شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مقامات بحرینی مدعی انتقال غیرقانونی وجوه از طریق سیستم سوییفت شده‌اند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دولتی بحرین، دادگاه عالی این کشور از محکومیت تعدادی از مدیران فیوچر بانک به پنج سال حبس و پرداخت یک میلیون دینار بحرین جریمه خبر داده است.

اتهام‌زنی بحرین علیه بانک‌های ایرانی

مقامات بحرینی مدعی انتقال غیرقانونی وجوه از طریق سیستم سوییفت شده‌اند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دولتی بحرین، دادگاه عالی این کشور از محکومیت تعدادی از مدیران فیوچر بانک به پنج سال حبس و پرداخت یک میلیون دینار بحرین جریمه خبر داده است. مقامات بحرینی با طرح اتهام واهی علیه بانک‌های ایرانی مدعی پولشویی میلیاردها دلار توسط بانک مرکزی ایران از طریق شعب بانک فیوچر در کشور بحرین شده و آن را ناقض قوانین دانسته‌اند. دادگاه بحرینی در مجموع ۳۷ میلیون دینار بحرین جریمه علیه بانک مرکزی و تعدادی از بانک‌های ایرانی اعلام و همچنین دستور به استرداد ۱۱۲ میلیون دلار از وجوهی داده که به ادعای مقامات این کشور، غیرقانونی منتقل شده است. از زمان آغاز تحقیقات تاکنون مقامات بحرینی ۲۸۱ میلیون دینار بحرین جریمه در پرونده فیوچر بانک اعلام کرده‌اند و به گفته آنها تحقیقات در خصوص نقض قوانین مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم ادامه دارد.

ورود اصل ۹۰ به کارت‌های یک‌بار مصرف

عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از ورود کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع صدور کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف و داستان ۷۰ کارتن‌خواب دارای کارت بازرگانی خبر داد.به گزارش ایبِنا، بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. صدور آن هم به این طریق است که متقاضی باید طبق فرم‌های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را ارایه کند و از طرف دو نفر از اعضای اتاق معرفی شود.برهمین اساس وقتی عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی از ثبت کارت بازرگانی یک‌بار مصرف به نام ۷۰ کارتن‌خواب سخن به میان آورد، مورد انتقاد متولیان صدور آن قرار گرفت. سخنان همتی از این قرار بود که ۲۵۰ صادرکننده تاکنون هیچ ارزی وارد چرخه اقتصاد و سامانه‌های مربوط به بانک مرکزی نکرده‌اند که ارزش کل صادرات آنها بالغ بر ۷ میلیارد دلار است. وی توضیح داد که این ۲۵۰ صادرکننده هیچ واحد تولیدی یا صنفی به نامشان ثبت نیست و حتی تعداد ۷۰ نفر از آنها کارتن‌خواب‌هایی هستند که در روستاها زندگی می‌کنند و از هویت‌شان سوءاستفاده شده است.به دنبال این اظهارنظر رییس کل بانک مرکزی، غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران بلافاصله از بانک مرکزی خواستار اعلام اسامی کارتن‌خواب‌هایی شد که کارت بازرگانی به نامشان ثبت شده و از طریق این کارت‌ها صادرات انجام شده است.وزارت اطلاعات نیز خبر از بازداشت شبکه مجرمانه‌ای دراستان خراسان رضوی داد که با استفاده از کارت‌های بازرگانی اشخاص بی‌بضاعت اقدام به فعالیت‌های بازرگانی از جمله صادرات می‌کردند.اکنون برخی از نمایندگان مجلس می‌گویند که کمیسیون اصل ۹۰ نسبت به این اقدام اتاق بازرگانی ورود پیدا کرده و در حال بررسی چگونگی این ماجرا است. الهام آزاد، عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی درباره پشت پرده کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف یا اجاره‌ای در گفت‌وگو با ایبِنا گفت: گزارش ثبت کارت بازرگانی برای کارتن‌خواب‌ها بسیار جای تعجب دارد. در این خصوص سوال پیش می‌آید که این امکان از چه طریقی به وجود آمده و چگونه ممکن است بدون احراز صلاحیت، کارت بازرگانی صادر ‌شود؟ بر اساس عدم احراز صلاحیت و چنین اهمال‌کاری‌هایی ۲۷ میلیارد دلار ارز (به گفته دولت؛ که البته دولت به قوه قضاییه ۷ میلیارد دلار گزارش کرده)، به کشور برنگشته و این بسیار نگران‌کننده خواهد بود. این نماینده مجلس در این خصوص اظهار داشت: کارتن‌خواب بودن این افراد یا افرادی که فعالیت تجاری ندارند، ولی از کارت بازرگانی برخوردار هستند به قدری تعجب برانگیزاست که بررسی پشت پرده آن حتما باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در صورت صحت، با توجه به اینکه دریافت کارت بازرگانی در یک پروسه طولانی به نتیجه می‌رسد، بدون شک افرادی که این کار را به جلو بردند از توان خاصی بهره‌مند بودند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران