شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک صاحبنظر حوزه لیزینگ، صنعت لیزینگ را بازیگر مغفول نظام مالی ایران می‌داند که توانایی و ظرفیتی بسیار زیاد دارد.

صنعت لیزینگ بازیگر مغفول نظام مالی ایران

یک صاحبنظر حوزه لیزینگ، صنعت لیزینگ را بازیگر مغفول نظام مالی ایران می‌داند که توانایی و ظرفیتی بسیار زیاد دارد.

محمد صالحی‌تبار در گفت‌وگو با ایبِنا درباره فعالیت شرکت‌های لیزینگ و مزیت این صنعت در شرایط فعلی اقتصادی کشور اظهار داشت: نظام مالی فعلی در کشور که وظیفه تامین مالی اقتصاد را بر عهده دارد شامل بازار سرمایه، بانک‌ها، لیزینگ‌ها و ... است که هر کدام وظیفه‌ای مشخص و خاص در این زمینه دارند. در کشور ما نیز نظام مالی بانک محور بوده و آن‌طور که باید از سایر بازیگران این عرصه استفاده نشده است.

وی افزود: صنعت لیزینگ در دنیا بیش از بانک‌ها در تامین مالی و رشد و توسعه کشورها نقش دارند در حالی که در کشور ما این صنعت به‌رغم اینکه نقش بسیار موثری در دنیا دارد و هر روز خدماتی متنوع ارایه می‌دهد، اما این صنعت با قوانین و مقررات وضع شده بسیار محدود است و نه تنها حمایتی از این صنعت نمی‌شود بلکه بر محصولاتی که به فروش می‌رسانند مالیات وضع شده در حالی که باید این موارد تسهیل شود.

به گفته مدیرعامل واسپاری آتی نگر آفام، صنعت لیزینگ نسبت به سایر بازارها مزیت‌هایی دارند که می‌تواند عاملی برای موتور محرک اقتصادی که سرمایه‌گذاری است، باشد. لیزینگ‌ها بر میزان فروش محصولات تاثیر دارند زیرا لیزینگ این امکان را برای متقاضیان ایجاد می‌کند تا بتوانند محصول مورد نظر خود را خریداری کنند و همچنین تولیدکنندگان نیز با استفاده از حمایتی که از سوی شرکت‌های لیزینگ صورت می‌گیرد، با سرمایه و توان مالی بیشتری فعالیت داشته باشند. صالحی‌تبار در پایان تاکید کرد: لیزینگ جزو نهادهای مالی است که سپرده پذیر نیست و لیزینگ‌ها خریدار محصول و خدمات هستند.

قیمت اوراق تسه ۷۱ هزار تومان شد

آمار داد و ستدهای اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نشان می‌دهد که این اوراق در چهار ماه ابتدای سال جاری در بازه قیمتی بین ۶۵ تا ۷۲ هزار تومان در نوسان است و بین معامله‌گران داد و ستد می‌شود. بر اساس آخرین آمار معاملات فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» بعد از نوسان در هفته‌های اخیر این روزها در حدود ۷۱ هزار تومان از سوی سرمایه‌گذاران داد و ستد می‌شود.

آمارهای معاملاتی نشان می‌دهد که در معاملات فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» فروردین ماه سال ۹۹ به میزان ۷۱ هزار و ۹۴۶ تومان، اردیبهشت ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۷۱ هزار و ۱۰۰ تومان، خرداد ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۷۲ هزار و ۵۰ تومان، تیر ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۷۱ هزار و ۲۴۶ تومان و مرداد ‌ماه سال ۹۸ به میزان ۵۷ هزار و ۴۹۰ تومان در تابلوهای آماری ثبت شده است.

این گزارش حاکی است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن «تسه» اسفندماه سال ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۸۳۹ تومان، بهمن‌ماه سال ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۴۴۱ تومان، دی ماه ۹۸ به میزان ۵۷ هزار و ۸۹۷ تومان، آذر ماه ۹۷ به میزان ۷۰ هزار و ۳۸۸ تومان، آبان ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۱۲۸ تومان، مهر ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۷۶۴ تومان، شهریور ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۲۰۲ تومان، مرداد ماه ۹۸ به میزان ۷۲ هزار و ۶۱۴ تومان، تیر ماه ۹۷ به میزان ۷۱ هزار و ۶۹۷ هزارتومان، خرداد ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۵۹۴ تومان، اردیبهشت ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۴۶۴ تومان و فروردین ماه ۹۸ به میزان ۷۰ هزار و ۹۵۲ تومان داد و ستد می‌شود. اوراق گواهی تسهیلات مسکن پس از پذیرش در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شکل رسمی و ضابطه‌ مند به خود گرفت و در حال حاضر این اوراق مانند سایر سهم‌های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می‌شود.

همچنین به ازای دریافت هر ۵ میلیون ریال تسهیلات، باید یک برگه اوراق خریداری شود. گفتنی است، نماد اوراق «تسه» (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است، که به کلمه «تسه» اضافه می‌شوند.

به عنوان مثال نماد «امتیاز تسهیلات مسکن اسفند ۹۷» که مربوط به اوراقی است که در اسفندماه ۹۷ منتشر شده با عنوان «تسه ۹۷۱۱» در بازار خرید و فروش می‌شود و مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲.۵ سال است که این مدت در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.

برای شروع فرآیند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، متقاضیان باید ابتدا نسبت به دریافت کد بورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام کنند و پس از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق «تسه» به صورت حضوری یا «آفلاین» بپردازد.

لازم به ذکر است، دامنه نوسان تسهیلات مسکن، همانند سهم‌های موجود در بازار بورس و فرابورس، می‌تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد، یعنی می‌تواند تا ۵ درصد بیشتر یا کمتر از قیمت روز قبل معامله شود. همچنین سرمایه‌گذاران باید هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی به عنوان کارمزد معاملات پرداخت کنند.

از سویی دیگر، هزینه کارمزد خرید اوراق تسهیلات مسکن (۰.۴۹ درصد) و هزینه کارمزد فروش (۰.۲۴ درصد) است و پس از خرید این اوراق توسط مشتریان از طرف شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می‌شود که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران چه تعداد از اوراق مسکن را در چه نمادی خریداری کرده‌اند. از سویی دیگر کارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد تا با ارایه این گواهی به بانک، ادامه روند دریافت وام از جانب بانک صورت گیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران