدن بایدن در ماه ژانویه، انتظار سرمایه‌گذاران این است که امریکا با روی گشاده‌تری با جهان تعامل کند و این به دلار کمک خواهد کرد تا بار دیگر به ارز غالب در تراکنش‌های بین‌المللی تبدیل شود.به گفته وی، احتمالا در نخستین سال ریاست‌جمهوری جو بایدن ارزش دلار در برابر بیشتر ارزها حدود ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت. بانک مرکزی امریکا احتمالا آخرین بانک در بین اقتصادهای پیشرفته خواهد بود که نرخ بهره را کاهش می‌دهد و این مساله باعث می‌شود تا در سال ۲۰۲۱ هم دلار گزینه اصلی تامین مالی در جهان باشد. چشم‌انداز اقتصادی اروپا ضعیف است اما هرگونه تقویت دلار در سه ماهه نخست امسال احتمالا خیلی دوام نخواهد داشت. هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۶۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۹۱ یوآن چین اعلام شد.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران