شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کیتکو عوامل اثرگذار بر روند بازار طلا و نقره مانند ویروس کرونا و انتخابات امریکا را بررسی کرد .به گزارش کیتکو، این هفته همه بازارها آشفته بود. در حالی که جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب، با برنامه‌ریزی انتقال پیش می‌رود،

واکنش بازار طلا به کرونا

کیتکو عوامل اثرگذار بر روند بازار طلا و نقره مانند ویروس کرونا و انتخابات امریکا را بررسی کرد .به گزارش کیتکو، این هفته همه بازارها آشفته بود. در حالی که جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب، با برنامه‌ریزی انتقال پیش می‌رود، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده همچنان به رقابت بر سر نتایج ادامه می‌دهد. با این حال، مهم‌ترین اخبار این هفته همه‌گیری ویروس کرونا بود و نه انتخابات. فروش طلا در ۱۰۰ دلار در حالی که نقره پس از اخبار مثبت واکسن در روز دوشنبه ۷ درصد افت کرد. با این حال، توجه به سمت ثبت تعداد مبتلایان ویروس کرونا، با گزارش بیش از ۱۲۰ هزار مورد در روز، معطوف شد.یک‌بار دیگر بازارها عصبی شدند از اینکه ایالات متحده محدودیت‌های بیشتری را ایجاد می‌کند و از آنجا که معمولاً عدم اطمینان بیشتر به نفع فلزات گرانبها است، طلا و نقره در اواخر هفته پیشرفت کردند. تحلیلگران هنوز اطمینان دارند که فضای پس از انتخابات برای طلا عالی خواهد بود. ارکید ریسرچ با توجه به فضای پس از انتخابات که با عدم اطمینان بیشتر، محرک بیشتر و افزایش موارد ابتلای ویروس کرونا مشخص می‌شود، عقب‌نشینی خرید طلا را توصیه کرد.به محض اینکه بازارها از این همه سر و صدا عبور کنند، خبر واکسن به دلیل انتظارات شدید تورمی خبر خوبی برای طلا است. ولز فارگو این هفته به کیتکو نیوز گفت اینکه طلا تا پایان سال، ۲۱۰۰ دلار در هر اونس داشته باشد و سپس در سال ۲۰۲۱ به ۲۳۰۰ دلار صعود کند، منتفی نیست.

ظرفیت رمزارزها برای ایران قابل توجه نیست

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به اینکه رمز ارزها امروز به نوعی در حال اعمال حاکمیت بر واحدهای پولی هستند، افزود: با این وجود، حجم مبادلات از طریق آن برای ایران به میزانی نیست که بتوان حسابی باز کرد. مهدی طغیانی درباره امکان استفاده از رمزارزها در شرایط فعلی کشور و ویژگی‌های آن در کاهش فشارهای تحریمی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا گفت: رمز ارزها از ویژگی‌هایی برخوردارند که استفاده از آن را امکان‌ پذیر و الزام آور ساخته است. به این معنا می‌توان آنها را به تولید درآورد، اما باید در نظر داشت هیچیک از کشورهای دنیا بر آن حاکمیت ندارد و پول ملی هیچ کشوری به حساب نمی‌آید. رمز ارز به نوعی در حال اعمال حاکمیت بر واحدهای پولی است.وی در این این رابطه اضافه کرد: رمز ارزها می‌تواند برای ما امکانات خوبی فراهم سازد، باید زمینه‌ای به وجود آید تا موفق شویم از آنها در انجام مبادلات بهره ببریم. ولی نکته مهم درباره پول دیجیتال که واقعا باید به آنها توجه کرد، این است که حجم مبادلات رمز ارزها در کل دنیا حدود ۵یا۶ میلیارد دلار است و از این میزان به اندازه یک هشتم مبادلاتی که سال گذشته داشتیم، نصیب کشور ما می‌شود.سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه یادآور شد: حجم مبادلات فوق برای ایران به قدری نیست که درصدد برآییم بر روی آن حساب باز کنیم و تمامی مبادلات خود را روی آن قرار دهیم، لذا باید به اندازه خودش آن را مورد توجه قرار داد. یکسری مبادلات جزئی و خرده فروشی، نقل و انتقالات محدود به آن را باید عملی ساخت. این نماینده خانه ملت در این باره که رمزارزها در دوران تحریم تا چه اندازه می‌تواند کمک‌کننده باشد؟ تاکید کرد: در شرایط تحریمی می‌تواندیاری رسان باشد، ولی نباید توقع خود را از آن بالا ببریم و تصور کنیم با انجام این کار اتفاق فوق‌العاده‌ای خواهد افتاد. بحث تولید و استخراج آنها مطرح شده، در دولت هم آیین نامه‌ای در زمینه مصرف‌شان به میان آمده، ولی درباره نظارت بانک مرکزی و میزان اعتبار و جایگاه‌شان بحثی مطرح نشده است.طغیانی در این خصوص که برای کار با رمز ارزها نیاز به قانون وجود دارد، اظهار داشت: قانون‌نویسی نیازی ندارد، آیین‌نامه بانک مرکزی کفایت می‌کند. آیین‌نامه بانک مرکزی از این جهت که صرافی، نقل و انتقال یا مبادله‌کنندگان آنها را به رسمیت بشناسد، کافی است. مجدد تاکید می‌کنم کل مبادلات رمز ارزها در دنیا حدود ۵یا۶ میلیارد دلار است، در حالی که مبادلات سال گذشته که نصف دو سال قبل بود، نزدیک به ۴۰یا۵۰ میلیارد دلار انجام شد، بنابراین از این قضیه توقع به جا باید داشته باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران