شماره امروز: ۵۴۷

| | |

کامران ندری تحلیلگر اقتصادی، این اقدامات بانک مرکزی در مهار پول را نقد و بررسی کرد و گفت: افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در کنترل و مهار نقدینگی موثر باشد اما نه با افزایش یک تا دو درصدی.

کامران ندری تحلیلگر اقتصادی، این اقدامات بانک مرکزی در مهار پول را نقد و بررسی کرد و گفت: افزایش نرخ سود بانکی می‌تواند در کنترل و مهار نقدینگی موثر باشد اما نه با افزایش یک تا دو درصدی. آنچه در این زمینه حائز اهمیت است سیاست بانک مرکزی درباره نرخ بهره مرجع (نرخ بهره بین بانکی) است که کف این نرخ بهره را تا ۱۳ درصد افزایش داده اما آن برای کنترل نقدینگی کفایت نمی‌کند و باید به درصد بیشتری افزایش پیدا کند.  وی با بیان اینکه افزایش نرخ بهره بانکی باید متناسب با نرخ تورم هدف باشد، گفت: پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه هم می‌تواند در مهار پول سرکش موثر باشد که تاکنون اقدامی در این جهت صورت نگرفته است و ابتدا بانک مرکزی باید دالان نرخ بهره را اصلاح کند و پس از افزایش دالان نرخ بهره نسبت به فروش اوراق ودیعه اقدام کند تا نتیجه موثرتری داشته باشد. این کارشناس اقتصادی با تاکید براینکه کنترل نقدینگی تنها برعهده بانک مرکزی نیست بلکه این امر به همکاری سایر نهادهای اقتصادی هم نیاز دارد، افزود: اکنون یک ناهماهنگی بین وزارتخانه‌های اقتصادی وجود دارد که به اقتصاد و سیاست‌های آن صدمه می‌زند. بانک مرکزی باید برای کنترل نقدینگی سریع‌تر عمل کند و نرخ بهره بانکی را بیشتر افزایش بدهد. ندری ادامه داد: برنامه‌های بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی کاملا درست و منطقی است اما تنها ضعفی که در این زمینه دیده می‌شود، کند بودن سرعت اجرای این برنامه‌ها و کمیت تغییرات است و اینکه متناسب با شرایط اقتصادی و تورم نیست زیرا، افزایش دو تا سه درصدی نرخ بهره بانکی کمکی به اقتصاد نمی‌کند. وی با بیان اینکه رغبت مردم به سرمایه‌گذاری بلندمدت در بانک‌ها کم شده است، گفت: هر اقدام بانک مرکزی که بتواند این رغبت را در مردم افزایش بدهد، به کنترل نقدینگی تاحدودی کمک می‌کند.

بنابراین، از آنجا که بانک مرکزی مدعی شده است با اجرای این سیاست‌ها روند رشد نقدینگی در ماه‌های بعدی کم می‌شود، این بانک باید به عملیاتی کردن آنها هر چه زودتر جامه عمل بپوشاند و سایر نهادهای اقتصادی کشور هم در این زمینه ملزم به هماهنگی و همکاری هستند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران