شماره امروز: ۵۴۷

نرخ ۲۸ هزار تومانی دلار در آخرین روز مهرماه

| | |

پس از یک دوره دو روزه کاهش نرخ دلار تا کانال 27 هزار تومان، روز چهارشنبه 30 مهر 99 بار دیگر قیمت دلار از ساعات ظهر به بعد با افزایش مواجه شد

طلافروشی‌ها سکه را با اختلاف یک میلیون تومان از مبلغ فروش از مردم می‌خرند 

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

پس از یک دوره دو روزه کاهش نرخ دلار تا کانال 27 هزار تومان، روز چهارشنبه 30 مهر 99 بار دیگر قیمت دلار از ساعات ظهر به بعد با افزایش مواجه شد و قیمت دلار بار دیگر ابتدا به مرز 28 هزار تومان رسید سپس تا 28800 تومان افزایش یافت و به‌طور میانگین بین 28500 تا 28800 تومان در نوسان بوده است. صبح چهارشنبه قیمت دلار با قیمت 27 هزار و 500 تومان شروع به معامله کرد اما به‌تدریج قیمت آن بالا رفت و به 28800 تومان رسید و فعالان بازار پیش‌بینی کرده‌اند که روز پنجشنبه با قیمت 29 هزار تومان معامله شود. همچنین یورو 33600، پوند 38 هزار، درهم 8160، لیر ترکیه 3650، یوآن 4400 و دلار کانادا 22 هزار تومان داد و ستد شد. 

در بازار طلا و سکه نیز با اعلام اونس جهانی طلا به قیمت 1918 دلار و قیمت دلار 28800 تومان، هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 332 هزار تومان، مظنه مثقال 17 عیار 5 میلیون و 770 هزار تومان، سکه جدید 14 میلیون و 250 هزار، سکه طرح قدیم 13 میلیون، نیم سکه 7 میلیون و 600 هزار، ربع سکه 4 میلیون و 950 هزار تومان، سکه گرمی 2 میلیون و 600 هزار تومان معامله شد. اما طلافروشان سکه را با قیمت‌هایی یک میلیون تومان کمتر از نرخ فروش خود از مردم خریداری می‌کنند و به بهانه کاهش قیمت‌ها، قیمت پایینی را برای خرید اعلام کرده‌اند.

فعالان بازار ارز می‌گویند: قیمت هر دلار در صرافی‌های بانکی روز (چهارشنبه) به ۲۸ هزار تومان رسید. صرافی‌های بانکی هر دلار را ۲۸ هزار تومان فروختند، این در حالی است که نرخ خرید دلار در این صرافی‌ها با اختلاف حدود دو هزار تومانی ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان اعلام شده است.

قیمت فروش یورو نیز در صرافی‌های بانکی ۳۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شد. نرخ خرید یورو نیز ۳۰ هزار و ۷۲۰ تومان درج شد. نرخ ارز در بازار در حالی روند کاهشی گرفت که پیش از این کارشناسان بارها درباره ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار به خریداران هشدار داده بودند و ریزش‌های قیمتی در دوره‌های گذشته را گواه بر نامطمئن بودن این بازار برای سرمایه‌گذاری دانسته بودند.

در دو روز اخیر عده‌ای از مردم به تکاپو افتاده و به خاطر جلوگیری از زیان و احتمال کاهش بیشتر، طلای خود را در بازار می‌فروشند، طلافروشی‌ها نیز که تا سه روز پیش بابت خرید ربع سکه مبلغ 5 میلیون تومان و بیش از آن پرداخت می‌کردند ربع سکه را 3 میلیون و 850 هزار تومان می‌خرند و این قیمت با قیمت قبلی خرید از مردم بیش از 1 میلیون و 500 هزار تومان تفاوت دارد. طلافروشی‌ها سکه را با اختلاف یک میلیون تومان از مبلغ فروش از مردم می‌خرند و آن را به قیمت 4 میلیون و 800 هزار تومان می‌فروشند. برخی کارشناسان می‌گویند در شرایط کاهش شدید قیمت‌ها، به فروشندگان اجحاف زیادی می‌شود و خریدار با فاصله قیمتی زیاد و سود زیاد برای خود، دارایی مردم از جمله طلا و ارز را خریداری می‌کند.

 برخی فعالان بازار می‌گویند که این نوسانات نشان‌دهنده آن است که بازار واکنش سریع به تزریق ارز و طلا نشان داده اما به تدریج مشخص شد که عرضه طلا و ارز به حدی نیست که بتواند تغییرات زیادی در کوتاه‌مدت ایجاد کند و کاهش نرخ‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد و علاوه بر عرضه طلا و ارز توسط بانک مرکزی، در انتظار شرایط با ثبات اقتصادی، تحولات خارجی و سیاسی است. براین اساس بازار منتظر است تا اثر اصلی تحولات بر شاخص‌های ارز و طلا و سهام را بعد از نتایج انتخابات امریکا نشان دهد و اگر بایدن پیروز شود، برای چند هفته نرخ‌ها با کاهش مواجه خواهد شد و بازار ارز و طلا و سهام بهتر خواهد بود سپس به روند با ثباتی خواهد رسید. البته باید دید که تحولات بعد از انتخابات امریکا تا چه حد گسترده خواهد بود و تا چه حد می‌تواند روی شاخص‌های اصلی اقتصاد یعنی درآمد ارزی حاصل از نفت و صادرات، تجارت خارجی و واردات، تقاضا و عرضه ارز، انتظارات تورمی و وضعیت تحریم‌ها اثرگذار باشد.  برخی صاحب‌نظران معتقدند که با توجه به روند افزایشی 3 سال اخیر قیمت‌ها و نرخ ارز، تنها تحولی می‌تواند روی نرخ ارز اثرگذار باشد که یا درآمد ارزی از محل فروش نفت و آزاد‌سازی پول‌های ایران را به همراه داشته باشد یا امریکا به برجام برگردد. 

    پیش‌بینی کاهش قیمت  ارز 

در روزهای آینده

یک فعال بازار ارز ضمن مثبت خواندن تاثیر اقدامات اخیر بر بازار ارز، وضعیت این بازار در روزهای آتی را کاهشی پیش بینی می‌کرد. 

یک صراف، گفت: اقداماتی چون افزایش سقف خرید در بازار متشکل ارزی، عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در این بازار، سفر رییس کل بانک مرکزی کشور به عراق برای آزادسازی منابع، شنیده شدن اخبار مثبت درباره آزادسازی منابع کشور در کره جنوبی و افزایش ساعت کاری در صرافی‌های بانکی و بازار متشکل ارزی سینگال‌های مثبتی به بازار ارز منتقل کردند.

وی افزود: در حال حاضر در صرافی‌ها بیشتر فروش ارز صورت می‌گیرد و تقاضایی برای خرید آن وجود ندارد. همچنین، عرضه در بازار ارز بسیار مناسب است‌. دلیل اینکه مردم تمایلی برای خرید ارز ندارند این است که سرمایه‌گذاری در این بازار را پرریسک می‌دانند.  این فعال بازار ارز در ادامه پیش‌ بینی کرد که در روزهای آینده بازار روند کاهشی پیدا می‌کند، زیرا میزان بیشتری از ارزهای صادراتی برگشته و عرضه در سامانه نیما و بازار اسکناس مناسب است. در دو روز گذشته روند بازار کاهشی بوده اما در اینکه تمام صرافی‌ها کاهش قیمت داشته‌اند، برخی از صرافی‌های بانکی چون صرافی بانک ملی قیمت‌های بالاتری را درج کرده است که این امر سینگال افزایش قیمت به بازار منتقل می‌کند و نمی‌گذارد روند کاهشی ادامه پیدا کند.  وی در پایان در پاسخ به اینکه چرا با وجود اینکه تقاضایی برای عرضه‌هایی که بانک مرکزی در بازار انجام می‌دهد و تقاضایی برای آن وجود ندارد، همچنان این عرضه‌ها ادامه دارد؟ گفت: از آنجا که در سایر بازارها چون بازار کالاها و خدمات حتی اگر تقاضایی در این بازارها وجود نداشته باشد، عرضه صورت می‌گیرد، عرضه ارزهای بانک مرکزی به عنوان بازارساز ادامه می‌یابد. زیرا، این حجم از عرضه نشان‌دهنده وضعیت مناسب و مطلوب منابع ارزی در کشور است که سیگنال مثبتی به بازار منتقل می‌کند. در ساعات صبح چهارشنبه، با اعلام قیمت دلار 28 هزار و 200 تومان، یورو 33 هزار و 700 تومان و درهم امارات 8 هزار و 30 تومان، مظنه هر مثقال طلا 5 میلیون و 507 هزار، قیمت طلای 18عیار هر گرم یک‌میلیون و 271 هزار تومان، قیمت دلار 28 هزار و 200 تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 14 میلیون و 300 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 13 میلیون تومان، نیم‌سکه بهار آزادی 7 میلیون و 600 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 4 میلیون و 800 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 600 هزار تومان معامله شد. گفتنی است، قیمت طلا، سکه و ارز در بازار طی روزهای نخست ابتدای هفته جاری نسبت به روزهای قبل با افزایش همراه شده‌اند که یکی از دلایل اصلی اعمال تحریم‌های مجدد برخی بانک‌های ایرانی است، جو روانی حاکم در بازار ارز موجب شده تا بار دیگر نوسانات شدید قیمتی در بازار به وجود‌ آید و دلار نیز از سد قیمتی 30 هزار تومان عبور کند.

در هفته‌های اخیر، تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد و البته آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های مجاز مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.  بانک مرکزی همچنین اعلام کرده از روز دوشنبه 21 مهرماه نیز روزانه 50 میلیون دلار اسکناس وارد بازار خواهد کرد ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به 500 هزار دلار افزایش داده است.

فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند با ورود 50 میلیون دلار در بازار و افزایش سقف خرید صرافی‌ها در بازار متشکل، قیمت ارز کاهشی شود کمااینکه بعد از اجرای این سیاست طی چند روز قیمت دلار حدود 4 هزار تومان کاهش یافت.

با افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی نیز افزایش یافت؛ قیمت دلار برای اولین‌بار طی روز یکشنبه 20 مهر در صرافی‌های بانکی وارد کانال 31 هزار تومان شد؛ فعالان بازار براین باورند که رشد چشم‌گیر قیمت طلا و ارز و دلار واکنش هیجانی بازار به اقدام جدید امریکا بود که 18 بانک ایرانی را در لیست تحریم‌های ثانویه خود قرار داد.اما از یکی دو روز گذشته با آغاز سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز، قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی نیز کاهشی شد ولی همچنان با نوسان همراه است. قیمت دلار در صرافی‌های بانکی با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شده است. 

قیمت فروش دلار در صرافی‌ها با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل 27 هزار و 800 تومان و قیمت خرید دلار نیز 25 هزار و 620 تومان درج شد. ضمن اینکه قیمت فروش یورو نیز با افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل معادل 32 هزار و 900 تومان و قیمت خرید یورو 30 هزار و 720 تومان تعیین شده است. در بازار آزاد نیز قیمت دلار و یورو که روز سه شنبه و صبح چهارشنبه نزولی بود در ساعات عصر چهارشنبه با نوسان همراه شد و به تدریج قیمت دلار به 28800 تومان سپس به 29 هزار تومان رسید. 

تشدید نوسانات ارزی موجب شد تا بازارساز تصمیم جدی برای مدیریت عرضه و تقاضا بگیرد و برهمین اساس علاوه بر افزایش عرضه در بازار با برداشتن سقف فروش در سامانه نیما، از سرگیری فروش ارز سهمیه‌ای، آزاد شدن فروش ارز پتروشیمی‌ها در صرافی‌های غیربانکی و کاهش اختلاف دلار در بازار رسمی و آزاد مقدمات کاهش نوسانات قیمتی را در بازار ارز فراهم کرد.اما از یکی دو روز گذشته با آغاز سیر نزولی قیمت‌ها در بازار ارز، قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی نیز کاهشی شد ولی از عصر چهارشنبه قبل باردیگر نوسان در بازار ارز زیاد شده است. گفتنی است، با افزایش بیش از 3 هزار تومانی قیمت ارز در صرافی‌های بانکی و کاهش اختلاف قیمت ارز بازار آزاد و رسمی، بانک مرکزی ممنوعیت فروش ارز سهمیه‌ای را به هر کارت ملی برداشت؛ بنابراین صرافی‌ها به هر کارت ملی یک بار در سال 2200 دلار ارز سهمیه‌ای می‌فروشند. پیش از این با دستور بانک مرکزی فروش ارز سهمیه‌ای موقتاً در صرافی‌های بانکی متوقف شده بود

   طلا بالای 1915 دلار

در حالی که خوش‌بینی نسبت به احتمال دستیابی به توافقی بر سر بسته محرک مالی جدید قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا موجب تحت فشار قرار گرفتن ارزش دلار شده و اشتها برای خرید طلا را بالا برده است، قیمت فلز زرد شاهد افزایش بود.  به گزارش رویترز، قیمت هر اونس طلا امروز با 0.46 درصد افزایش به 1915 دلار و 75 سنت رسید. قیمت طلا به بالاترین رقم یک هفته گذشته رسیده بود. قیمت فلز زرد در معاملات آتی برای تحویل در ماه دسامبر با 0.27 درصد افزایش به 1920 دلار و 60 سنت رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران