شماره امروز: ۵۴۷

سه اسکناس جدید به بازار می‌آید

| | |

ایران چک 100 و 50 و اسکناس 10 تومانی جدید تا پایان سال به بازار می‌آید که در آن به صورت نمادین و کم رنگ چهارصفر حذف شده است.

گروه بانک و بیمه|

ایران چک 100 و 50 و اسکناس 10 تومانی جدید تا پایان سال به بازار می‌آید که در آن به صورت نمادین و کم رنگ چهارصفر حذف شده است. حذف چهار صفر از پول ملی یکی از موضوعات مهمی است که از سال‌ها قبل در اقتصاد ایران مطرح بوده و سرانجام با تصویب کلیات آن در مجلس به مرحله اجرا نزدیک شد.چندی پیش، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفته است: حذف چهار صفر در مجلس جدید نیز در حال پیگیری است، اما بانک مرکزی در اسکناس‌های جدیدی که چاپ می‌کند صفرها را به شکل کمرنگ چاپ می‌کند تا به نوعی نشانه دوران گذار باشد.همانطور که در ظاهر ایران‌چک‌های جدید ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی پیداست، بانک مرکزی چهار صفر را کمرنگ کرده و با برجسته کردن ۵۰ و ۱۰۰ «تومان» را در این اسکناس‌ها زنده کرده است.

ایران چک صد هزار تومانی جدید که با خصوصیات امنیتی نوین طراحی شده در پاسخ به نیازهای مبادلاتی نقد هموطنان عزیز عرضه خواهد شد. همچنین اسکناس ده هزار تومانی جدید در مقایسه با اسکناس‌های جاری از فاکتورهای امنیتی بالاتری برخوردار است.برخی خصوصیات امنیتی ایران چک و اسکناس جدید مشتمل بر واتر مارک سه بعدی، الکتروتایپ، فایبرهای نامرئی فلورسنتی چند رنگ، نخ امنیتی با ویژگی تغییر طیف، چاپ نوری مغناطیسی و نوار طلایی درخشان است که احراز اصالت را برای عموم مردم تسهیل می‌کند.لازم به ذکر است بانک مرکزی به منظور آمادگی برای اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی، اقدام به کم رنگ کردن چهار صفر در این اسکناس‌ها کرده است.

رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با توضیح درباره علت تولید اسکناس ۱۰ هزار تومانی جدید از رونمایی سه قطعه اسکناس دیگر تا پایان سال خبر داد.

امیر شکری» در زمینه رونمایی از اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی توضیح داد: تغییر واحد پولی کشوردر مقطع کنونی محتمل است و لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب و به شورای نگهبان ارجاع شده است.شورای نگهبان ابهامی در ارتباط با یکی از تبصره‌ها داشت که درحال برطرف شدن است و با تصویب لایحه و تغییر واحد پول ملی محتمل به نظر می‌رسد، این تغییرات برخی اقدام‌های لازم را نیاز دارد که در این ارتباط و به منظور مدیریت هزینه‌های تغییر اسکناس و استفاده بهینه از زمان و منابع محدود اسکناس‌های بین نسلی طراحی و از آن رونمایی شد.

به گفته رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی، برابر این لایحه دوره پنج ساله مشتمل بر دو سال دوره فراهم سازی مقدمات و سه سال دوره گذار پیش‌بینی شده که در این مدت باید تمامی تغییرات لازم برای تغییر واحد پول ملی انجام شود.بانک مرکزی با طراحی سلسله اقدام‌هایی به شکل فعال اقدام به برنامه‌ریزی کرده و گونه‌ای از اسکناس‌ها طراحی شد که با تصویب لایحه یاد شده و یا تصویب نشدن آن، کارآمدی و منافع خود را داشته باشد.

شکری ضمن تاکید بر اینکه عمر مفید اسکناس به‌طور متوسط در ایران پنج سال است و در زمینه قطعاتی که ارزش اسمی بالاتری دارند، عمر مفید نیز بیشتر است، گفت: با تصویب لایحه مزبور، یکی از سناریو‌های پیش رو این بود که به یک‌باره تمام اسکناس‌های کشور جمع‌آوری و جای خود را به اسکناس‌های جدید بدهند که در این ارتباط میلیون‌ها قطعه اسکناس پیش از پایان عمر مفید خود به دلیل تغییر واحد پولی می‌بایست امحاء و باز تولید می‌شدند.در حالی که با تدبیر انجام‌شده توسط بانک مرکزی گونه‌ای از اسکناس موسوم به «اسکناس‌های بین نسلی»  تولید شد که در صورت اجرای پروژه و تغییر واحد پولی از ریال به تومان و یا حتی استمرار وضعیت موجود، واجد منافع متعددی خواهد بود.

وی در ادامه درباره تولید اسکناس‌های بین نسلی افزود: اتفاقی که با تولید این اسکناس‌ها خواهد افتاد این است که اسکناس‌های جدید تا پایان عمر خود قابلیت استفاده دارند و به دلیل ساختار خاص طراحی شده برای این اسکناس هادیگر نیازی به جمع آوری یک‌باره آنها وجود ندارد و به شکل خودکار این اسکناس‌ها در پایان عمر مفید از چرخه خارج خواهند شد.اجرای پروژه مزبور سبب می‌شود که اسکناس‌های یاد شده بتوانند تا پایان عمر مفید خود در چرخه پرداخت باقی بمانند تا هزینه جدیدی از حیث جمع آوری و بازتوزیع «اسکناس تومان» به کشور تحمیل نشود.پروژه ۱۰ هزار تومانی و ۱۰۰ هزار تومانی جدید نیز در قالب بین نسلی طراحی شده که چهارصفر روی این اسکناس‌ها کمرنگ شده که در صورت اجرا نشدن لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی و ابقای واحد پول فعلی نیز دارای امتیازاتی است.

شکری ضمن تاکید بر اینکه اتفاق مثبت تولید این اسکناس‌ها، افزایش ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌های فعلی است درباره این ویژگی‌ها توضیح داد: یکی از ویژگی‌های امنیتی اجرایی شده در اسکناس‌های بین نسلی، نخ امنیتی متغیر رنگی است که این ویژگی در حال حاضر در اسکناس‌های مطرح دنیا در حال اعمال است و ویژگی‌های امنیتی بسیار بالایی دارد.

وی درباره زمان عرضه این اسکناس‌ها نیز توضیح داد: امیدوار هستیم تا پایان سال جاری تعداد مناسبی از این اسکناس‌ها عرضه شود. در حال حاضر تعداد قابل توجهی تولید شده است و فرآیند انتشار این اسکناس‌ها تابع ضوابط قانون پولی و بانکی و تحت مدیریت بانک مرکزی و نظارت هیات نظارت بر اندوخته اسکناس از حیث انطباق با پشتوانه است؛ اما برنامه‌ریزی انجام شده به گونه‌ای است که انشاالله این اسکناس‌ها در سال جاری به دست مردم خواهد رسید. رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی با اشاره به اینکه طرح مابقی اسکناس‌ها نیز با توجه به مجوز اخذ شده تغییر خواهد کرد، در ادامه توضیح داد: در حال حاضر طرح اسکناس‌های ۵ هزار تومانی، دوهزار تومانی و یک هزار تومانی به تایید ریاست کل محترم بانک مرکزی و وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی رسیده و تا پایان سال جاری نیز شاهد رونمایی اسکناس‌های جدید خواهیم بود.

به گفته وی، همچنین اسکناس‌های ۱۰ و ۱۰۰ هزار تومانی تا پایان امسال به دست مردم خواهد رسید. همچنین لازم به ذکر است، اسکناس‌های۵۰ هزار تومانی که در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ نیز رونمایی شد در چارچوب طرح اسکناس‌های بین نسلی بود.پروژه تغییر واحد پول ملی مشخصه‌های متعددی دارد که با تصویب نهایی لایحه مزبور، ضرورت دارد علاوه بر بانک مرکزی سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها ذیربط نیز به شکل هماهنگ ایفای نقش نمایند و با برنامه‌ریزی دقیق نسبت به اجرای قانون اقدام نمایند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران