شماره امروز: ۵۴۷

دلار در مرز سقوط به کانال ۲۴ هزار تومانی قرار گرفت

| | |

دلار روز سه شنبه در صرافی‌های بانکی با حدود ۵۰۰ تومان کاهش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (دوشنبه) به نرخ ۲۵ هزار و ۵۰ تومان فروخته شد.

گروه بانک و بیمه|

دلار روز سه شنبه در صرافی‌های بانکی با حدود ۵۰۰ تومان کاهش قیمت نسبت به روز کاری گذشته (دوشنبه) به نرخ ۲۵ هزار و ۵۰ تومان فروخته شد.قیمت خرید دلارهم با ۷۰۰ تومان کاهش ۲۳هزار و ۸۵۰ تومان تعیین شد. براین اساس نرخ صرافی‌ها در مرز 24 هزار تومان قرار گرفته است. قیمت فروش یورو نیز با کاهش ۶۵۰ تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل، معادل ۲۹ هزار و ۷۰۰تومان شدو قیمت خرید آن نیز با کاهش ۸۵۰ تومانی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد. قیمت دوشنبه هر اسکناس یورو در صرافی‌های بانکی برای فروش معادل ۲۹ هزار و ۸۴۰ تومان و قیمت خرید آن نیز ۲۹ هزار و ۴۱۳ تومان بود. همچنین قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۴ هزار و ۷۴۱ تومان و قیمت فروش ۲۴ هزار و ۹۸۸ تومان ثبت شده بود. علاوه بر این، در سامانه نیما نیز در روز معاملاتی دوشنبه حواله یورو با میانگین قیمت ۳۱ هزار و ۳۲۱ تومان و هر حواله دلار با میانگین قیمت ۲۵ هزار و ۹۳۱ تومان اعلام شد. در روزهای اخیر، روند حرکت قیمت دلار، کاهشی بوده است. اوایل آبان‌ماه نرخ دلار روند صعودی داشت و به بیش از ۳۰ هزار تومان رسید، اما از اواسط آبان سیر نزولی به خود گرفت.همزمان با آغاز محدودیت‌های کرونایی، آرامشی نسبی در بازار طلا و ارز حاکم شده و قیمت‌های ارز و سکه با شیب ملایم در حال طی مسیر کاهشی هستند؛ اما دلایل واقعی کاهش قیمت‌ها در این بخش چیست؟

نمودار قیمتی در بازار طلا و ارز طی روزهای اخیر بیانگر ثبات نسبی بوده و برخلاف هفته‌های قبل دیگر شاهد نوسانات شدید و لحظه‌ای در قیمت‌ها نیستیم.از دو سه روز اخیر و با شروع محدودیت‌های کرونایی البته قیمت‌ها در هر دو بازار طلا و ارز وارد سیر نزولی شده‌اند و همین امر باعث شده تا دارندگان طلا و ارز نگران ریزش بیشتر قیمت‌ها باشند و به فروشنده‌های بازار طی روزهای جاری تبدیل شوند. این درحالی است که بازار طلا و جواهر به مدت 15 روز تعطیل است و معاملات در این بازار به حداقل ممکن رسیده است، اما در بازار ارز با مجوز بانک مرکزی صرافی‌ها اجازه فعالیت با 50 درصد ظرفیت انسانی را دارند و معاملات در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی مشابه روزهای قبل ادامه دارد.با این حال اما نیمه تعطیل بودن بازار ارز موجب شده تا دیگر شاهد رفتارهای هیجانی در این بازار نباشیم ضمن اینکه به گفته فعالان بازار ارز آنچه باعث ثبات نسبی قیمت‌ها در این بخش شده، آرامش فضای روانی در بین معامله‌گران است. قیمت دلار در روزهای اخیر با شیب ملایم در حال کاهش قیمت است و همین موجب شده تا دلار از کانال 26 هزار تومان به مرز کانال 24 هزار تومان نزدیک شود؛ اخبار سیاسی از انتخابات امریکا و قطعی شدن ریاست‌جمهوری بایدن هم باعث شده تا فضای بازار ارز نسبت به قبل مثبت شود.این درحالی است که درهمین ایام برخی از دارندگان ارز سعی دارند با ایجاد تنش در بازار و پخش شایعات، نوسان قیمتی ایجاد کرده و نسبت به فروش ارزهای خود در قیمت‌های بالاتر اقدام کنند ولی تجربه دو سه روز اخیر نشان می‌دهد که این‌بار تیر سوداگران ارزی به سنگ خورده است.این گروه سعی داشتند با پخش شایعاتی فضای بازار را ناآرام کنند ولی این‌بار بازار بی توجه به شایعات به مسیر خود ادامه داد و همین امر هم باعث کاهش بیشتر قیمت ارز در روزهای اخیر شد. این مساله نشان می‌دهد که بازار دیگر به اندازه قبل به اخبار سیاسی حساس نیست و برای نوسانات خود بیشتر به خبرهای واقعی و مسائل بنیادی دقت خواهد کرد. در این میان، عده‌ای هم عنوان می‌کردند بارها چنین اخباری به بازار رسیده است و اتفاقی رخ نداده است، در نتیجه معامله‌گران توجه چندانی به آنها نکردند. به اعتقاد فعالان بازار آنچه باعث آرامش نسبی در بازار ارز و کاهش قیمت دلار شده عبارت است از تعطیلی بازار‌های مختلف و کاهش تقاضا برای خرید ارز، باز بودن صرافی‌های مجاز و عرضه کافی ارز در بازار، قطعی شدن پیروزی بایدن در انتخابات امریکا، جلسات کشورهای اروپایی برای زنده نگهداشتن برجام، جو روانی مثبت در بازار و آرامش قیمت‌ها، ارامش و کاهش قیمت در بازار‌های دیگر از جمله خودرو و مسکن، مثبت شدن شاخص بورس و‌ امیدواری مجدد سرمایه‌گذاران به بورس و شکسته شدن مقاومت صادر کنندگان در عرضه ارزهای حاصل از صادرات بعد از نامید شدن از افزایش نرخ و‌ آغاز فروش ارز صادراتی در نیما با نرخ‌های متعادل. افزایش فروش ارز توسط صادرکنندگان درحالی این روزها به آرامش بازار ارز کمک کرده که پیش از این شاهد مقاومت صادرکننده‌ها برای فروش ارز در سامانه نیما بودیم؛ برخی از صادراتی‌ها سعی داشتند نرخ ارز پیشنهادی برای فروش ارز را بالاتر از قیمت بازار اعلام کنند ولی با ادامه فرایند نزولی در بازار ارز مقاومت این گروه هم شکسته شد. هر گاه تصمیم جمعی معامله‌گران به سمت خرید و فروش تغییر کند، دلار می‌تواند به مرزهای جدید وارد شود. باتوجه به جو فعلی بازار ارز اگر هم خرد جمعی معامله‌گران به سمت فروش باشد، نرخ ارز وارد سطوح پایین‌تری خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران