شماره امروز: ۵۴۷

| | |

طبق تصمیم جدید وزارت دارایی کانادا، هر تراکنشی با مبدا، مقصد یا ارتباط با ایران، صرف‌نظر از مقدار آن تراکنشی پرریسک ارزیابی خواهد شد.

همه ایرانیان مشمول قانون جدید کانادا

طبق تصمیم جدید وزارت دارایی کانادا، هر تراکنشی با مبدا، مقصد یا ارتباط با ایران، صرف‌نظر از مقدار آن تراکنشی پرریسک ارزیابی خواهد شد.مرکز نظارت بر تراکنش‌های مالی و گزارش‌دهی کانادا چند روز پیش با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که طبق تصمیم وزارت دارایی این کشور، از این پس بانک‌ها، شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات مالی، بانک‌های خارجی و شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات کارت‌های اعتباری باید ضمن شناسایی هویت مشتریان ایرانی (حقیقی و حقوقی) نسبت به ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم مطمئن شوند. این مرکز در پاسخ به ایسنا در خصوص چرایی و جزییات این تصمیم، که علت این تصمیم چه بود؟ اعلام کرد: به دنبال قرار گرفتن نام ایران در فهرست کشورهای غیر همکار کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF)، این کارگروه از کشورهای عضو خواسته بود که با انجام اقدامات موثر به محافظت از سیستم مالی جهانی در برابر ریسک‌های موجود بپردازند و در نتیجه این درخواست، وزیر دارایی کانادا با استناد به ماده ۱۱.۴۲ پولشویی و قانون تامین مالی تروریسم دستور داده است همه تراکنش‌ها به مبدا یا مقصد ایران به عنوان تراکنش پرریسک شناسایی و اطلاعات آن به مرکز نظارت بر تراکنش‌های مالی و گزارش دهی کانادا داده شود. البته این دستور به معنی ممنوعیت انجام این تراکنش‌ها نیست. 

   پیامدهای تصمیم جدید کانادا  روی ایرانیان دو تابعیتی

با توجه به اینکه کانادا یکی از مقاصد اصلی مهاجرتی ایرانیان در سال‌های اخیر بوده است و اکنون حدود ۴۰۰ هزار ایرانی در آن زندگی می‌کنند، این تصمیم دولت کانادا موجب نگرانی شمار زیادی از آنها شده است. طبق اطلاعیه این مرکز که در اختیار ایسنا قرار داده شده است، هر تراکنش دارای ارتباط با ایران، صرف نظر از مبلغ آن یک تراکنش پرریسک محسوب شده و باید هویت کلیه مشتریان (خواه شخص باشد یا نهاد) که درخواست انجام این تراکنش را دارند، یا از آن منتفع می‌شوند شناسایی شود. اطلاعات تراکنش ضبط و به مرکز فوق گزارش خواهد شد. 

نظر نعمت‌زاده  در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی 

وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت گفـت: تا سال ۱۳۹۷ یک ارز دولتی و یک ارز آزاد داشتیم. من خبر ارز ۴۲۰۰ تومانی را از تلویزیون شنیدم؛ بر سر خودم زدم و گفتم این باعث می‌شود ارز گران شود، باعث می‌شود بروکراسی ایجاد شود. فکر کردند ترامپ چوب را برداشته بر سر ما بزند، ما زودتر به مقابله آن برویم. وی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آقای همتی را در حوزه ارزی چطور می‌بینید؟ گفت: ایشان آدم باسابقه‌ای است و اختیاراتی از هیات گرفته است ولی به نظرم به تنهایی نمی‌تواند مشکل را حل کند. وی افزود: درباره ارز ۴۲۰۰ تومانی گفتم این غلط بود. اگر وزیر بودم اجازه نمی‌دادم. گاهی به ما می‌گفتند این وزیر بداخلاق است. من وقتی می‌دیدم در جمعی تصمیم غلطی می‌گیرند، اگر آزاد هم بگذارید این تصمیم را می‌گیرند، شلوغ می‌کردم. یک روز آقای روحانی گفت شما می‌دانید چه می‌گویید؟ گفتم بله ... تصمیم را نگرفت و به نفع شد. اگر این ۴۲۰۰ تومان را من حضور داشتم این واژه را به‌کار می‌بردم. قبلا ۳-۲ بار از این کارها کردم. زمان آقای هاشمی هم انجام دادم. یکی درباره فروش طلا بود. من حتی کتبی به وزیر وقت دادم که جای من آمده بود که در شورای پول و اعتبار بحث شده که این کار شود و من مخالف بودم. حال که شما جای من آنجا رفتید مخالفت کنید که نشود. آبا با فروش ارز، ارز ارزان شد و مشکلات برطرف شد؟

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران