شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در واکنش به کاهش نرخ ارز در بازار به دنبال سیاست‌های بانک مرکزی گفت: روند کاهش ارز ادامه‌دار خواهد بود و به نظر می‌رسد بانک مرکزی نیز باید سیاست‌های خود را همسو با عوامل اثرگذار بیرونی همسو کند.

کاهش نرخ دلار ادامه دارد

 معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در واکنش به کاهش نرخ ارز در بازار به دنبال سیاست‌های بانک مرکزی گفت: روند کاهش ارز ادامه‌دار خواهد بود و به نظر می‌رسد بانک مرکزی نیز باید سیاست‌های خود را همسو با عوامل اثرگذار بیرونی همسو کند. توصیه بانک مرکزی به مردم مبنی بر اینکه در ارز به ویژه دلار ۳۰ هزار تومانی سرمایه‌گذاری نکنید، به‌جا و درست بود. سیدکمال سیدعلی در گفت‌وگو با ایبِنا تصریح کرد: هر چه بیشتر به انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا نزدیک می‌شویم با توجه به اعلام دیدگاه جو بایدن درباره بازگشت امریکا به برجام، انتظارات تورمی هم روند کاهشی به خود می‌گیرد.نرخ ارز در ماه‌های گذشته هر روز با افزایش مواجه می‌شد و به همین دلیل برخی صادرکنندگان نیز ارز خود را نگه داشته بودند تا با رقم بیشتری بفروشند. حالا که با روند کاهشی روبرو هستیم صادرکنندگان نیز هرچه سریع‌تر نسبت به فروش ارز خود اقدام می‌کنند. معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با تاکید براینکه توصیه بانک مرکزی به مردم مبنی براینکه در ارز به ویژه دلار ۳۰ هزار تومانی سرمایه‌گذاری نکنید، به جا و درست بود، اظهار کرد: سیاست‌های بانک مرکزی باید به نحوی باشد که منجر به توزیع رانت نشود و قیمت ارز دولتی را به بازار آزاد نزدیک کند. همچنین باید تعامل بیشتری با صادرکنندگان برقرار کند تا قیمت ارز روند کاهشی خود را ادامه دهد. به گفته سیدعلی، در این شرایط سفته بازان هم وارد بازار شده‌اند و آنهایی که ارز خریده بودند تا در زمان گرانی بفروشند حالا با کاهش قیمت‌ها آنها هم عرضه‌کننده ارز می‌شوند و به این ترتیب ارز از خانه‌ها بیرون می‌آید. معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در واکنش به عرضه ۳۸۵ میلیون دلاری در بازار از سوی بانک مرکزی گفت: عرضه ارز از سوی بانک مرکزی و مداخله آن، هر چند از افزایش نرخ ارز جلوگیری می‌کند و در کوتاه‌مدت اقدام خوبی است، اما باید منتظر کاهش انتظارات تورمی باشیم که با خبرهای سیاسی محقق خواهد شد.

نرخ ارز کاهشی می‌شود

یک تحلیلگر اقتصادی گفت: تلاش بانک مرکزی برای برگرداندن مطالبات ارزی ایران به علاوه توافق با کشورهایی که بخش مهمی از ارزهای ایران در آن کشورها بلوکه شده، اقدامی ستودنی است.

بر اساس گزارش‌های اعلامی بانک مرکزی به رغم عرضه اسکناس نقد در بازار طی روزهای اخیر و اجازه نقل و انتقال ۵۰۰ هزار دلاری در روز به صرافی‌های مجاز، نهایتاً تقاضای موثر و واقعی برای ارزهای عرضه شده وجود نداشته است.

اصغر بالسینی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با ایبِنا در مورد علل این امر با نگاهی چندبعدی گفت: این مساله نشان‌دهنده این است که بخش قابل توجهی از نیازهای بازار که نیازهای غیر واقعی ارزی بوده به سمت تقاضا برای این ارزها سوق پیدا نکرده است.

وی افزود: استقبال از این میزان عرضه ارز در بازار را می‌توان ناشی از چشم‌انداز کاهشی قیمت ارز حداقل در کوتاه‌مدت دانست که باعث شده تا متقاضیان دست از تقاضای موثر ارز بردارند و بالاخره آنکه می‌توان گفت، افت تقاضای موثر ارز با توجه به محدودیت‌هایی که در ثبت سفارش‌ها اتفاق افتاده، تا حدودی طبیعی است.

بالسینی با تاکید بر اینکه در رابطه با مساله مداخله بانک مرکزی در بازار ارز و مدیریت این بازار کلیدی در اقتصاد، باید ابعاد مختلف مساله را مورد توجه قرار داد، بیان کرد: بانک مرکزی می‌تواند با تنظیم جریان عرضه ارز به بازار و پاسخگویی به نیازهای واقعی بازار، طرف عرضه ارز را در اقتصاد به درستی مدیریت کند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه توافق با عراق و کره‌جنوبی نکته حائز اهمیتی برای برگرداندن ارزهای صادراتی به چرخه اقتصاد است، ادامه داد: تلاش برای برگرداندن ارزهای صادراتی به چرخه اقتصاد به علاوه توافق با کشورهایی که بخش مهمی از ارزهای ایران در آن کشورها بلوکه شده، اقدامی ستودنی و سیاست موثری است که بانک مرکزی در پیش گرفته و خوب است آن را ادامه دهد.

بالسینی ضمن مخالفت با سیاست بلندمدت مداخله‌ای، تزریق پول و ارزپاشی توسط بانک مرکزی گفت: در کنار تنظیم جریان عرضه ارز آنچه بسیار کلیدی است آنکه بانک مرکزی با اتخاذ سیاست‌های درست فشار تقاضا را از بازار ارز تا حد ممکن کمتر کند؛ در واقع سیاست‌های غیرارزی نیز وجود دارد که می‌تواند این فشار را از بخش تقاضای ارز بردارد.

وی در توضیح این نوع سیاست‌ها به صورت مدون راهکارهای پیشنهادی خود را عنوان و تصریح کرد: اول آنکه بخش مهمی از دارایی‌های دلاری و ارزی کشور که در برخی کشورها بلوکه شده با هدایت بانک مرکزی می‌توان روند تامین و واردات کالاهای مورد نیاز را از طریق این کشورها به‌طور جدی‌تری در دستور کار قرار داد و نکته دوم این است که باید پیمان‌های پولی دوجانبه با طرف‌های تجاری اصلی کشور منعقد شود تا در شرایطی مانند شرایط کنونی که اقتصاد ایران دچار مشکل شده، فشارهای ارزی به حداقل برسد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی اقدام به ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز به دلیل مسائلی مانند پولشویی و فشار تقاضا برای ارز در بازار داخلی کرده است، گفت: در این مورد نظر من این است که بخش مهمی از منابع ارزی واردکنندگان را که در خارج از کشور است و تقریبا تحت هیچ شرایطی به داخل کشور منتقل نخواهد شد، می‌توان از طریق واردات بدون انتقال ارز مدیریت کرد و قطعاً این مساله باعث کاهش فشار تقاضا بر بازار ارز می‌شود.

بالسینی تصریح کرد: با توجه به گسترش بسیار قابل توجه ارزهای دیجیتال در مناطق مختلف می‌توان از طریق پیمان‌های ارزی دیجیتال با طرف‌های تجاری در قالب مکانیسم‌هایی که کاملاً مطالعه شده و قابل ارایه است، اقدام به مراودات ارزی جدید کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران