شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بانک مرکزی مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف نرخ سود علی الحساب سپرده‌ها را به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد. در متن این بخشنامه آمده است:

بخشنامه تغییر نرخ‌ سود سپرده ابلاغ شد

بانک مرکزی مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف نرخ سود علی الحساب سپرده‌ها را به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کرد. در متن این بخشنامه آمده است: احتراماً، به استحضار می‌رساند شـورای پـول و اعتبـار در یک‌هـزار و دویسـت و نـود و هفتمـین جلسـه مـورخ 24/4 /۱۳۹۹ با پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایـران در خصـوص نـرخ سـود علی‌الحسـاب سـپرده‌های سرمایه‌گذاری با هدف حفظ ارزش پول ملی و حصول به نرخ تورم هدف‌گذاری شده و ایجـاد ثبـات در نظـام پـولی و مالی کشور، به شرح زیر موافقت نمود: 

- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی 10 درصد

- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه ماهه 12 درصد

- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش ماهه14 درصد

- سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید یک سال16 درصد

- سپرده سرمایه‌گذاری با سررسید دو سال18 درصد

با عنایت به مراتب فوق‌الذکر، خواهشمند است دستور فرمایند مراتب به قید تسریع و بـا لحـاظ مفـاد بخشـنامه مورخ ۵/۱۶/۱۳۹۶، به تمامی واحدها ابـلاغ شـده و بـا اطلاع‌رسانی مناسب و مقتضی به سپرده‌گذاران محترم، بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

ابلاغ رسته‌های جدید شغلی آسیب‌دیده از کرونا

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای رسته‌های جدید شغلی آسیب‌دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا به منظور بهره‌مندی از تمهیدات مرتبط در این زمینه را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو بخشنامه‌های پیشین این بانک، موضوع اعلام فهرست رسته‌های کسب و کارهای آسیب‌دیده از بیماری کرونا و باتوجه به تصمیمات متخذه در جلسات مورخ ۲۰ فروردین و ۱۲ خرداد ماه سال جاری در «کارگروه بررسی و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا» که طی نامه‌هایی از سوی معاون اقتصادی رییس‌جمهوری ابلاغ شده، موارد زیر مقرر و مصوب شده است: 

«مهدکودک‌های غیردولتی تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور به عنوان کسب وکارهای واجد شرایط بهره‌مندی از امتیاز تنفس سه ماهه پرداخت اقساط بانکی، تحت شمول رسته «مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی» تشخیص داده شد».«با تسری تمامی حمایت‌ها و تسهیلات مصوب رسته‌های شدیداً آسیب‌دیده در کشور به بنگاه‌های فعال در همین رسته‌ها در مناطق آزاد تجاری‌‌‌ ـ صنعتی و ویژه اقتصادی موافقت شد.»

«شرکت‌های مرتبط با خدمات نمایشگاهی در کشور مشتمل بر دارندگان سایت‌های نمایشگاهی و مجریان برگزاری نمایشگاه‌ها (دستگاه مرجع تشخیص بنگاه‌ها و شرکت‌های فعال در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد) به فهرست فعالیت‌ها و کسب و کارهای به‌شدت آسیب‌دیده از بیماری کرونا صرفاً برای امکان بهره‌مندی از تسهیلات مربوط به «دستورالعمل پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا موضوع ابلاغیه شماره ۲۷۵۸م‌‌‌.۹۹ مورخ ۳‌‌‌/۲‌‌‌/۱۳۹۹ و اصلاحات بعدی» اضافه شد. ذکر این نکته ضروری است که تسهیلات اعطایی صرفاً شامل بخش‌های غیردولتی است». در پایان تأکید می‌شود، مراتب به قید تسریع، به تمام واحدهای ذی‌ربط بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل‌ آید.

بازگرداندن ارز صادرات به کشور حباب دلار را از بین می‌برد

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت بازگرداندن ارز حاصل از صادرات غیرنفتی گفت که این اقدام می‌تواند به از بین رفتن حباب دلار و در نتیجه کاهش قیمت‌ها کمک کند.حجت‌الاسلام سیدکاظم موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مجلس یازدهم یک مجلس انقلابی، ولایی و مردمی است و ما از ابتدای این دوره بر آن بوده‌ایم که کمیسیون‌ها را تقویت کنیم. یکی از کمیسیون‌های مهم مجلس شورای اسلامی که در مباحث معیشتی، ارز، سکه، خودرو و سهام عدالت می‌تواند کارهای مهم و اثرگذار انجام دهد کمیسیون اقتصادی است و ما هم این آمادگی را داریم.نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت ارز تصریح کرد: متاسفانه شرکت‌های سوری ایجاد شدند و ارز در اختیار آنها قرار گرفته که اگر این ۲۶ میلیارد دلار به کشور برگردانده شود هم می‌تواند در تولید داخل رونق ایجاد کند و هم حباب قیمتی ارز و دلار را از بین خواهد برد و در نتیجه قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابد، در واقع راهکار پیشنهادی ما به دولت برگرداندن ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است در غیر این صورت دولت باید این شرکت‌ها را به قوه قضاییه معرفی کند تا دستگاه قضایی با آنها برخورد کند و ارز را برگرداند.نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما مکانیزمی را برای تعدیل قیمت مسکن پیگیری کردیم و هفته گذشته دو فوریت طرح مالیات بر خانه‌های خالی را در مجلس شورای اسلامی تصویب کردیم. جزییات آن هم در حال چکش‌کاری در کمیسیون اقتصادی است. در این طرح مشوق‌هایی برای خیرین مسکن‌ساز در نظر گرفته شده و از سویی اقدامات بازدارنده نیز پیش‌بینی شده است که ان‌شاءالله می‌تواند حباب ملک را تا حدی از بین ببرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران