شماره امروز: ۵۴۷

در مجمع عمومی عادی سالانه ذوب آهن اصفهان عنوان شد:

| | |

مجمع عمومی عادی سالانه ذوب آهن اصفهان با حضور سهامداران، نمایندگان صاحبان سهام، اعضای هیات‌مدیره و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران،

مجمع عمومی عادی سالانه ذوب آهن اصفهان با حضور سهامداران، نمایندگان صاحبان سهام، اعضای هیات‌مدیره و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، در تالار تشریفات و تالار آهن ذوب آهن اصفهان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پنجشنبه 19 تیرماه برگزار شد . نمایندگان سهامداران عمده ذوب آهن ‌در جایگاه هیات رییسه قرار گرفتند و دکتر سعید عبودی رییس هیات‌مدیره شرکت صدر تامین ریاست مجمع را عهده‌دار شد . 

مهندس منصور یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در ارایه گزارش هیات‌مدیره مربوط به عملکرد سال 98 و برنامه‌های آتی این شرکت گفت: رکورد تولید با دو کوره بلند و ثبت رکورد روزانه، ماهانه و سالانه تولید کک ازجمله دستاوردهای سال قبل است.

وی با اشاره به دستیابی به رکورد کمترین مصرف کک، اظهار کرد: کک مهم‌ترین بخش قیمت تمام شده شرکت در بحث انرژی است و در حالی که دیگر فولادسازان از گاز استفاده می‌کنند، اما ذوب آهن به دلیل روش تولید کوره بلند ناچار به استفاده از کک است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با تاکید بر اینکه به دلیل کمبود کمی و کیفی در زغال سنگ در کشور و همچنین کمبود کک در کشور ناچار به واردات هستیم که مجموع آنها 50 درصد قیمت تمام شده شرکت ذوب آهن را در برمی‌گیرد، افزود: در این حوزه عدد 512 کیلو به ازای هر تن چدن را در سال 98 به 510 کیلو رساندیم و امیدواریم در سال 99 این روند کاهشی ادامه یابد.

وی با اشاره به روند آزمایشی پروژه PCI به عنوان یکی از پروژه‌های اقتصادی ذوب آهن، اظهار کرد: قرار بود بهره‌برداری رسمی از این پروژه در فروردین امسال با حضور رییس‌جمهور انجام شود که به دلیل شرایط موجود این اتفاق رخ نداد، اما امروز شرکت از این پروژه استفاده آزمایشی می‌کند.

 وی با بیان اینکه یکی از فاکتورهای مهم صنعت فولاد تولید سرانه فولاد است، اظهار کرد: میزان تولید ذوب آهن در سال 97به ازای هر نفر، 161 تن بود که این عدد در سال 98 به 174 تن رسید و پیش بینی می‌شود در سال جاری با جهش تولید و با راه‌اندازی کوره شماره یک به عدد 199 تن به ازای هر نفر برسیم که این حاصل دو اقدام از جمله افزایش تولید و دیگری خروجی شرکت است و در عمل جهش تولید در این شرکت محقق می‌شود .

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با اشاره به ثبت رکورد صادرات شرکت ذوب آهن در سال گذشته با یک میلیون و 155 هزار تن محصول، گفت: این میزان صادرات معادل 50 درصد محصولات اصلی شرکت است.

وی افزود: تثبیت سودآوری شرکت را در سال گذشته شاهد بودیم و امسال 880 میلیارد تومان را هدف‌گذاری کردیم. بدین‌ترتیب زیان انباشته شرکت را به صفر خواهیم رساند و سال آینده به‌طور قطع سود تقسیم خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در سال 98 نسبت به سال 97 شاهد رشد 57 درصدی هزینه‌های مواد اولیه بودیم، ادامه داد: رشد هزینه‌ها در حالی بود که رشد فروش شرکت 28 درصد رقم خورد و این یکی از دلایل نرسیدن به سود عملیاتی مناسب ذوب آهن همانند سال 97 بود.

مدیرعامل ذوب آهن با اشاره به دلایل رشد هزینه‌های ذوب آهن، اظهار کرد: رشد 57 درصدی قیمت زغال و همچنین نرخ افزایشی تورم و ... موجب رشد هزینه‌های تولید در ذوب آهن شده است.

وی با بیان اینکه ذوب آهن در بحث فروش با محدودیت‌هایی در فروش محصولات خود در بورس کالا مواجه شد، تاکید کرد: در این شرایط به سود قابل پیش بینی دست نیافتیم. برآورد ما از سود از دست رفته 800 میلیارد تومان بوده است.

یزدی‌زاده در ادامه به چالش‌های پیش روی شرکت اشاره کرد و گفت: بزرگ‌ترین مشکل ذوب آهن کمبود مواد آهن‌دار در کشور است، اما با رویکرد جدید وزارت صمت روند خام فروشی رو به کاهش است و با تدابیر صورت گرفته قرار است پیش از صادرات ابتدا نظر تولیدکنندگان داخلی جلب شود.

وی با اشاره به ترجیح معادن به تبدیل سنگ آهن به کنسانتره و گندله که یک چالش برای ذوب آهن محسوب می‌شود، گفت: ما امروز با کمبود سنگ آهن درشت دانه در کشور مواجه هستیم، از سوی دیگر برخی صنایع بالا دستی همچون گل گهر و چادرملو به تولید فولاد روی آورده‌اند و در این شرایط آنها تامین مواد اولیه خود را در اولویت قرار داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه ذوب آهن همانند دیگر فولادسازان از یارانه انرژی برخوردار نیست، اظهار کرد: مطابق آخرین برآورد ذوب آهن به ازای هر کیلو تولید محصول 1050 تومان از یارانه انرژی بی‌بهره است.

وی با اشاره به برنامه‌های مقابله با چالش‌های موجود، اظهار کرد: شرکت ذوب آهن به دنبال خرید معادن زغال سنگ و سنگ آهن است و اقداماتی نیز صورت گرفته است، همچنین تمدید مجوز هیات وزیران در عرضه یک میلیون و 750 هزار تن سنگ آهن، ارایه برنامه تامین کامل مواد اولیه ذوب آهن و پیشنهاد آن به وزارت صمت از مهم‌ترین برنامه‌های این شرکت است.

وی با اشاره به راه‌اندازی کوره بلند شماره یک ذوب‌آهن، تصریح کرد: با وجود کمبودهای بسیار در آستانه راه‌اندازی کوره بلند شماره یک هستیم اما مهم‌ترین بحث آن تامین پایدار مواد اولیه آن است که با برنامه‌ریزی وزارت صمت به زودی شاهد راه‌اندازی آن خواهیم بود.

 در پایان این مجمع، شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، شرکت پویش بازرگان، شرکت فرآورده‌های نسوز ایران، شرکت توسعه معادن پارس تامین و شرکت صبا تامین به عنوان اعضای هیات‌مدیره در دوره جدید به مدت دو سال انتخاب شدند.همچنین موسسه حسابرسی هشیار ممیز به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی اصلی شرکت و موسسه حسابرسی تدوین و همکاران به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی علی البدل برای مدت یک سال انتخاب شدند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران