شماره امروز: ۵۴۷

بانک مرکزی: مراجع قضایی پیگیر رفع تعهدات ارزی سال ۹۷ هستند

| | |

رییس کل بانک مرکزی دستور رسیدگی فوری برای رفع مشکلات مطرح شده میز خدمت ارزی بانک‌ مرکزی را صادر کرد و براین اساس قرار است که امکانات و پاسخگویان بیشتری برای مراجعان ارزی در نظر گرفته شود.

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

رییس کل بانک مرکزی دستور رسیدگی فوری برای رفع مشکلات مطرح شده میز خدمت ارزی بانک‌ مرکزی را صادر کرد و براین اساس قرار است که امکانات و پاسخگویان بیشتری برای مراجعان ارزی در نظر گرفته شود. 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، به دنبال انتشار ویدیویی در فضای مجازی مبنی بر مراجعه یکی از صادرکنندگان به میز خدمت این بانک به منظور رفع تعهد ارزی سال ۹۷ و مشکلات مطرح شده در این ویدیو رییس کل بانک مرکزی بلافاصله دستور بررسی و رفع مشکلات پیش‌آمده را صادر کرد.بر این اساس معاون ارزی بانک مرکزی نشست فوری با مدیران و معاونان ادارات ارزی برگزار و بر لزوم تسریع و تسهیل پاسخگویی به مراجعان تاکید کرد. پس از این دستورات تعداد افراد پاسخگو و امکانات زیرساختی لازم برای ارایه خدمت به مراجعان در ساختمان مذکور افزایش یافت. لازم به توضیح است که طی روزهای گذشته و براساس پیگیری‌های مراجع قضایی و نظارتی برای رفع تعهد ارزی سال‌های ۹۷ و ۹۸ مراجعه تعداد زیادی از صادر‌کنندگان برای رفع تعهدات ارزی مربوطه باعث تجمع تعداد بیشتری ارباب رجوع در محل میز خدمت ارزی شده بود که با دستور فوری رییس کل بانک مرکزی تمهیدات لازم برای پاسخگویی سریع‌تر اندیشیده و در حال حاضر روند اشاره شده در ویدیو به صورت کامل اصلاح شده است. بانک مرکزی اعلام آمادگی کرده تا هرگونه همکاری و پاسخگویی به صادرکنندگان و سایر هموطنان گرامی در حوزه‌های کاری مرتبط انجام شده و برای رفع مشکلات احتمالی و موردی آماده است. 

قیمت ارز در روز دوشنبه 31 شهریور 99 نسبت به روز یکشنبه تغییری نکرده و دلار 27200، یورو 32 هزارو درهم 7450 تومان دادو ستد می‌شود. البته ارز برای معاملات فردایی با نرخ‌های بالاتری اعلام شده و دلار 27440 تومان اعلام شده است. قیمت فروش دلار در صرافی‌ها نیز با کاهش 350 تومانی نسبت به روز کاری قبل 26 هزار و 850 تومان و قیمت خرید دلار نیز 26 هزار و 750 تومان درج شده است.قیمت فروش یورو نیز با کاهش 300 تومانی معادل 31 هزار و 700 تومان و قیمت خرید یورو 31 هزار و 600 تومان تعیین شده است.در بازار طلا نیز با اعلام اونس جهانی طلا به قیمت 1952 دلار، با افزایش همراه شده و هر مثقال طلا 5میلیون و 417 هزار تومان، قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳میلیون و ۳۶۰ هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم 12میلیون و 350 هزار تومان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6میلیون و 900 هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی 3میلیون و 900 هزار تومان و سکه گرمی2 میلیون و 20 هزار تومان معامله شد.فعالان بازار، علت اصلی افزایش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر را افزایش چشم‌گیر قیمت ارز می‌دانند و می‌گویند: از یکی دو روز گذشته تقاضا برای خرید طلای خام و سکه در بازار افزایش یافته و همین امر موجب افزایش حباب سکه شده است.همزمان با کاهش ارزش دلار و در حالی که بحران کرونا سبب شده تا امیدها برای ترمیم سریع اقتصاد جهانی کمرنگ شود، قیمت طلا در معاملات اولیه شاهد اندکی افزایش بود.بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا با 0.11 درصد افزایش به 1952 دلار و 92 سنت رسید. قیمت فلز زرد در معاملات آتی و برای تحویل در ماه دسامبر با 0.15 درصد افت به 1959 دلار و 10 سنت رسید. شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای رقیب 0.1 درصد کاهش داشت و موجب جذاب‌تر شدن طلا برای خریدارانی شد که از ارزهای غیردلاری استفاده می‌کنند.در بازار ارز رسمی نیز، بانک مرکزی روز ۳۱ شهریور نرخ رسمی ۴۷ ارز عمده را اعلام کرد. طبق این گزارش بهای ۲۹ ارز افزایش یافت و هفت ارز با کاهش قیمت روبه‌رو شد. بهای بقیه ثابت ماند. هر دلار امریکا ۴۲ هزار ریال هر پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۴۳۸ ریال و هر یورو ۴۹ هزار و ۸۵۸ ریال اعلام شد.

سیاست‌گذاران فدرال رزرو از روز جمعه شروع به تشریح سیاست جدید بانک مرکزی امریکا در مورد نرخ تورم کرده‌اند، موضوعی که در شکل دهی به نحوه نگاه سرمایه‌گذاران و خانوارهای امریکایی به چشم‌انداز آینده اقتصادی اهمیت دارد.سرمایه‌گذاران اکنون منتظر سخنرانی‌های عمومی چند سیاست‌گذار فدرال رزرو در اواخر این هفته هستند که می‌تواند سرنخ‌هایی از سیاست پولی آتی بانک مرکزی امریکا به دست دهد.تشدید مجدد شیوع کرونا در جهان طی ماه‌های اخیر سبب شده تا مقامات کشورهای مختلف به تدریج اقدام به وضع مجدد برخی ممنوعیت‌ها از جمله اجباری شدن استفاده از ماسک در تمام مکان‌های سربسته عمومی کنند. مت هانکوک وزیر بهداشت انگلیس گفت، اگر مردم از مقررات دولتی برای توقف شیوع کرونا تبعیت نکنند، یک قرنطینه سراسری دیگر برقرار خواهد شد. در عین حال برخی از شهرهای اروپایی محدودیت‌های جدیدی را برای جلوگیری از گسترش ویروس اتخاذ کرده‌اند.حجم دارایی‌های اس پی دی آر گلد تراست بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در بازار طلا روز جمعه با 1.03 درصد رشد به 1259.84 تن رسید. جواهرفروشان در هند امیدوارند با آغاز فصل جشنواره‌های سنتی تقاضا برای خرید افزایش یابد. دلالان نیز برای تشویق مصرف‌کنندگان به خرید تخفیف‌هایی را ارایه کرده‌اند، اما فعالیت بازار طلا و جواهرات در آسیا همچنان رونق چندانی ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران