شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عمده تقلب صورت گرفته در صنعت بیمه از سوی مردان با متوسط سن ۴۴ است که ۸۶ درصد آنها بیکار هستند. به گزارش ایسنا، تقلب در صنعت بیمه یکی از عوامل در افزایش هزینه‌های بیمه‌گران به شمار می‌رود

۸۲ درصد تقلب بیمه زندگی بعد از وقوع حادثه و فوت

عمده تقلب صورت گرفته در صنعت بیمه از سوی مردان با متوسط سن ۴۴ است که ۸۶ درصد آنها بیکار هستند. به گزارش ایسنا، تقلب در صنعت بیمه یکی از عوامل در افزایش هزینه‌های بیمه‌گران به شمار می‌رود که در نتیجه اقدامی برای کسب مزایا و یا امتیازی در مسیرهای غیرقانونی از سازمان‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای انجام می‌شود، البته این موضوع یک سویه نیست و می‌تواند از سمت بیمه‌گذار و علیه بیمه‌گر و برعکس انجام شود. این در حالی است که بررسی موضوع تقلب در صنعت بیمه در پژوهشکده بیمه ایران از این حکایت دارد که ارایه‌ اطلاعات نادرست و عدم واقعیت‌ها و اطلاعات صحیح توسط بیمه‌گذار برای بیمه‌گر یکی از شایع‌ترین تقلب‌ها در صنعت بیمه به شمار می‌رود که به مواردی همچون طراحی مرگ‌های جعلی، گواهی فوت جعلی و یا مرگ‌های عمدی برای بیمه‌گذار در بیمه زندگی می‌توان اشاره کرد. از سوی دیگر قرارگرفتن افرادی همچون صاحبان دارایی، پزشکان و غیره بین بیمه‌گر و بیمه گذار، موجب تقلب در صنعت بیمه می‌شود که این تقلب‌ها به واسطه روابط ناسالم اداری به منظور سرمایه‌گذاری‌ها و سوءاستفاده‌های مالی ایجاد می‌شود. اما بررسی‌ها در رابطه با بیمه‌های زندگی قابل تامل است، به هر حال بیمه‌های زندگی از بخش‌های بسیار با اهمیت در صنعت بیمه به شمار می‌روند که نقش مهمی در افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ها دارند که در سال گذشته نیز بحث‌های زیادی در رابطه با اعمال مالیات در بیمه‌های زندگی و حذف معافیت‌های آن در لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم مطرح بود که صنعت بیمه به دلیل اهمیت بیمه‌های زندگی در ضریب بیمه‌ها و سایر ابعاد آن در این رابطه مقاومت کرد و در نهایت اعلام مسوولان بیمه‌ای از این حکایت داشت که ظاهرا بیمه‌های زندگی از پرداخت مالیات معاف خواهد بود. این در شرایطی است که موضوع تقلب در بیمه‌های زندگی با این درجه اهمیت در صنعت بیمه، قابل توجه است؛ به‌طوری که گزارش پژوهشکده بیمه نشان می‌دهد خرید بیمه‌نامه بعد از وقوع حادثه و فوت به عنوان شایع‌ترین مصداق تقلب، تقریبا ۸۲ درصد از تقلب‌های صورت گرفته در بیمه‌های زندگی را به خود اختصاص داده است. همچنین در خرید بیمه‌نامه بعد از وقوع حادثه و فوت، شایع‌ترین تقلب و بیشترین فراوانی در خرید بیمه‌های زندگی، مربوط به خرید بیمه‌نامه بعد از ابتلا به بیماری‌های خاص است. در مصادیق تقلب در خرید بیمه‌نامه پس از وقوع حادثه یا فوت، ۷۲ درصد از بیمه‌گذاران متقلب مرد و متوسط سن متقلبان ۴۷ سال بوده است. در سایر مصادیق تقلب ۷۵ درصد از بیمه‌گذاران متقلب مرد بوده‌اند و متوسط سن بیمه‌گذاران متقلب در این مورد ۴۴ سال به دست آمده است. در تمامی مصادیق تقلب، ۸۶ درصد از بیمه‌گذارارن متقلب بیکار و تنها ۱۴ درصد دارای شغل بوده‌اند. در مجموع بیمه‌گذاران به‌واسطه ارایه اطلاعات نادرست به شرکت‌های بیمه تخلف کرده و از سوی دیگر می‌توانند به‌طور عمدی و آشکار در گزارش ارزیابی خسارت، میزان خسارت وارده را بزرگ نمایی کنند. این بزرگ نمایی به صورت تهیه اسناد جعلی و اطلاعات نادرست، حوادث ساختگی و ... طراحی می‌شود تا به واسطه آن از بیمه‌گران و شرکت‌های بیمه، منفعتی را به دست آورند.  بررسی‌ها حاکی از آن است که عدم وجود بانک‌های اطلاعاتی مشخص در مورد الگوهای تقلب، بانک‌های اطلاعاتی در مورد متقلبان، موجب ایجاد حاشیه امنی برای بیمه‌گذاران متقلب و کلاهبردار ایجاد گردد به‌طوری که سابقه این افراد به صورت آنلاین ثبت نمی‌شود و سایر شرکت‌های بیمه از سوابق این افراد اطلاعی ندارند.

جمع کل سرمایه شرکت‌های بیمه ۹۳.۹۳ میلیارد ریال شد

آخرین وضعیت سرمایه شرکت‌های بیمه نشان می‌دهد که حداقل سرمایه این شرکت‌ها با ۴.۰۲۸ میلیارد ریال افزایش نسبت به ۲۶ فروردین‌ماه امسال و تا تاریخ ۲۹ تیرماه به ۹۳.۹۳۵ میلیارد ریال رسیده است.براساس مصوبه سی‌ام بهمن ماه ۱۳۹۵ هیات وزیران، حداقل سرمایه برای تاسیس موسسه بیمه مستقیم ۱۰۰ میلیارد تومان و حداقل سرمایه مورد نیاز برای صدور پروانه فعالیت موسسه مستقیم در بیمه‌های غیرزندگی ۳۰، بیمه‌های زندگی و مستمری ۲۰ و بیمه‌های مختلط (تمامی رشته‌های بیمه‌ای) ۵۰ میلیارد تومان تعیین شده و شرکت‌های بیمه باید تا پایان سال ۱۳۹۶ سرمایه خود را مطابق با این مصوبه افزایش می‌دادند.در صورتی که این حداقل رعایت نشود، مجوز صدور بیمه‌نامه آن شرکت در برخی از رشته‌ها مانند شخص ثالث محدود یا بسته خواهد شد. براساس آخرین بروز رسانی بیمه مرکزی از وضعیت سرمایه شرکت‌های بیمه در راستای اجرای مصوبه سی‌ام بهمن‌ماه ۱۳۹۵ هیات وزیران تا تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ فقط شرکت بیمه توسعه است که به حداقل سرمایه مورد نظر دست نیافته است و سایر شرکت‌های سرمایه‌ای بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان دارند.البته با توجه به اینکه پروانه فعالیت شرکت بیمه توسعه در رشته‌های بیمه خودرو و زندگی ابطال شده است، حداقل سرمایه لازم برای فعالیت این شرکت در رشته‌های بیمه غیرزندگی ۱۳۰ میلیارد تومان باید می‌شد که هنوز این حداقل اعمال نشده و همان ۴۲ میلیارد قبلی است.از سوی دیگر شرکت سهامی بیمه ایران و شرکت‌های فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و شرکت‌هایی که بعد از سال ۱۳۹۲ تاسیس شده‌اند، (ایران معین، اتکایی امین، تجارت‌نو، حکمت صبا، خاورمیانه، آسماری، امید و حافظ) مشمول مصوبه افزایش هیات وزیران نیستند. براین اساس بالاترین سرمایه در اختیار بیمه ایران با ۳هزار و ۴۲۴ میلیارد تومان است و هنوز افزایش سرمایه این شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به ۱۱ هزار میلیارد تومان اعمال نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران