شماره امروز: ۵۴۷

سکه ۱۳ میلیون و 400 هزار تومان شد

| | |

روز چهارشنبه 21 آبان 99، روند بازار ارز و طلا مانند روزهای قبل بود و تحول خاصی مشاهده نمی‌شود، فعالان بازار معتقدند که بازار منتظر تحولات ماه‌های آینده است و در شرایط کنونی نمی‌توان انتظار تحول خاصی را داشت

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری|

روز چهارشنبه 21 آبان 99، روند بازار ارز و طلا مانند روزهای قبل بود و تحول خاصی مشاهده نمی‌شود، فعالان بازار معتقدند که بازار منتظر تحولات ماه‌های آینده است و در شرایط کنونی نمی‌توان انتظار تحول خاصی را داشت زیرا روند انتخابات امریکا حداقل تا یک ماه آینده روشن نمی‌شود و عامل واکسن کرونا اکنون اثرگذار‌تر از تشکیل دولت بعدی ایالات متحده است. در نتیجه نمی‌توان عامل انتخابات امریکا را فعلا به عنوان عامل اصلی تحولات بازار ارز و طلا ارزیابی کرد و قیمت طلا نیز در بازار جهانی عمدتا تحت تاثیر واکسن کرونا، بهبود شاخص‌های بورس، نوسان قیمت سهام در بازارهای مختلف جهان قرار دارد. قیمت دلار در بازار آزاد همچنان در کانال 27 هزار تومان قرار دارد و دلار 27400، یورو 32300، درهم 7600 تومان معامله می‌شود. در صرافی‌های مجاز بانکی نیز دلار 27100 تومان به فروش می‌رسد. در نتیجه با اعلام قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی به قیمت 1876 دلار، قیمت طلا و سکه مانند روزهای قبل است. هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 228 هزار، مظنه مثقال طلای آبشده یا17 عیار 5 میلیون و 320 هزار، سکه طرح جدید 13 میلیون و 400 هزار، سکه طرح قدیم 12 میلیون و 300 هزار، نیم سکه 7 میلیون و 200 هزار، ربع سکه 5 میلیون و 100 هزار، سکه گرمی 2 میلیون و 650 هزار تومان معامله می‌شود. قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل 27 هزار و 100 تومان و قیمت خرید دلار نیز با اختلاف 1000 تومانی نسبت به قیمت فروش، 26 هزار و 100 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز با افزایش نسبت به روز سه شنبه معادل 32 هزار و 50 تومان و قیمت خرید یورو نیز 31 هزار و 50 تومان اعلام شده است.

 

ایجاد موج مثبت در بازارهای جهانی

با افزایش امید به تولید واکسن کرونا

به دنبال انتشار خبر امیدوارکننده مربوط به ساخت و تولید واکسن کرونا، موج مثبتی در بازارهای جهانی به وجود آمده است.به گزارش رویترز، انتشار این اخبار امیدوارکننده از روز گذشته سبب شد بهای جهانی طلا که در مدار افزایشی قرارگرفته بود رو به کاهش گذارد و با کاهش بیش از ۷۰ دلاری حدود ۵.۲ درصد را تجربه کند.شرکت فایزر امریکا در جدیدترین گزارش خود از دستیابی به واکسن کرونا خبر داد و اعلام کرد این واکسن می‌تواند تا ۹۰ درصد درجلوگیری از ابتلا به کرونا موثر باشد.

از 10 روز پیش قیمت اونس جهانی طلا همزمان با نزدیک شدن به روز برگزاری انتخابات امریکا از محدوده یک هزار و ۸۷۰ دلار فراتر رفت و کم کم روند افزایشی خود را آغاز کرد.پس از اعلام پیروزی جو بایدن در این انتخابات، ناگهان بازار جهانی طلا شاهد افزایش قیمت بیش از ۵۰ دلاری بود و طلا وارد کانال یک هزار و ۹۵۰ دلار شد.این روند افزایشی به نحوی بود که عموم کارشناسان پیش‌بینی گذر مجدد قیمت انس طلا از مرز ۲۰۰۰ دلار را داشتند.

قیمت طلا در هفته گذشته حدود ۳.۹ درصد افزایش داشت.آمارها نشان می‌دهد بهای فلز طلا از آغاز سال ۲۰۲۰ به سبب اقدام‌های محرک اقتصادی بانک‌های مرکزی جهان بالغ بر ۲۴ درصد افزایش داشته است.همچنین خبر مربوط به واکسن کرونا سبب شد نرخ اوراق قرضه ۱۰ ساله امریکا با رشد ۱۶ صدم درصدی به ۹۸ صدم درصد برسد.

 

سکه ۱۳ میلیون و 400 هزار تومان شد

در ساعات ظهر چهارشنبه، قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۲۲۳ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 13 میلیون و 200 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 12 میلیون و 700 هزار تومان، نیم‌سکه بهار آزادی 7 میلیون و 300 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 900 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 700 هزار تومان و هر مثقال طلا 5 میلیون و 300 هزار تومان معامله شد.

 

۱۶ میلیون دلار معاملات بازار متشکل ارزی

در هفته جاری

طی هفته جاری ارزش حجم معاملات صورت گرفته در بازار متشکل ارزی به ۱۶ میلیون دلار رسید. بانک مرکزی در پی تشدید نوسان‌ها در بازار ارز برای کنترل نوسانات از ۲۱ مهرماه سال جاری اقدام به عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار اسکناس به بازار متشکل ارزی و افزایش سقف خرید کارگزاران این بازار به ۵۰۰ هزار دلار کرد. طبق آنچه اعلام شده، ارزش حجم معاملات اسکناس این بازار (دلار، یورو و درهم)، طی هفته جاری از روز شنبه تا ظهر روز (سه‌شنبه) به ۱۶ میلیون دلار رسیده و تعداد اعضای این بازار (شامل بانک‌ها، صرافی‌های بانکی و غیربانکی) به ۳۰۰ کارگزار رسیده‌ که روند افزایش کارگزاران این بازار بیانگر استقبال صرافان و بانک‌ها از عملکرد این نهاد ارزی است. با این حساب، اکنون کارگزاران بازار متشکل ارز ایران شامل ۱۶ بانک، ۱۸ صرافی بانکی (اعم از دولتی و خصوصی) و حدود ۲۷۰ صرافی غیر بانکی می‌شود. بازار متشکل ارز ایران در سال ۱۳۹۸ و با هدف ایجاد و توسعه بازار شفاف، منصفانه، رقابتی و کارای ارزهای خارجی و انسجام بخشی به آن شروع به فعالیت کرده که همواره فعالیت و عملکرد این بازار با حمایت‌ها و انتقادهای متنوعی همراه بوده است که یکی از دلایل آن را می‌توان مبهم بودن نحوه عملکرد این بازار برای عموم مردم دانست. به همین منظور، طبق اعلام مدیریت ارتباطات بازار متشکل ارز ایران، این بازار قصد دارد تا در راستای ایجاد شفافیت و ثبات بخشی به بازار اسکناس ارز، به عنوان تنها مرجع رسمی تعیین نرخ عمده اسکناس ارز، به‌زودی نرخ‌های خود را به‌ صورت عمومی اعلام کند.بنابراین مخاطبان می‌توانند از طریق سایت www.ice.ir یا با جست‌وجوی نام کاربری iceiran در تلگرام و icemarket.ir در اینستاگرام به جمع مخاطبان بازار متشکل ارز ایران پیوسته و از نرخ‌ها و اخبار این بازار آگاه شوند. گفتنی است، قیمت طلا، سکه و ارز در بازار طی روزهای نخست ابتدای هفته جاری نسبت به روزهای قبل با افزایش همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی است، جو روانی حاکم در بازار ارز موجب شده تا بار دیگر نوسانات شدید قیمتی در بازار به وجود آید و دلار نیز از سد قیمتی 30 هزار تومان عبور کند. در هفته‌های اخیر، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد. بانک مرکزی همچنین اعلام کرده از روز دوشنبه 21 مهرماه نیز روزانه 50 میلیون دلار اسکناس وارد بازار خواهد کرد ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به 500 هزار دلار افزایش داده است.

فعالان بازار پیش بینی می‌کنند با ورود 50 میلیون دلار در بازار و افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل، قیمت ارز کاهشی شود کمااینکه بعد از اجرای این سیاست طی چند روز قیمت دلار حدود 4 هزار تومان کاهش یافت.

با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی نیز افزایش یافت؛ قیمت دلار برای اولین بار طی روز یکشنبه 20 مهر در صرافی‌های بانکی وارد کانال 31 هزار تومان شد؛ فعالان بازار براین باورند که رشد چشم‌گیر قیمت طلا و ارز و دلار واکنش هیجانی بازار به اقدام جدید امریکا بود که 18 بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های ثانویه خود قرار داد.

برخلاف هفته‌های قبل از روزهای قبل بازار ارز نزولی شده است؛ سیر نزولی قیمت‌ها در حالی در بازار ارز از عصر چهارشنبه 14 آبان ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد که قیمت دلار با کاهش حدود 7 هزار تومانی همراه بوده و دلار از 30 هزار تومان ظهر چهارشنبه به 23 هزار تومان در صبح روز یکشنبه 18 آبان رسیده است. مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در بازار ارز از دیدگاه فعالان حاضر در خیابان فردوسی، چشم‌انداز مثبت به آینده بازار است؛ از آنجایی که از ماه قبل بازار به انتخابات امریکا چشم دوخته بود و براساس نظرسنجی‌های قبل از انتخابات جهت‌گیری ارز مشخص می‌شد با نهایی شدن گزینه ریاست‌جمهوری امریکا، سناریوهای بدبینانه برای آینده کنار رفته و بازار با امیدواری به آینده شاهد ریزش قیمت‌هاست. نوسانات در بازار ارز همچنان پابرجاست و برهمین اساس هم قیمت‌ها در بازار بار دیگر صعودی شده است. دلار صبح روز یکشنبه در صرافی‌ها در کانال 22 هزار تومان قیمت خورده بود ولی در ادامه با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد بار دیگر به کانال‌های بالاتر بازگشت.نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی متغیر است و متناسب با نوسانات بازار آزاد در طول روز چند بار تغییر می‌کند. تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای، آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های غیربانکی و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد. برخلاف هفته‌های قبل طی سه چهار گذشته بازار ارز نزولی شد؛ سیر نزولی قیمت‌ها در حالی در بازار ارز از عصر چهارشنبه 14 آبان ماه آغاز شد که قیمت دلار با کاهش حدود 7 هزار تومانی همراه بوده و دلار از 30 هزار تومان ظهر چهارشنبه به 23 هزار تومان در صبح روز یکشنبه 18 آبان رسید. مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در بازار ارز از دیدگاه فعالان حاضر در خیابان فردوسی، چشم‌انداز مثبت به آینده بازار است؛ از آنجایی که از ماه قبل بازار به انتخابات امریکا چشم دوخته بود و براساس نظرسنجی‌های قبل از انتخابات جهت‌گیری ارز مشخص می‌شد با نهایی شدن گزینه ریاست‌جمهوری امریکا، سناریوهای بدبینانه برای آینده کنار رفته و بازار با امیدواری به آینده شاهد ریزش قیمت‌هاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران