شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاملات بازار ارز بین‌المللی، مانند بورس کاملا تحت تاثیر اخبار رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری امریکا قرار دارد. به دنبال پیشتازی نامزد دموکرات در امریکا، دلار در برابر بسیاری از ارزهای مهم بیشتربن ریزش یک سال اخیر خود را تجربه کرد.

معاملات بازار ارز بین‌المللی، مانند بورس کاملا تحت تاثیر اخبار رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری امریکا قرار دارد. به دنبال پیشتازی نامزد دموکرات در امریکا، دلار در برابر بسیاری از ارزهای مهم بیشتربن ریزش یک سال اخیر خود را تجربه کرد.

دلار امریکا روز پنجشنبه در برابر ارزهای رقیب با نزدیک شدن به زمان اعلام رسمی نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰، روند کاهشی خود در یک هفته اخیر را ادامه داد.به گزارش رویترز، جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات امریکا پس از احراز آرای دو ایالت میشیگان و ویسکانسین، پیروزی قطعی خود را پیش بینی کرده، اما حزب وی در انتخابات کنگره سطح انتظارات را برآورده نکرده است و به نظر می‌رسد سنا همچنان در دست جمهوری‌خواهان بماند.

براساس این گزارش، شاخص دلار در برابر سبد شش ارز اصلی روی رقم ۹۳.۲۳ ایستاد که ۰.۲ درصد کاهش در اوایل معاملات لندن را نشان می‌داد.برخی از بزرگ‌ترین موفقیت‌ها در ارزهایی مشاهده شده که بار سیاست‌های حمایتگرانه ترامپ را در سال‌های اخیر به دوش کشیده‌اند و در این میان یوان چین به بالاترین میزان خود در برابر دلار در بیش از دو سال گذشته رسیده است.یورو نیز روز پنجشنبه مبلغ ۱.۱۷۶۰ دلار خرید و فروش شد که ۰.۳ درصد بیش از فصل قبلی و در نتیجه شرط بندی سرمایه‌گذاران بر پیروزی بایدن بود.

به گفته «جان ویل» استراتژیست ارشد شرکت «مدیریت دارایی نیکو» در ژاپن، یورو در چند روز گذشته نوسان داشت، اما به نظر می‌رسد درصورت پیروزی بایدن، قوی‌تر شود.پوند انگلیس نیز پس از آنکه بانک مرکزی این کشور خرید اوراق قرضه‌اش را افزایش داد، به مبلغ ۱.۳۰ دلار معامله شد.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات جمعه با ۰.۹۱ درصد ریزش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۵۷۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس نیز معادل ۱.۱۰۵ دلار اعلام شد. در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۱.۱۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به‌ازای ۱.۳۱۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۹۲ درصد بالا رفت و با ورود به کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۲ دلار رسید.در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۹۶ درصد کاهش به ۱۰۳.۴۹۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۷۴ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۰۵ یوان چین اعلام شد.

افزایش شانس پیروزی جو بایدن، نامزد حزب دموکرات باعث ریزش شدید دلار مقابل سایر رقبا شد. بایدن اکنون ۲۶۴ رای الکترال را کسب کرده و تنها شش رای دیگر برای راهیابی به کاخ سفید نیاز دارد. از طرف دیگر دونالد ترامپ، رییس‌جمهور کنونی ۲۱۴ رای الکترال را کسب کرده و تنها در صورت پیروزی در تمام ایالت‌های باقی مانده می‌تواند برای دور دوم نیز رییس‌جمهور باقی بماند.

هرچند که آمارهای جدید منتشر شده نشان می‌دهند اقتصاد اروپا در حال بازگشت به روزهای خوب قبل از آغاز کرونا است اما افزایش شدید مبتلایان و قربانیان به این ویروس مرگبار در قاره سبز بار دیگر باعث افزایش نگرانی‌ها از تکرار عملکرد کابوس وار تابستان شده است. هم اکنون شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس قرنطینه‌های سراسری اعلام کرده‌اند و احتمالا در صورت تداوم شرایط فعلی شاهد اعمال محدودیت‌هایی بر فعالیت کسب و کارها نیز خواهیم بود. 

مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش اولیه خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در سومین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب مثبت ۱۲.۷ درصد و مثبت ۱۲.۱ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو ۳۴.۵ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۳۴.۳ درصد افزایش پیدا کرده است. این بهترین عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی از زمان تاسیس اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. 

هم چنین رشد اقتصادی در دوازده ماه منتهی به سپتامبر در سطح منطقه یورو به‌طور متوسط منفی ۴.۳ درصد ودر سطح اتحادیه اروپا به‌طور متوسط منفی ۳.۹ درصد بوده است.

مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام کرد بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به میزان ۸.۲ درصد بزرگ شده که این رشد، بهترین رشد اقتصادی آلمان در طول یک دهه اخیرمحسوب می‌شود. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی ۱۴.۳ درصد بیشتر شده است.

سرعت نگران‌کننده شیوع کرونا به ویژه در اروپا بار دیگر معامله گران را به وحشت انداخته و اکنون زمزمه‌هایی از بازگشت قرنطینه‌های سراسری در قاره سبز به گوش می‌رسد. در امریکا، لهستان، فرانسه، آلمان و انگلیس رکوردهای جدیدی از ثبت مبتلایان روزانه گزارش شده و شمار قربانیان نیز مجددا در حال بازگشت به پیک‌های ثبت شده قبلی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران