شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهور: بانک مرکزی مسوول سیاست‌های ارزی است

| | |

رییس‌جمهور گفت: وزارت صمت اختیار و مسوولیت اجرای سیاست‌های صادرات و واردات کالا برای ایجاد انضباط ارزی را دارد و بانک مرکزی مسوول سیاست‌های ارزی است.

دلار نیمایی به بالای 17 هزار تومان رسید

گروه بانک و بیمه |

رییس‌جمهور گفت: وزارت صمت اختیار و مسوولیت اجرای سیاست‌های صادرات و واردات کالا برای ایجاد انضباط ارزی را دارد و بانک مرکزی مسوول سیاست‌های ارزی است.

به گزارش «تعادل»، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با اشاره به نوسانات ارزی ناشی از تحریم‌ها و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: وزارت صمت مسوول ایجاد انضباط در بخش صادرات و واردات کالا در کشور است و در این مسیربا همکاری بانک مرکزی سیاست‌های تعادل ارزی کشور را با بیشترین دقت و شفافیت اجرا می‌کند.  رییس‌جمهور سیاست کلی دولت را حمایت از بخش خصوصی و مشارکت فعال بازرگانان و تولید‌کنندگان برشمرد و تاکید کرد: با توجه به گزارش‌ها و ارزیابی مثبت وزارت صمت و بانک مرکزی از همکاری و فعالیت‌های سازنده بازرگانان دلسوز و متعهد و دارای کارنامه روشن اقتصادی، مقررات و ضوابط باید در مسیر حمایت و تشویق صادرکنندگان و وارد‌کنندگان باشد و به آن دسته ازکسانی که رفتار قانونمند داشته و به تعهد خود در چارچوب قانون عمل کرده‌اند، تسهیلات تشویقی ارایه دهند. روحانی در عین حال تصریح کرد: در کنار تشویق و تقویت صادرکنندگان و وارد‌کنندگان فعال و متعهد به سیاست‌های تجاری کشور، در چارچوب همان ضوابط و سیاست‌ها گروه اندکی که با هدف سوءاستفاده از این شرایط و به قصد سوداگری ارز صادراتی خود را به چرخه اقتصاد کشور برنمی گردانند مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند و با هماهنگی اتاق بازرگانی فعالیت آنها محدود می‌شود.

در این جلسه رییس کل بانک مرکزی مصوبات کمیته بازگشت ارز صادراتی را جهت تسریع برگشت ارز صادرات ارایه کرد که براساس آن، صادرکنندگان برای برگشت ارز از تاریخ صدور پروانه صادراتی ۴ ماه فرصت دارند و اگر ظرف سه ماه بعد از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرک، ارز خود را برگردانند به عنوان تشویق مبنای برگشت ارز آنها ۹۰ درصد ارزش پایه صادراتی خواهد بود.براساس این مصوبه درصورت تاخیر در برگشت ارز به چرخه اقتصاد، صادرکنندگان مکلفند باقیمانده تعهدات خود را در سامانه نیما با نرخ روز پایان مهلت ۴ ماهه مذکور در سامانه نیما، یا قیمت روز بازار هر کدام کمتر باشد، به بانک مرکزی بفروشند. دکتر عبدالناصر همتی همچنین گزارشی از روند عرضه ارز در سامانه نیما ارایه کرد که براساس آن، طی دو هفته گذشته این عرضه روند افزایشی داشته است.

   نرخ‌ها در  بازار

روز یکشنبه 22 تیرماه 99، در بازار آزاد و معاملات نقدی، نرخ دلار 22800، یورو 25500، پوند 28500، درهم 6280، لیر ترکیه 3350، یوان 3280، دلار کانادا 16900 تومان اعلام شد. در حالی که بهای اونس جهانی طلا با شیبی ملایم روند کاهشی به خود گرفته و به 1799 دلار رسیده است، اما به دلیل رشد نرخ دلار در بازار آزاد که به قیمت 22800 تومان افزایش یافته، قیمت طلا و سکه افزایش یافت. به گزارش «تعادل»، هر گرم طلای 18 عیار به 967 هزار تومان، مظنه مثقال 17 عیار یا طلای آبشده به 4 میلیون و 189 هزار، سکه جدید 10 میلیون و 400 هزار، سکه طرح قدیم 9 میلیون و 700 هزار، نیم سکه 5 میلیون و 250 هزار، ربع سکه 3 میلیون و 50 هزار، سکه گرمی یک‌میلیون و 600 هزار تومان داد و ستد شد.  در ساعات عصر یکشنبه نیز نرخ لحظه‌ای سامانه سنا افزایش یافت و قیمت خرید دلار به 22350 و فروش دلار 22550 تومان رسید. همچنین قیمت خرید یورو 24650 تومان و قیمت فروش یورو 24850 تومان اعلام شد. همچنین سامانه سنا نرخ میانگین ارز در تاریخ 20 تیرماه 99 را برای دلار 21974، یورو 24249، درهم 5924، یوان 2971، پوند انگلیس 27062، لیر ترکیه 3215، دلار کانادا 16195 تومان اعلام کرد. سامانه نیما نیز نرخ حواله را برای دلار 17491، یورو 20574، درهم 4711، یوان 2501 تومان اعلام کرد. براین اساس، علاوه بر افزایش نرخ دلار نیما به بالای 17 هزار تومان، اختلاف دلار نیمایی با دلار صرافی به 5059 تومان، اختلاف دلار نیمایی با دلار آزاد به 5309 تومان رسیده است. در جریان معاملات بازار ارز، نرخ دلار و یورو ۵۰۰ تومان افزایش یافته است. صرافی‌های بانکی هر دلار امریکا را به قیمت ۲۲ هزار و ۳۵۰ تومان می‌خرند و معادل ۲۲ هزار و ۵۵۰ تومان نیز می‌فروشند که نرخ خرید و فروش دلار به ترتیب ۴۰۰ و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است. همچنین، این صرافی‌ها هر یورو را معادل ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان می‌خرند و به قیمت ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان نیز می‌فروشند که نرخ خرید و فروش یورو در مقایسه با روز گذشته ۵۰۰ تومان با افزایش قیمت مواجه شده است. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار روز (یکشنبه) طی روندی کاهشی، ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان فروخته شد.همچنین سکه تمام طرح قدیم ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، نیم سکه پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۵۰ هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی یک میلیون و ۶۳۰ هزار تومان تعیین قیمت شد.طلای خام ۱۸ عیار به ازای هر گرم ۹۶۴ هزار و ۹۵۲ تومان معامله شد. هر مثقال طلا نیز ۴ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان به فروش رسید.اونس جهانی هم به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی، تغییر قیمتی نداشت و همچنان به بهای یک هزار و ۷۹۹ دلار معامله می‌شود. 

   رفع ایرادات قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس

نماینده مردم ماکو در مجلس با اشاره به رفع ایرادات قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس یازدهم، بیان داشت: این طرح جزو اولویت‌های مجلس است. محمد علیپور در گفت‌وگو با ایبِنا با اشاره به دلایل نوسانات نرخ ارز در ماه‌های اخیر، گفت: عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات و همچنین برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا مهم‌ترین علل این نوسانات قیمتی هستند. وی با تاکید بر اینکه اقتصادی نبودن بسیاری از مولفه‌های رشد نرخ ارز دلیل محکمی بر پیش‌بینی کاهش نرخ آن است، تصریح کرد: به‌طور حتم با توجه به مکانیزم‌های بازار هیجان‌های مقطعی بازار از میان رفته و ساماندهی نرخ‌ها آغاز می‌شود. این نماینده مجلس با اشاره به واردات کالاهای قاچاق به کشور تصریح کرد: ارز مورد نیاز کالاهای قاچاقی که وارد کشور می‌شود، از سیستم بانکی منتقل نشده و از راه‌های غیرقانونی و به صورت پولشویی از کشور خارج می‌شود که این اتفاق هم در بر هم خوردن بازار و افزایش نرخ ارز تاثیرگذار است. وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر حجم کالاهای وارده به شکل قاچاق به نسبت گذشته کاهش پیدا کرده اما به صفر نرسیده و موجب خروج ارز از کشور می‌شود، تاکید کرد: به‌طور حتم شبکه‌هایی وجود دارد و این قاچاق به صورت سازماندهی شده توسط این شبکه‌ها انجام می‌شود. این نماینده مجلس درباره بسترهای قانونی مبارزه با این قاچاق، گفت: مجلس دهم به‌طور مفصل روی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کار کرده که البته شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته و این طرح را به مجلس یازدهم عودت داده که جزو اولویت‌های مجلس یازدهم است که ایرادات را هر چه سریع‌تر برطرف کند.

وی با بیان اینکه اگر این قانون به مرحله اجرا در بیاید کمک بزرگی به کاهش قاچاق ارز خواهد کرد، افزود: ساماندهی به وضعیت قاچاق ارز به‌طور جد مدنظر مجلس قرار دارد و تلاش می‌کنیم با کمک دولت اقدامات خوبی در این راستا انجام دهیم.  سهم اوراق دلاری از سبد ارزی روسیه بار دیگر کاهش یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران