شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شورای پول و اعتبار در مصوباتی جداگانه با افزایش سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی،

جزییات ۴ مصوبه مهم  شورای پول و اعتبار

شورای پول و اعتبار در مصوباتی جداگانه با افزایش سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تخصیص منابع بانکی به اولویت‌های دو بخش صنعت و معدن و مسکن، افزایش سقف تسهیلات اشتغالزایی روستاییان و افزایش تسهیلات ساخت و خرید مسکن نخبگان موافقت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار در یکهزار و سیصد و دومین جلسه مورخ 99.7.29 خود به ریاست عبدالناصر همتی، در راستای حمایت از تولید، به ویژه برنامه‌های کارگروه رفع موانع جهش تولید، سقف مانده تسهیلات سرمایه در گردش اعطایی به بنگاه‌های تولیدی را تا 90 درصد فروش سال گذشته آنها افزایش داد. شورای پول و اعتبار همچنین به منظور هدایت و تخصیص منابع بانکی به اولویت‌های دو بخش صنعت و معدن و مسکن و در راستای تحقق جهش تولید، مقرر کرد تا سقف 500 (پانصد) هزار میلیارد ریال منابع بانکی برای پرداخت تسهیلات از طریق سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت و تا سقف 200 (دویست) هزار میلیارد ریال به منظور پرداخت تسهیلات به بخش مسکن (ساخت) از طریق سامانه وزارت راه و شهرسازی در اختیار واحدهای مرتبط با این دو بخش قرار گیرد. 

افزایش سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه برای توانمندسازی و توسعه اشتغال در مناطق روستایی و محروم کشور به مبلغ 200 (دویست) میلیون ریال با مدت بازپرداخت حداکثر 7 سال دیگر مصوبه شورای پول و اعتبار در راستای مساعدت به رفع مشکلات روستاییان بود. 

در پایان به پیشنهاد بانک ‌مرکزی ‌جمهوری ‌اسلامی ‌ایران، سقف فردی تسهیلات ساخت و خرید مسکن نخبگان و استعدادهای برتر از مبلغ دو میلیارد ریال به سه میلیارد ریال افزایش یافت. شایان ذکر است که دوره بازپرداخت این تسهیلات 20 ساله و بر اساس نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود.

پایان  عمر دلار

یک اقتصاددان معتقد است: ممکن است در کوتاه‌مدت انتخابات دموکراتیک برای بازار سهام خوب باشد، اما عمر دلار به سر رسیده است.به گزارش راشاتودی، به گفته پیتر شیف، اقتصاددان از آنجا که بازارها به موازات ریاست‌جمهوری امریکا شروع به رقابتی تازه می‌کنند، به نظر می‌رسد که آنها برنده شدن بایدن را به عنوان یک عامل مثبت برای بازار سهام در نظر می‌گیرند.

رییس‌جمهور شدن دونالد ترامپ به دلیل آنچه انجام می‌داد، برای سهام صعودی بود، اگر بایدن به خنثی کردن همه اینها و افزایش مالیات و مقررات بیشتر تهدید کرده بود، شما فکر می‌کنید وال‌استریت آن را منفی می‌دانست.

شیف در مورد بهترین سناریوی بانک مرکزی امریکا برای بازارهای سهام صحبت کرد، که متعلق به حزب دموکرات است. با این نتیجه، مطمئناً افزایش مالیات شرکت‌ها و همچنین خط قرمز قانونی بیشتری با کنترل کامل دموکرات‌ها وجود دارد. شیف معتقد است که هیچ یک از اینها برای اقتصاد مفید نیست، اما دلیل اینکه بانک مرکزی امریکا از این نتیجه راضی است اینکه احتمالاً به معنای بیشترین محرک مالی است. وی گفت: کل رونق بازار سهام مصنوعی است. وی موافقت می‌کند که سناریوی گسترده دموکرات‌ها حداقل در کوتاه‌مدت ممکن است برای بورس خوب باشد، اما می‌گوید این بدترین نتیجه ممکن برای امریکا و دلار است. عمر دلار رو به پایان است و این قطعاً بدترین نتیجه برای دلار است. مارک موبیوس هشدار می‌دهد، در صورت رقابت در نتایج انتخابات ایالات متحده، بازارهای سهام به طرز چشمگیری سقوط خواهند کرد. به گفته این اقتصاددان، هر کاری که موجب کند شدن عملکرد دولت شود، مثبت است. زیرا دولت می‌خواهد به اقتصاد آسیب برساند.

ارزش بیت کوین از ۱۲ هزار دلار گذشت

ارزش بیت‌کوین ۲.۷ درصد در روز سه شنبه در نیویورک افزایش یافت و به ۱۲۰۵۲ دلار رسید. این بالاترین رقم معامله بیت کوین از دوم سپتامبر تا حالا بوده است.به گزارش بلومبرگ، ارزش بیت‌کوین برای اولین بار طی یک ماه گذشته از 12 هزار دلار گذشت و سطح کلیدی را که تحلیلگران عقیده دارند زمینه برای صعود بیشتر آن را فراهم می‌کند، پشت سر گذاشت.ارزش این پول دیجیتال 2.7 درصد در روز سه شنبه در نیویورک افزایش یافت و به 12052 دلار رسید. این بالاترین رقم معامله بیت کوین از دوم سپتامبر تا حالا بوده است. سیمون پیترز، تحلیلگر پلتفرم سرمایه‌گذاری ایتورو گفت: «قبل از اینکه به فکر افزایش بیشتر ارزش بیت کوین باشیم، باید آن را برای مدت بیشتری بالای 12 هزار دلار نگه داریم. بعد سرمایه‌گذاران می‌توانند هدف بعدی 14 هزار دلار را در نظر بگیرند.»

در شرایطی که بیت کوین در کل سال بی ثبات بوده، یک سری عوامل مثبت طی هفته‌های اخیر از آن حمایت کرده است. بیت کوین همواره در زمان سقوط بازار سهام امریکا عملکرد خوبی از خود نشان داده است. اریک دیموت، یکی از موسسان و مدیر ارشد بیت پاندا، می‌گوید: «ما شاهد افزایش قابل توجه ورود موسسات به بازار ارز مجازی بوده‌ایم. سرمایه زیادی در دسترس است که وارد بازار مالی سنتی نمی‌شود.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران