شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانک مرکزی‌گفت: تاکنون هیچ ابلاغ قانونی از بحرین برای بانک‌های ایرانی، انجام نشده و اگر رأی یا آرایی به محکومیت صادر شده باشد، ب

واکنش بانک مرکزی به محکومیت بانک‌های ایرانی در بحرین

مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانک مرکزی‌گفت: تاکنون هیچ ابلاغ قانونی از بحرین برای بانک‌های ایرانی، انجام نشده و اگر رأی یا آرایی به محکومیت صادر شده باشد، به معنی فرمایشی و سیاسی بودن است و از منظر حقوقی، فاقد اعتبار و وجاهت قضایی است. به گزارش بانک مرکزی، مرتضی اعتباری، مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانک مرکزی، درخصوص انتشار اخباری مبنی بر «محکومیت برخی بانک‌های ایرانی در دادگاه‌های بحرین»، گفت: تاکنون هیچ ابلاغ قانونی از بحرین برای بانک‌های ایرانی از جمله بانک مرکزی که متضمن نام متهم، موضوع اتهام، وقت رسیدگی و مرجع رسیدگی‌کننده به اتهام و دلایل مورد استناد باشد، ابلاغ نشده و اگر رأی یا آرایی به محکومیت صادر شده باشد، به معنی فرمایشی و سیاسی بودن رأی یا آرای مورد اشاره بوده و از منظر حقوقی، فاقد اعتبار و وجاهت قضایی و مخدوش است چراکه حق دفاع و پاسخگویی به اتهام، رعایت نشده است. مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانک مرکزی با بیان اینکه هرگونه اقدام اجرایی که براساس چنین آرایی انجام شود، دارای ایراد بوده و محکوم به بطلان است، تأکید کرد: چنانچه آرای احتمالی یاد شده به شکل قانونی ابلاغ شود، در زمان مقتضی و توسط اشخاص مرتبط به آن پاسخ حقوقی لازم داده خواهد شد. اعتباری درخصوص موضع اداره دعاوی حقوقی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: اداره دعاوی حقوقی بانک مرکزی درباره اقدام دولت بحرین در صدور رأی علیه بانک «المستقبل» و مدیران آن، اعلام می‌کند که آرای صادره بدون طی مراحل قانونی و بر مبنای پرونده‌های ساختگی بوده و اتهامات جعلی علیه متهمان آن فاقد هر گونه ارزش حقوقی است و موجب مسوولیت دولت بحرین در قبال تبعات آن است. واضح است که ایران در دفاع از منافع و حقوق اتباع خود مسامحه نخواهد کرد. مقام مسوول بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک «المستقبل» در سال 2004 با پیشنهاد و مجوز دولت بحرین تأسیس شده است، عنوان کرد: بانک «المستقبل» با مشارکت مساوی بانک‌های «ملی»، «صادرات» و «الاهلی» بحرین تأسیس شده و بانک مرکزی آن کشور از ابتدا از طریق بخش‌های نظارتی و نمایندگان خود در هیأت مدیره بانک «المستقبل»، نظارت مستمر و دایمی بر فعالیت‌ها و تراکنش‌های بانکی داشته است. اقدام سیاسی و غیر قانونی دولت بحرین مبنی بر تصرف و اداره آن توسط «بانک مرکزی بحرین» در 30 آوریل 2015 موجب شد که سهامداران ایرانی آن بانک (بانک‌های ملی و صادرات) موضوع را از طریق مراجع بین‌المللی پیگیری کنند. در چنین شرایطی صدور احکام قضایی فرمایشی، فاقد وجاهت قانونی بوده و صرفاً نمایانگر اوامر و تصمیمات دستگاه‌های سیاسی و امنیتی دولت بحرین است. مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانک مرکزی، در پایان اقدام دولت بحرین را سوء‌استفاده آشکار از فضای سیاسی دانست و تصریح کرد: اقدام دولت بحرین همراهی با فشار حداکثری دولت امریکا و در راستای انحراف افکار عمومی از اقدام غیرقانونی این کشور در مصادره غیرقانونی بانک یاد شده است. به بیان دیگر این اقدام کشور بحرین برای تحت‌الشعاع قراردادن روند رسیدگی بین‌المللی در پرونده شکایت طرف‌های ایرانی بانک «المستقبل» علیه دولت بحرین انجام شده و امری مردود است.

افزایش 10 درصدی ارزش بیت کوین طی 24 ساعت

بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا از نظر سرمایه بازار، حدود ۱۰ درصد طی ۲۴ ساعت افزایش قیمت داشته است. قیمت‌بیت‌کوین صبح جمعه برابر با ۱۵۷۵۵ دلار بود و شب قبل از آن تا ۱۵۹۳۴ دلار بالا رفته بود . به گزارش راشاتودی، قیمت بیت کوین به بالاترین رقم از ژانویه 2018 یعنی 16 هزار دلار رسیده است. این افزایش قیمت ارزش سایر ارزهای مجازی را هم بالا برده و جذابیت آنها را نسبت به طلا افزایش داده است. بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا از نظر سرمایه بازار، حدود 10 درصد طی 24 ساعت افزایش قیمت داشته است.  قیمت بیت کوین هنوز به 20 هزار دلار نرسیده ولی بسیاری تحلیل‌گران می‌گویند روند صعودی آن تازه آغاز شده است. بیت کوین بهترین عملکرد را در 2020 در میان سایر سرمایه‌ها داشته است . این افزایش قیمت دربحبوحه اعلام محرک‌های مالی توسط دولت‌های جهان صورت گرفته که سعی دارند پیامدهای شیوع ویروس کرونا را کاهش دهند. بانک‌های مرکزی اعلام کردند قصد دارند پول بیشتری وارد اقتصاد کنند .

قیمت جهانی طلا 1951 دلار

در حالی که ارزش دلار تضعیف شده و افزایش شانس پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا امیدها به ارایه یک بسته محرک مالی بزرگ در این کشور را تقویت کرده است، قیمت طلا روز جمعه افزایش داشت. به گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با 0.09 درصد افزایش به 1951 دلار و 35 سنت رسید. قیمت طلا در این هفته حدود 3.9 درصد رشد داشت که بیشترین افزایش هفتگی از اواخر ماه جولای تاکنون بود. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز نیز با 0.25 درصد رشد به 1951 دلار و 70 سنت رسید. جیم ویکوف، تحلیلگر موسسه کیتکو متالز در این باره گفت: «کاهش ارزش دلار امریکا سبب شده فیمت طلا به بالاترین رقم 6 هغته اخیر برسد. نامشخص بودن نتیجه انتخابات امریکا و افزایش موارد ابتلا به کرونا نیز سبب شده تا سرمایه‌گذاری‌های امن در بازار طلا افزایش یابد.»«بازار روی پیروزی بایدن حساب کرده است. این پیروزی سبب ارایه بسته‌های محرک مالی بیشتری از سوی دولت امریکا خواهد شد و می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم و کاهش ارزش دلار شود.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران