شماره امروز: ۵۴۷

افزایش قیمت ارز در صرافی ها

| | |

روز شنبه نرخ لحظه‌ای سامانه سنا برای خرید دلار به 19900، فروش دلار 21300، خرید یورو 23400 و فروش یورو 25100 تومان رسید.

افزایش قیمت ارز در صرافی ها

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

روز شنبه نرخ لحظه‌ای سامانه سنا برای خرید دلار به 19900، فروش دلار 21300، خرید یورو 23400 و فروش یورو 25100 تومان رسید. صرافی‌های بانکی قیمت خرید و فروش دلار را نسبت به هفته قبل ۵۰۰ تومان افزایش دادند و روز شنبه قیمت دلار برای فروش به 21 هزار و 300 تومان و قیمت خرید به 19 هزار و 900 تومان رسید. همچنین قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها نیز با 1300 تومان افزایش نسبت به قیمت‌های پایانی روز کاری قبل 25 هزار و 100 تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو در این صرافی‌ها 23 هزار و 400 تومان درج شده است.  به گزارش «تعادل»، قیمت خرید و فروش دلار در این صرافی‌ها 1400 تومان و قیمت خرید و فروش یورو 1700 تومان اختلاف داشت. 5 صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت 10 تا 15 تا 2000 دلار امریکا به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کنند. این صرافی‌ها در طول روز متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد، خرید و فروش دلار و یورو را با قیمت‌های مختلفی انجام می‌دهند. میانگین قیمت دلار 9 مرداد نیز درسامانه سنا به 22811 تومان اعلام شده است.  همچنین بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای روز شنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۲ ارز نسبت به روز قبل افزایش، ۲۶ واحد پولی کاهش و دلار و ۸ ارز دیگر نیز ثابت بود.هر دلار امریکا ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با افزایش ۴۰۶ ریالی به قیمت ۵۴ هزار و ۹۴۹ ریال و هر یورو نیز با کاهش ۸ ریالی به قیمت ۴۹ هزار و ۲۶۱ ریال اعلام شد. در بازار آزاد با اعلام قیمت دلار 23 هزار و 500 تومان و اونس جهانی به قیمت 1977 دلار، قیمت طلا و سکه اندکی افزایش یافت و قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 80 هزار تومان، هر مثقال طلا 4میلیون و 697 هزار تومان، قیمت سکه طرح جدید 11 میلیون و 400 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 10 میلیون و 700 هزار تومان است. قیمت نیم‌سکه 5میلیون و 600 هزار تومان، ربع‌سکه 3 میلیون و 300 هزار تومان و سکه گرمی یک‌میلیون و 750 هزار تومان تعیین و به فروش می‌رسد. گفتنی است، همزمان با افت شدید ارزش دلار و انتشار آمارهای منفی بی‌سابقه از رشد اقتصادی امریکا که سبب افزایش اقبال سرمایه‌گذاران به سمت بازارهای امن شده است، قیمت طلا روز جمعه افزایش یافت و بزرگ‌ترین رشد ماهانه از فوریه 2014 را تجربه کرد. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات با 0.98 درصد افزایش به 1975 دلار و 86 سنت رسید و فاصله چندانی با بالاترین رقم ثبت شده در تاریخ بازار طلا نداشت. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی نیز با 0.97 درصد رشد به 1985 دلار و 90 سنت رسید. در ماه جولای طلا رشد ماهانه بیش از 10 درصدی را به ثبت رساند. یکی از عوامل اصلی رشد قیمت طلا کاهش ارزش دلار امریکا بود که بیشترین افت ماهانه طی حدود یک دهه اخیر را به ثبت رساند.

    رشد 97 درصدی دلار و 171 درصدی سکه در یک‌سال اخیر 

مقایسه قیمت دلار و سکه در یکسال اخیر نشان می‌دهد که میانگین قیمت دلار در مرداد 98 معادل 11896 تومان بوده که در مرداد 99 به 23500 تومان رسیده و 97 درصد رشد کرده است. همچنین قیمت سکه طرح جدید از 4 میلیون و 203 هزار تومان در مرداد 98 به 11 میلیون و 400 هزار تومان در مرداد 99 رسیده و طی یکسال رشد 171 درصدی داشته است.  آمارهای بهار امسال نیز نشان می‌دهد که دلار در فروردین ماه در بازار آزاد به قیمت ۱۵ هزار و ۸۱۸ تومان، در اردیبهشت امسال نیز ۱۶ هزار و ۱۹۳ تومان و در خرداد ماه در بازار آزاد به قیمت ۱۷ هزار و ۵۵ تومان فروخته شده است. بنابراین، دلار با میانگین نرخ ۱۶ هزار و ۵۲۲ تومان در بهار سال جاری معامله شده است. طبق این گزارش، از آنجاکه در سه ماهه پایانی پارسال نرخ فروش دلار ۱۴ هزار و ۲۹ تومان بوده است، میانگین قیمت دلار در بهار امسال در بازار آزاد نسبت به فصل قبل یعنی زمستان 98 با 17.8 درصد رشد مواجه شده است. 

    تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صنف طلا

از سوی دیگر، دبیر اتحادیه طلا و جواهر از حل مشکلات صنف طلا با پرداخت تسهیلات ارزان خبر داد. نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران، درباره استفاده از این ابزار تامین مالی، توضیح داد: امسال سال جهش تولید نامگذاری شده، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی واحدهای صنف طلا و جواهر در این ایام، با رکود قابل توجهی مواجه شده‌ایم به‌طوری که حدود ۳۰ درصد از واحدها تعطیل شدند که افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم از مهم‌ترین دلایل این موضوع است. وی افزود: مشکلات دیگری نیز در زمینه تولید از جمله افزایش قیمت ارز و بالطبع رشد قیمت مواد اولیه وجود دارد که باعث شده تا تولید‌کنندگان قدرت خرید مواد اولیه و دستگاه‌های به روز را نداشته باشند و در حال حاضر تولید تضعیف و مواد اولیه گران شده است. به گفته بذرافشان، برای حل این مشکلات پرداخت تسهیلاتی با نرخ سود کم به واحدهای تولیدی بی‌شک کمک قابل توجهی به حل مشکلات تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی خواهد کرد.  دبیر اتحادیه طلا و جواهر درباره کارایی سامانه سکوک توضیح داد: استفاده از ابزارهای تامین مالی در زمینه صنف طلا و جواهر به‌طور قطع اثرات خوبی خواهد داشت. البته برای استفاده از این ابزار در صنف طلا و جواهر نیاز به بررسی و دقت نظر بیشتری است، زیرا بُعد فنی صنف طلا و جواهر بسیار اهمیت دارد.

    پیشروی دلار در معاملات خارجی

شاخص دلار آخر هفته را با صعود به پایان برد.به گزارش رویترز، همانطور که انتظار می‌رفت سه ماهه دوم امسال شاهد ثبت پایین‌ترین رشد فصلی ثبت شده در طول تاریخ امریکا تاکنون بود و طبق اعلام وزارت بازرگانی امریکا، نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی ۳۲.۹ درصد اندازه‌گیری شده که این رقم ۲۴.۵ درصد کمتر از رشد سه ماهه قبل و ۲.۲ درصد بیشتر از نرخ رشد پیش بینی شده قبلی بوده است. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۳.۳۲۰ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سویس معادل ۱.۰۹۴ دلار اعلام شد.  در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۴ درصد پایین رفت و با عقب‌نشینی از کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۷۹ دلار رسید. در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۸۷ درصد افزایش به ۱۰۵.۷۸۱ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۳۹۹ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۷۴ یوان چین اعلام شد. با وجود بازگشایی کسب و کارها در ایالت‌های مختلف، سرعت شیوع کرونا به ویژه در ایالت‌های جنوبی و غربی در سطح بالایی باقی مانده است. بانک مرکزی امریکا در تازه‌ترین نشست خود همانطور که انتظار می‌رفت اعلام کرد نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ خواهد کرد. با این حال نیاز بازارهای مالی به نقدینگی کماکان در سطح بالایی باقی مانده است و فدرال رزرو به همین خاطر احتمالا تا پایان سال به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه خواهد داد.  از سوی دیگر انتظار می‌رود شاهد روزهای تیره و تارتری در روابط پکن و واشنگتن باشیم. وانگ یی- وزیر خارجه چین در گفت‌وگو با همتای فرانسوی خود، امریکا را به تلاش برای سلطه بر جهان متهم کرده و گفته است اگر در برابر زورگویی‌های امریکا مدارا کنیم، تنها این کشور جسورتر خواهد شد. وزیر خارجه چین همچنین امریکا را به تفرقه‌افکنی بین دولت و مردم این کشور متهم کرده و افزوده است: چین همواره ترجیح می‌دهد حداکثر خویشتن داری را از خود نشان دهد اما در برابر یکجانبه‌گرایی امریکا پاسخ متناسب و منطقی خواهد داد.  از سوی دیگر احتمال تحریم برخی از بانک‌های چینی توسط امریکا، باعث نگرانی معامله گران شده است. پیش‌تر کنگره و سنای امریکا با تصویب لایحه‌ای دولت را مکلف به تحریم بانک‌های چینی کرده بودند که با مقامات چینی در خصوص لایحه جنجالی امنیتی هنگ کنگ همکاری داشته‌اند.  

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران