شماره امروز: ۵۴۷

ارز بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری نیست

| | |

روز سه شنبه 14 مرداد 99، نرخ دلار در بازار آزاد کاهش یافت و به 23290 تومان رسید. یورو نیز 27200 و درهم 6450 تومان معامله شد.

گروه بانک و بیمه |

روز سه شنبه 14 مرداد 99، نرخ دلار در بازار آزاد کاهش یافت و به 23290 تومان رسید. یورو نیز 27200 و درهم 6450 تومان معامله شد. اونس طلا نیز 1973 دلار اعلام شد. براین اساس، هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون 80 هزار تومان، مظنه مثقال 17 عیار یا طلای آبشده 4 میلیون و 680 هزار، سکه طرح جدید 11 میلیون و 185 هزار، سکه قدیم 10 میلیون و 600 هزار، نیم سکه 5 میلیون و 550 هزار، ربع سکه 3 میلیون و 200 هزار، سکه گرمی 1 میلیون و 720 هزار تومان اعلام شد.

در صرافی‌های مجاز بانکی نیز خرید دلار 20200، فروش دلار 22200، خرید یورو 24 هزار و فروش یورو 26 هزار تومان اعلام شد. براین اساس اختلاف خرید وفروش دلار و یورو در صرافی‌ها به 2 هزار تومان رسیده است. عصر سه شنبه در بازار آزاد قیمت دلار 23 هزار و 250 تومان، یورو 27 هزار و 200 تومان و درهم امارات 6 هزار و 480 تومان اعلام شده است.صرافی‌های بانک‌ها سه‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با افزایش 300 تومانی نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل 22 هزار و 200 تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با 100 تومان کاهش با قیمت 20 هزار و 200 تومان خریداری می‌کنند.قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها نیز با 300 تومان افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل 26 هزار تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو در این صرافی‌ها با 200 تومان افزایش نسبت به دیروز 24 هزار تومان درج شده است.

ادوارد میر تحلیلگر بازار طلا در موسسه کپیتال مارکتس گفت: مشکل ویروس کرونا تا مدتی با ما همراه خواهد بود. به نظر می‌رسد که اقتصادهای جهان برای یک دوره طولانی وضعیت بسیار شکننده‌ای را تجربه خواهند کرد.اقتصادهای جهان نیازمند اقدامات محرک اقتصادی، سیاست‌های پولی انبساطی و کاهش نرخ بهره هستند تا در برابر شوک‌های وارده بازدارندگی ایجاد کنند. همه این اقدامات نیز به سود طلا تمام خواهد شد.

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی با وجود نگرانیها نسبت به پیامدهای اقتصادی افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹، به دلیل بهبود ارزش دلار امریکا نتوانست پیشروی کند. قیمت طلا طی روز گذشته شاهد یک کاهش قیمت بوده و پس از چند ساعت توانست قیمت از دست رفته خود را جبران کند. اما پس از نزدیک شدن به قیمت قبل خود دوباره شروع به ریزش کرد.

در روز گذشته و با باز شدن بازار طلا رفتار پر نوسان خود را آغاز کرده که به نظر می‌رسد تا امروز نیز ادامه داشته باشد. بسیاری از کارشناسان پیش بینی می‌کنند که این هفته یک هفته نزولی برای قیمت طلا باشد اما طلا نه چندان کاهشی از خود نشان داده و نه افزایش می‌یابد.دلیل اصلی این موضوع بحران اقتصادی موجود می‌باشد که باعث بالا نگه داشته شدن طلا می‌شود. همچنین بیش از حد بودن قیمت فعلی طلا و مقاومت بسیار آن در نزدیکی سطح 2000 دلار باعث کاهش قیمت آن می‌شود.

می‌توان گفت که تقریبا همه کارشناسان بازار انتظار دارند که طلا به 2000 دلار خواهد رسید اما بر سر زمان آن اختلافات بسیاری موجود است.به هر حال به نظر می‌رسد که یک فضای نزولی می‌تواند به نفع خریداران باشد چرا که این سقوط می‌تواند فرصت مناسبی را برای خرید طلا فراهم کند تا آنها با خرید طلا در قیمت‌های پایین‌تر سود بیشتری را از سرمایه‌گذاری کسب کنند.

در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا ۰.۳ درصد رشد کرد و به ۱۹۹۳ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه با ۴۰ سنت معادل کمتر از ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۹۸۶ دلار و ۳۰ سنت بسته شد.طلا هفته گذشته ۴.۷ درصد رشد قیمت داشت و در ژوییه ۱۰.۳ درصد رشد کرد که بزرگ‌ترین رشد ماهانه از فوریه سال ۲۰۱۶ تاکنون بود.

    افزایش ارزش روبل روسیه 

ارزش روبل در روز دوشنبه ۱.۴ درصد در برابر دلار افزایش یافت و هر دلار امریکا به حدود ۷۳.۴۲ روبل رسید.

 به گزارش رویترز، ارزش روبل روسیه در روز دوشنبه نسبت به دلار امریکا افزایش یافت. افزایش قیمت نفت و نزدیک شدن به پایان دوره پرداخت سود سهام، در بالا رفتن ارزش روبل تاثیر داشته است.ارزش روبل در معاملات اولیه به 74.68 دربرابر دلار امریکا رسید که پایین‌ترین ارزش آن طی سه ماه گذشته بود. ارزش روبل تا ساعت 16 به وقت گرینویچ 1.4 درصد در برابر دلار افزایش یافت و هر دلار امریکا به حدود 73.42 روبل رسید. ارزش ارز روسیه در برابر یورو 1.6 درصد افزایش یافته و هر یورو 86.25 روبل معامله می‌شود.

    ارز بازار مطمئنی 

برای سرمایه‌گذاری نیست

از سوی دیگر، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینکه ما اطمینان داریم که بانک مرکزی توانایی ساماندهی مجدد بازار را با مکانیزم‌هایی که در اختیار دارد، افزود: ارز، بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری نیست. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: استنباط ما از وضعیت فعلی بازار ایران این است که فضای حاکم بر بازار ارز اقتصادی نبوده و این بازار درگیر فضای روانی شده است.فضای هیجانی حاکم بر بازار ارز سرمایه‌گذاری در آن را غیرمنطقی کرده است.متاسفانه فضاهایی که از خارج از کشور بر اقتصاد ملی وارد می‌شود در بروز شرایط نابه سامان فعلی نقش پُررنگی دارد.انتظار ما از بانک مرکزی این است که دست برخی بانک‌ها در تاثیرگذاری منفی بر نرخ ارز را هر چه سریع‌تر کوتاه کند.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با ایبِنا، با بیان اینکه بارها رییس کل بانک مرکزی در خصوص اینکه بازار ارز، بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری نیست هشدار داده است، افزود: مجلس نیز بارها در این خصوص اعلام موضع کرده، از اینرو لازم است مردم به این هشدارها برای جلوگیری از متضرر شدن توجه کنند.

وی با تاکید بر اینکه نرخ ارز روند نزولی خود را آغاز خواهد کرد، تصریح کرد: ما اطمینان داریم که بانک مرکزی توانایی ساماندهی مجدد بازار را با مکانیزم‌هایی در اختیار دارد. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در خصوص بازار ارز باید طبق روال کارشناسی و منطقی طرف عرضه را افزایش داده و طرف تقاضا را مدیریت کنیم، گفت: مطالبه ما از بانک مرکزی گزارش دهی در خصوص نحوه مدیریت عرضه و تقاضا در بازار بوده که خوشبختانه تاکنون تعامل خوبی صورت گرفته است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه گزارش عملکرد بانک مرکزی در حوزه ارز با جمع‌بندی در کمیسیون اقتصادی در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد، افزود: استنباط ما از وضعیت فعلی بازار ایران است که فضای حاکم بر بازار ارز اقتصادی نبوده و این بازار درگیر فضای روانی شده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه فضای هیجانی حاکم بر بازار ارز سرمایه‌گذاری در آن را غیرمنطقی کرده است، تصریح کرد: متاسفانه فضاهایی که از خارج از کشور بر اقتصاد ملی وارد می‌شود در بروز شرایط نابه سامان فعلی نقش پُررنگی دارد. انتظار ما از بانک مرکزی این است که دست برخی بانک‌ها در تاثیرگذاری منفی بر نرخ ارز را هر چه سریع‌تر کوتاه کند.


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران