شماره امروز: ۵۴۷

اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه: ۱,۲ میلیارد با پیگیری مرجع قضایی بازگشت

| | |

روز شنبه 18 مرداد 99 به دنبال انتشار اخباری مبنی بر احتمال گشایش در فضای کسب وکار و تجارت خارجی از سوی دولت، نرخ دلار در بازار آزاد به 22450 تومان کاهش یافت و نرخ فروش سکه برای معامله در روز یکشنبه به 10 میلیون و 470 هزار تومان کاهش یافته است.

گروه بانک و بیمه | روز شنبه 18 مرداد 99 به دنبال انتشار اخباری مبنی بر احتمال گشایش در فضای کسب وکار و تجارت خارجی از سوی دولت، نرخ دلار در بازار آزاد به 22450 تومان کاهش یافت و نرخ فروش سکه برای معامله در روز یکشنبه به 10 میلیون و 470 هزار تومان کاهش یافته است. اما در بازار ارز و طلا روز پنجشنبه نیز قیمت‌ها مقداری افزایش داشت؛ به‌طوری‌که هر دلار ۲۳ هزار تومان و هر قطعه سکه هم ۱۱ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان فروخته شد.همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد.هر قطعه نیم سکه هم پنج میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است و هر قطعه ربع سکه هم سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.سکه یک گرمی هم یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود.در طلافروشی‌ها هم هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۱۲۸ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.در بازار ارز نیز نرخ خرید و فروش دلار و یورو صعودی ماند و صرافی‌های بانکی هر دلار امریکا را به قیمت ۲۲ هزار تومان ‌خریدند و ۲۳ هزار تومان فروختند که نرخ خرید و فروش دلار ۱۳۰۰ و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.همچنین، این صرافی‌ها هر یورو را نیز معادل ۲۶ هزار تومان خریدند و ۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان ‌فروختند که نرخ خرید و فروش یورو نیز در مقایسه با معاملات روز گذشته به ترتیب ۱۵۰۰ و ۴۵۰ تومان با افزایش قیمت مواجه شده است. علاوه براین، بانک‌ها هم هر دلار امریکا را به قیمت ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان و هر یورو را معادل ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان برای خرید قیمت گذاری کردند. تا هفته گذشته از ۶.۸ میلیارد دلار ارزهای صادراتی اعلام شده ۱.۲ میلیارد با پیگیری مرجع قضایی بازگشت. کسانی که حاضر نبودند پول را برگردانند مورد تعقیب قرار گرفتند و برخی بازداشت شدند. برخی از کسانی که ارز ناشی از صادرات را برنگرداندند شرکت‌های صوری و کاغذی بودند که در دادن مجوز صادرات به آنها دقت لازم نشده است.

  آیا قیمت طلا در ایران حباب دارد؟

رییس کمیسیون طلا و جواهرات اتاق اصناف تهران مدعی است قیمت طلا و طلای آب‌شده در ایران بر خلاف قیمت سکه حباب ندارد و حتی کمتر از قیمت طلا در بازارهای جهانی عرضه می‌شود.قیمت جهانی طلا این روزها در اوج به‌سر می‌برد و از ۴ مرداد ماه بهای هر اونس جهانی با گذر از مرز ۱۹۰۰ یورو توانست رکورد تاریخی را ثبت کند. رکوردی که در هفته گذشته از قله ۲۰۰۰ دلار هم گذر کرد و در آخرین روز کاری هفته رقم ۲ هزار و ۵۶ دلار را به ثبت رساند.

اما این رشد چشمگیر باعث نشده تا همچنان بسیاری از کارشناسان نسبت به افزایش رکوردشکنی آن خوش‌بین نباشند. روندی که بانک گلدمن ساکس را ناچار کرد پیش‌بینی خود از قیمت طلا در ۱۲ ماه آینده را با افزایش ۱۵ درصدی از ۲ هزار دلار به ۲ هزار و ۳۰۰ دلار تغییر دهد.انتشار آمارهای منفی بی‌سابقه از رشد اقتصادی امریکا که بیشترین افت ماهانه را طی ۱۰ سال گذشته از سر گذرانده و کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی در پی آشفتگی‌های سیاسی و اقتصادی در امریکا و طرح احتمال تعویق انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، همگی از جمله دلایل نگرانی سرمایه‌گذاران و اشتیاق آنها برای حضور در بازار طلا است. عواملی که باعث شده تا موسسه گلوبال ریسرچ در گزارشی با استناد به قرار گرفتن نرخ بهره امریکا در نزدیکی صفر و حتی زیر صفر و همچنین افزایش نرخ تورم در این کشور اعلام کند همچنان شاهد بالا رفتن نرخ اونس جهانی تا حتی ۳ هزار دلار خواهیم بود.اما تاثیر این روند افزایش قیمت بر بازار داخلی طلای ایران چیست؟ بازار طلای ایران در هفته پایانی تیرماه رکورد تاریخی قیمت خود را زد. در این تاریخ نرخ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به رکورد تاریخی ۱۱میلیون و ۲۱۸ هزار تومان و یک مثقال طلا نیر به رکورد ۴ میلیون و ۵۹۱ هزار تومان رسید. در آن ایام نرخ اونس جهانی در حدود ۱۸۰۰ دلار قرار داشت. به گفته کارشناسان شیب شدید افزایش قیمت طلا در آن برهه بیش از آنکه متاثر از بازار جهانی طلا باشد، تحت تاثیر افزایش نرخ ارز در بازار داخلی رشد کرد. بر همین اساس زمانی که در پایان تیرماه، آرامش نسبی به بازار ارز بازگشت و بهای دلار تا ۵ هزار تومان هم کاهش یافت، شاهد افت قیمت طلا در روزهای ابتدایی مردادماه بودیم. در این ایام سکه تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و مثقال طلا حدود ۶۰۰ هزار تومان کاهش قیمت یافتند.اما این روند کاهشی، کوتاه‌مدت بود، چرا که قیمت جهانی دقیقا با آغاز مردادماه شیب شدید صعودی به خود گرفت و به سرعت اونس جهانی مرز ۱۹۰۰ دلار را در این روز درنوردید. در نتیجه امروز بازار طلای کشور شاهد شکستن تمام رکوردهای پیشین است. سکه در پایان هفته گذشته در قله ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ایستاد و مثقال طلا هم رقم ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان را تجربه کرد.اما با وجود تمامی این نوسانات در بازار طلای جهانی و همچنین در بازار ارز داخلی، آیا آنطور که عده‌ای معتقد هستند در بازار طلای ایران حباب وجود دارد؟«محمد کشتی آرای»، رییس کمیسیون طلا و جواهر اتاق اصناف تهران، در گفت‌وگو با ایرنا وجود حباب در بازار سکه را تایید کرد. به گفته او سکه هفته گذشته حبابی بیش از یک میلیون تومانی داشت که طی معاملات روزهای اخیر این حباب تا حدود ۶۵۰ هزار تومان هم کاهش یافت. اما او معتقد است برخلاف بازار سکه، در بازار طلا و طلای آب‌شده ایران، نه تنها با حباب مواجه نیستیم که قیمت طلا ارزان‌تر از بازارهای جهانی ارایه می‌شود.شیوع ویروس کووید ۱۹ در جهان مهم‌ترین عامل نوسانات طلا طی ماه‌های اخیر دانسته می‌شود. اگر ابتدای اسفندماه را زمان تقریبی برای شروع اپیدمی در جهان در نظر بگیریم، تا به امروز طی این بیش از ۵ ماه، بهای انس جهانی از ۱۶۲۰ دلار به ۲۰۵۶ دلار رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران