شماره امروز: ۵۴۷

همتی: نرخ ارز متعادل می‌شود

| | |

بازار ارز و طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر چند خبر مختلف از جمله مالیات بر سکه، به بازار آمدن واکسن ویروس کرونا در روسیه، بهبود گزارش اشتغال امریکا، افزایش نرخ دلار در بازار داخلی ایران، قرار گرفت.

نرخ هر اونس جهانی روز جمعه به 1947 دلار رسید   

گروه بانک و بیمه| محسن شمشیری|

بازار ارز و طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر چند خبر مختلف از جمله مالیات بر سکه، به بازار آمدن واکسن ویروس کرونا در روسیه، بهبود گزارش اشتغال امریکا، افزایش نرخ دلار در بازار داخلی ایران، قرار گرفت. از یک سو، مالیات بر سکه از 200 تا 650 هزار تومان به ازای دریافت سکه از 10 تا بالای 185 سکه، بازار طلا و سکه را تحت تاثیر قرار داد. همچنین به گفته مسوولان اتحادیه طلا، اگرچه تحت تاثیر اخبار واکسن ویروس کرونا در روسیه، نرخ طلا کاهش یافته و به زیر 1900 دلار نیز رسید و دوباره تا 1950 دلار بالا رفت اما افزایش نرخ ارز در ایران باعث شد که قیمت سکه کاهش زیادی نداشته باشد. همچنین به دنبال اخبار طرح گشایش اقتصادی با محوریت فروش نفت در آینده، چند روزی نرخ ارز کاهش یافت اما به دنبال بحث‌های مختلف در این زمینه، بار دیگر قیمت دلار به کانال 22 هزار تومانی وارد شده است.  براین اساس به نظر می‌رسد که در روزهای آینده نیز اخبار مربوط به گشایش فضای اقتصادی جهان و اثر واکسن ویروس کرونا، گزارش‌های مثبت اقتصادی از بازار اشتغال امریکا، بهبود ارزش جهانی دلار و... اثر خود را بر قیمت طلا و سکه و ارز داشته باشند. همچنین باید دید که طرح گشایش اقتصادی در جلسات هماهنگی سران قوا، شامل چه محورها و مواردی است و تاچه حد می‌تواند روی بازار ارز و سکه و طلا اثرگذار باشد.

   مالیات بر سکه از 200 تا 650 هزار تومان

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای نحوه اخذ مالیات مقطوع از خریداران سکه در سال ۹۸ را اعلام کرد.بر اساس بخشنامه امیدعلی پارسا که اخیرا به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ شده است، تمامی اشخاص حقیقی خریدار سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در سال 1398 به دریافت حداکثر (185) قطعه سکه اقدام نموده مشمول مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل خواهند بود.  میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت اشخاص حقیقی دریافت‌کننده سکه تا 10 سکه مشمول مالیات نمی‌باشد نسبت به مازاد 10 سکه تا 30 که به ازای هر قطعه سکه 200 هزار تومان، مالیات مقطوع. نسبت به مازاد 30 سکه تا 50 عدد سکه به ازای هر قطعه سکه 520 هزار تومان مالیات مقطوع. نسبت به مازاد 50 قطعه سکه تا 185 عدد سکه به ازای هر قطعه سکه 650 هزار تومان مالیات مقطوع. مهلت پرداخت مالیات موضوع این دستورالعمل تا پایان مرداد 1399 خواهد بود. امکان تقسیط مالیات مقطوع تا 4 ماه به‌صورت مساوی وجود دارد. پرداخت مالیات پس از سررسید موجب تعلق جریمه دیرکرد خواهد بود. در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی تا پایان مرداد 99 الزاما مشمول مالیات مقطوع سکه موضوع دستورالعمل خواهند بود. رییس بانک مرکزی گفت: با سیاست‌های اتخاذ شده، قیمت ارز متعادل می‌شود.قیمت واقعی ارز نرخ‌هایی که در بازار و فضای مجازی مطرح می‌کنند نیست و با برنامه و سیاست می‌توان این نرخ را تعدیل کرد.این سیاست را آغاز کردیم و در سامانه نیما و در تامین ارز مورد نیاز وارد‌کنندگان این سیاست‌ها اعمال شده و ارز متقاضیان واقعی ارز را به تدریج تامین می‌کنیم. دکتر عبدالناصر همتی عنوان کرد: با پیش‌بینی‌های انجام شده و اقدامات مورد نظر شاهد بهتر شدن وضعیت خواهیم بود.سیاست کسانی که می‌خواهند اقتصاد کشور را به‌هم بریزند به نتیجه نمی‌رسد.

   افزایش ۳۰۰ تومانی دلار در صرافی‌ها

 بازار ارز روز پنجشنبه با شیب ملایم رشد قیمت‌ها همراه بود. بر این اساس نرخ فروش دلار در صرافی‌های بانکی با قیمت ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان و فروش یورو به قیمت ۲۶ هزار تومان انجام شد. بهای ارز همچنان به آرامی در مسیر صعود قرار گرفته و۲۳ مرداد دلار و یورو در صرافی‌های بانکی شاهد افزایش ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی بهای خود بودند. در ساعات عصر نیز بهای خرید و فروش هر دلار امریکا در صرافی‌های بانکی با افزایش ۳۵۰ تومانی نسبت به چهارشنبه به قیمت ۲۲ هزار و ۵۰ تومان فروخته شد و با بهای ۲۱ هزار و ۹۵۰ تومان نیز خریداری شد. تابلوی صرافی‌های بانکی برای خرید و فروش یورو نیز افزایش قیمت را ثبت کردند. به این ترتیب فروش یورو امروز در این صرافی‌ها با قیمت ۲۶ هزار تومان برای فروش و عدد ۲۵ هزار و ۹۰۰ تومان برای خرید هر یورو در این صرافی‌ها ثبت شد.  ارزیابی بازار غیر رسمی ارز اما گویای آن است که نرخ خرید و فروش دلار در این بازار نیز قیمت دلار با افزایشی حدود ۲۰۰ تومانی همراه بوده است و خرید و فروش دلار در محدوده قیمت ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. روز جمعه نیز قیمت دلار 22430، یورو 26400 و درهم 6220 تومان اعلام شد. براین اساس با اعلام قیمت هر اونس جهانی طلا به قیمت 1947 دلار در روز جمعه، قیمت هر گرم طلا 1 میلیون و 34 هزار تومان، مظنه مثقال آبشده 4 میلیون و 448 هزار، سکه جدید 10 میلیون و 750 هزار، سکه قدیم 10 میلیون و 200 هزار، نیم سکه 5 میلیون و 350 هزار، ربع سکه 3 میلیون و 50 هزار، ربع سکه 1 میلیون و 650 هزار تومان معامله شد.  همچنین در سامانه سنا نیز در روز کاری (۲۲ مرداد برای فروش هر یورو مبلغ میانگین ۲۵ هزار و ۳۷۵ تومان و برای فروش دلار نیز رقم ۲۱ هزار و ۳۷ تومان ثبت شده است. بر این اساس بهای این دو ارز در این سامانه با کاهشی حدود ۳۰۰تومانی مواجه بوده است.از سوی دیگر در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته (۲۲ مرداد) فروش هر حواله یورو با میانگین قیمت ۲۲ هزار و ۳۷۰ تومان انجام شد. فروش حواله دلار نیز با میانگین قیمت ۱۸ هزار و ۸۰۴ تومان ثبت شد. اکنون فاصله دلار نیما و آزاد به 3600 و اختلاف دلار نیما و دلار صرافی به 3200 تومان رسیده است.  در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی با اعلام رسمی نرخ ۴۷ ارز عمده، از کاهش افزایش بهای ۲۵ ارز و کاهش ارزش ۱۳ ارز خبر داد.از این میان ۱۳ ارز با کاهش قیمت و ۲۵ ارز نیز با افزایش قیمت مواجه بودند. ارزش سایر ارزها ثابت باقی ماند.

   چرایی ارزان نشدن سکه 

با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

به گفته نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، به‌رغم اینکه در بازارهای جهانی، نرخ اونس جهانی در طول هفته بیش از ۱۰۰ دلار کاهش داشته اما به دلیل صعودی پیش رفتن نرخ ارز در داخل کشور، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا آنطور که انتظار می‌رفت، کاهش پیدا نکرد.

مسعود یزدانی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: با توجه به اینکه قیمت اونس جهانی در پایان هفته نسبت به اوایل هفته تغییرات زیادی داشته و از ۲۰۳۵ دلار و هشت سنت به ۱۹۳۱ دلار و هفت سنت رسیده است اما این کاهش حدود ۱۰۴ دلاری اونس جهانی، تغییرات عجیبی به لحاظ قیمت در سکه و طلا ایجاد نکرد. این در حالی است که انتظار می‌رفت تغییرات بسیار بیشتری در بازار سکه و طلای داخلی ایجاد شود. نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران علت این موضوع را این‌گونه بیان کرد که به‌رغم کاهش قیمت‌ها در اونس جهانی اما نرخ ارز در داخل با آن همراهی نکرد. طی یک هفته اخیر نرخ ارز دقیقا زمانی که اونس جهانی ریزش داشت، روندی صعودی طی می‌کرد و همین موضوع سبب شد که تاثیر کاهش قیمت‌های جهانی تاثیر چندانی بر بازار داخلی نداشته باشد. 

به گفته وی در حال حاضر بازار سکه و طلا بازاری آرام و از بابت مصرف کم‌تقاضا است و فقط سفته‌بازی‌ها و مشارکت در بورس‌ دیده می‌شود. بازار ما باید به شکلی باشد که فروش مصنوعات رواج داشته باشد اما در حال حاضر چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و میزان معاملات مصنوعات طلا بسیار کاهش یافته است. این سفته‌بازی‌ها و بورس‌بازی‌ها اجازه نمی‌دهند که تغییرات محسوسی در قیمت سکه ایجاد شود؛ ضمن اینکه حباب ۷۰۰ هزار تومانی برای هر قطعه سکه نشان می‌دهد که بازار ناسالم است. یزدانی تاکید کرد: در بازار سالم حباب معنا ندارد و زمانی که معاملات و قیمت‌ها عادی باشند، حبابی وجود ندارد و قیمت سکه باید به میزان همان وزن طلا باشد؛ چراکه سکه، فلز طلا و از جنس طلاست و در نهایت باید ۱۰۰ هزار تومان با آن تفاوت قیمت داشته باشد اما ایجاد حباب‌های بزرگ که بعضا تا یک میلیون تومان هم رفته است، تنها به دلیل بازار غیرواقعی است. نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با آخرین قیمت‌های معاملاتی در بازار سکه و طلا گفت: در حالی که در ابتدای هفته قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۱۰ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان بود، در آخر هفته این عدد به ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم نیز از ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. در پایان هفته قیمت هر قطعه نیم سکه پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده که به ترتیب نیم سکه ۱۰ هزار تومان کاهش، ربع سکه بدون تغییر و سکه‌های یک گرمی ۱۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته داشته‌اند.  این مقام صنفی افزود: همچنین هر مثقال طلا با کاهش ۱۰۵ هزار تومانی، چهار میلیون و ۴۴۷ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارند که هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به ابتدای هفته که حدودا یک میلیون و ۲۸ هزار تومان بوده، تغییر بسیار جزیی داشته است. همان‌طور که اشاره شد آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز با کاهش ۱۰۴ دلاری نسبت به ابتدای هفته ۱۹۳۱ دلار و هفت سنت است. از چند ماه پیش همزمان با شیوع ویروس کرونا قیمت طلا شروع به رشدی بی‌سابقه کرده و تا حد بسیار زیادی بالا رفت.دلیل این افزایش قیمت طلا خرید بی‌سابقه آن توسط مردم بود. اکنون به نظر می‌رسد فرصت دوباره‌ای برای خرید طلا به وجود آمده است. قیمت طلا از حدود 1400 دلار در ماه‌های گذشته تا بیش از 2050 دلار در هفته پیش صعود کرده و پس ازآن در روز گذشته دچار سقوطی حیرت‌انگیز شد.طلا در روز چهارشنبه با بیش از 100 دلار کاهش قیمت مواجه شده و باعث شد تا طلا به نزدیکی 1900 دلار برسد. صبح پنجشنبه نیز طلا ابتدا به زیر 1900 دلار سقوط کرده و پس از آن به بالای 1900 دلار بازگشت. برخی کارشناسان بازار طلا می‌گویند که با توجه به شرایط کنونی جهان و وضعیت بحران اقتصادی، محرک‌های پولی، چاپ بی‌سابقه پول و قرار گرفتن تنش‌های میان چین و امریکا در بالا‌ترین میزان خود می‌توان گفت که طلا برای همیشه سقوط نکرده و باز به 2000 دلار و بیشتر از آن بازخواهد گشت.این بدان معنی است که در روز‌های اخیر فرصتی بسیار عالی برای خرید طلا فراهم شده است. اگر از خرید طلا جا مانده‌اید یا به دنبال سود بیشتر هستید این یکی از بهترین فرصت‌های برای شما خواهد بود. 

   افزایش ملایم سکه 

همزمان با سقوط قیمت جهانی 

باوجود نوسانات شدید بازار جهانی طلا، روز (پنجشنبه) بازار سکه و طلای ایران روند افزایشی ملایمی را تجربه کرد. براین اساس سکه تمام بهار آزادی با افزایشی ۲۵۰ هزار تومانی با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله شد.بازار طلا امروز در حالی کار خود را آغاز کرد که شامگاه گذشته قیمت انس جهانی رکورد سقوط قیمت خود را شکسته بود و طی کمتر از ۲۴ ساعت سقوطی ۱۹۳ دلاری را تجربه کرد و بهای آن به زیر ۱۹۰۰ دلار رسید. البته امروز بهای این فلز گرانبها در بازارهای جهانی با افزایش مواجه بود و در محدوده ۱۹۳۰ دلار معامله می‌شود. اما در بازار داخلی هر قطعه سکه طلای تمام بهار آزادی شاهد افزایش قیمت بوده در حال حاضر با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان معامله می‌شود.بهای سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با افزایشی ۱۰۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. نیم سکه پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۳ میلیون تومان و هر قطعه سکه یک گرمی یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شد.بازار طلا هم با افزایش اندک قیمت مواجه بود و یک گرم طلای خام ۱۸عیار به ارزش یک میلیون و ۲۷ هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز با کاهش قیمت حدود ۲۰۰ هزار تومانی با قیمت ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان به فروش رسید. در حالی که جهش در میزان سوددهی اوراق خزانه داری امریکا موجب بالا رفتن هزینه فرصت سرمایه‌گذاری در بازار طلا شده، قیمت فلز زرد کاهش یافت و در مسیر ثبت اولین کاهش هفتگی از اوایل ماه ژوئن قرار گرفت. پس از آنکه «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه در گزارشی اعلام کرد این کشور برای اولین‌بار در جهان موفق به کشف واکسن بیماری مرگبار کرونا شده و حتی یکی از دختران وی این واکسن را تجربه کرده است، بهای جهانی طلا با افت شدیدی روبه‌رو شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران