شماره امروز: ۵۴۷

افزایش قیمت ارز در صرافی‌های مجاز بانکی

| | |

روز شنبه دلار در صرافی‌های بانکی در مقایسه با روز معاملاتی پنجشنبه ۱۹۵۰ تومان افزایش قیمت داشت

گروه بانک و بیمه |

روز شنبه دلار در صرافی‌های بانکی در مقایسه با روز معاملاتی پنجشنبه ۱۹۵۰ تومان افزایش قیمت داشت و به بهای ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته شد. نرخ خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان و فروش ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان بود که نسبت به پنجشنبه ۱۹۵۰ تومان گران شد. قیمت خرید و فروش یورو نسبت به پنجشنبه رشد داشت، بر این اساس، نرخ خرید هر یورو ۲۳ هزار تومان و نرخ فروش آن ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان شد.

به گزارش «تعادل»، میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی گذشته در سامانه سنا ۲۱ هزار و ۲۶۶ تومان و هر دلار ۱۸ هزار و ۹۹۶ تومان اعلام شده است.همچنین هر حواله دلار در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته ۱۶ هزار و ۷۷۳ تومان، حواله یورو نیز ۱۹ هزار و ۳۴۸ تومان به فروش رسید.

در بازار طلا نیز به دنبال قیمت دلار 21340 تومان و اونس جهانی به قیمت 1774 دلار، قیمت طلا و سکه نیز افزایش یافت و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران به قیمت ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم سکه پنج میلیون تومان، ربع سکه دو میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۹۱۶ هزار و ۹۳۶ تومان و هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۷۲۰ هزار تومان به فروش رسید.

    حباب سکه یک میلیون تومان است

کشتی‌آرای با تأکید برافزایش معاملات سفته‌بازانه در بازار طلا و سکه گفت: حباب سکه باتوجه به افزایش تقاضا برای خرید سکه تمام به بیش از یک میلیون تومان رسیده است.محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص وضعیت بازار طلا وسکه در روز جاری، اظهار داشت: روز شنبه با وجود ثبات قیمت جهانی طلا، افزایش قیمت ارز موجب افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شد؛ این قیمت‌ها تاکنون نه‌تنها غیرقابل تصور بود بلکه بی‌سابقه نیز بوده است. وی در خصوص قیمت طلا و سکه در بازار تهران گفت: قیمت سکه طرح قدیم در حال حاضر 9 میلیون و 350 هزار تومان، سکه طرح جدید 10 میلیون و 125 هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی 5 میلیون تومان، ربع سکه بهارآزادی 2 میلیون و 920 هزار تومان و سکه گرمی یک میلیون و 550 هزار تومان است. نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: قیمت هر مثقال طلا 3 میلیون و 980 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز 918 هزار و 300 تومان شده است؛ این قیمت‌ها برای اولین‌بار در بازار ثبت شده است. کشتی‌آرای از افزایش حباب سکه در بازار خبر داد و گفت: باتوجه به افزایش تقاضا برای سکه، حباب سکه به بیش از یک میلیون تومان رسیده است. البته عرضه و تقاضا در تعادل بوده و معاملات به‌شدت کاهش یافته است.وی تأکید کرد که با این حال معاملات در بازار طلا و سکه بیشتر جنبه سفته بازی و دلالی پیدا کرده است.

    خرید ارز از بانک‌ها توسط صرافی‌ها 

درحالی بانک مرکزی در روزهای اخیر از مجازشدن ارایه خدمات ارزی به صرافی‌های آزاد توسط بانک‌ها خبر داد که صرافی‌ها می‌گویند این دستور بانک مرکزی عملیاتی نشده و بانک‌ها هم اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

به گزارش تسنیم، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای که چهارم تیرماه منتشر کرده است از مجاز شدن خرید منابع ارزی توسط صرافی‌های غیربانکی از طریق بانک‌های عامل خبر داده بود.اما با گذشت یک هفته از این اطلاعیه، صرافی‌ها نتوانسته‌اند نسبت به خرید ارز از بانک‌ها اقدام کنند و علت آن هم بی‌اطلاعی بانک‌ها از این سیاست جدید بانک مرکزی است. بانک مرکزی درحالی با ارایه خدمات ارزی توسط صرافی‌های غیربانکی موافقت کرده است و صرافان نیز از این تصمیم استقبال کرده آن را در راستای کاهش نوسانات ارزی دانستند که این موضوع همچنان عملیاتی نشده است و بانک‌ها از آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. پیش از موافقت بانک مرکزی با فعالیت ارزی صرافی‌های غیربانکی تنها صرافی‌های بانکی امکان فعالیت در این زمینه را داشتند؛ اما حال با وجود موافقت بانک مرکزی همچنان روند فعالیت به‌صورت قبل است و هنوز صرافی‌های غیربانکی نتوانستند از این خدمات بهره‌مند شوند.صرافی‌های غیربانکی می‌گویند که هنوز هیچ فعالیت عملیاتی در این زمینه صورت نگرفته است، ضمن اینکه بانک‌ها نیز از عدم دریافت بخشنامه در این خصوص می‌گویند.

    بانک‌ها تنها انباردار سکه طلا هستند 

 در حالی که با افزایش قیمت سکه، برخی دخالت بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده طلا را عامل نوسانات و التهابات در بازار طلا می‌دانند، جمعی از مسوولان بانکی، بازار سرمایه و اتحادیه طلا و جواهر با اعلام اینکه نقش بانک‌ها در این معاملات فقط انبارداری است و نقشی در تغییرات قیمت سکه ندارند، جزییات حضور بانک‌ها در این معاملات را تشریح کردند.  به گزارش ایسنا، با افزایش قیمت سکه در مدت اخیر، صحبت‌هایی مطرح شد که  «بورس کالا به بازار فیزیکی سکه در زمینه افزایش قیمت سکه جهت می‌دهد و بانک‌ها و خزانه‌ها نیز سکه را می‌خرند و قیمت را افزایش می‌دهند ». در نهایت همین موضوع باعث شد معامله گواهی سکه در بورس کالا برای حدود سه روز متوقف شود. در پی طرح این موضوع، معاون بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه بانک‌ها و خزانه‌های بورس کالا هیچ دخالتی در روند معاملات سکه ندارند، به ایسنا گفت که در واقع بانک‌ها فقط انباردار و خزانه‌دار سکه‌ها هستند و خرید و فروشی در بازار انجام نمی‌دهند. علاوه براین، از آنجاکه سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از سال ۱۳۹۴ و برای افزایش ایجاد شفافیت و امنیت معاملات سکه، معاملات گواهی سکه در سیستم معاملات را راه‌اندازی کرده و سکه در انبار بورس کالای ایران واقع در خزانه‌داری بانک‌های رفاه کارگران، صادرات، ملت و سامان که در بورس کالا گواهی سپرده صادر می‌کنند، نگهداری می‌شود، مدیران عامل کارگزاری این بانک‌ها نیز توضیحاتی درباره نقش بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده سکه ارایه کردند. براین اساس، طبق آنچه مسوولان بانکی تاکید دارند «بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده سکه و طلا و نوسانات قیمتی آن به خصوص افزایش قیمت نقشی ندارند و فقط عاملی برای انبار کردن سکه‌ها در خزانه‌های خود هستند». به گفته مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه کارگران، بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده سکه شرایط نقدشوندگی، ایجاد شفافیت و تکمیل زنجیره خدمات رسانی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه را فراهم می‌کنند. بانک ملت نیز در این زمینه توضیح داد که نماد سکه موجود در تابلوی بازار به نام یک بانک به هیچ‌وجه به معنای مالکیت آنها توسط بانک‌ها نیست بلکه به معنای بانک محل انبارداری اصل سکه‌های طلاست؛ بنابراین بانک‌ها نقشی در خرید سکه فیزیکی از بازار طلا یا فروش آن در بورس نداشته و نمی‌توانند در کنترل قیمت یا افزایش آن نقش موثری ایفا کنند. مدیرعامل بانک صادرات هم درباره نقش بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده طلا تصریح کرد که که بانک‌ها در این معاملات نقش عامل دارند و با همکاری بانک مرکزی برای کنترل بازار سکه از گواهی سپرده استفاده می‌کنند.

همچنین از آنجا که متقاضیان دریافت گواهی این معاملات باید به همراه سکه، مدارک شناسایی را نیز به خزانه چهار بانک ذکر شده ارایه دهند، در نهایت گواهی سپرده سکه طلا بیانگر مالکیت کالای سپرده شده است و این کالا (سکه) به انبار داده می‌شود و مردم در قبال آن رسید انبار را دریافت می‌کنند که در این زمینه باید اصالت کالا تایید شود و این اصالت از طریق نوع تمام بهار، عیار ۹۰ درصدی و وزن ۸.۱۳۳ طلا گرمی سکه تعیین و تایید می‌شود.  لذا یک ابهام دیگر در این زمینه، اختلاف قیمت سکه در بورس نسبت به بازار فیزیکی بود که مسوولان بانکی دلیل افزایش قیمت سکه در بورس کالا را متاثر از عواملی همچون اشتیاق خرید موجود در بازار فیزیکی و نشان دادن افزایش قیمت در بورس کالا به دلیل عدم پاسخگویی عرضه و انتظارات بازار برای روز آینده می‌دانند که براساس اعلام مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه کارگران عامل تاثیرگذار بر اختلاف قیمت بین بازار فیزیکی و بازار گواهی سپرده سکه، اشتیاق خریدی است که در بازار فیزیکی وجود دارد و به دلیل عدم پاسخگویی عرضه، این افزایش قیمت در بورس خودش را نشان می‌دهد. در این زمینه، مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات گفت که این امر به دلیل انتظارات بازار برای روز آینده است، زیرا معاملات سکه در بازار آزاد از صبح تا شب ادامه دارد اما در بورس کالا دو تا سه ساعت به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند و در آغاز معاملات در بورس کالا، این بازار قیمت و معاملات آتی را هم می‌بیند که موجب افزایش نرخ سکه می‌شود و در کاهش قیمت هم این بازار می‌تواند بیشتر از بازار آزاد در همان روز نسبت به فردا عمل کند.  در نهایت نایب‌رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران هم با بیان اینکه برای آنکه نقدینگی از مردم گرفته شود، تصمیم گرفته شد که به تعدادی از بانک‌ها مجوز داده شود تا از مردم سکه بگیرند و در قبال آن اوراق بدهند، توضیح داد که با این عمل، علاوه براینکه این سرمایه دست خودشان (بانک) و سکه هم باقی می‌ماند، سکه به مردم تحویل داده نمی‌شود و به جای آن اوراق تحویل مردم می‌دهند. اکنون اتفاقی که به زعم دست‌اندرکاران بازار افتاده این است که مقداری نقدینگی از بازار جمع شده تا در آینده التهابی شکل نگیرد اما تورم سکه کاهش نیافته و لازم است در این باره تدبیر اساسی اتخاذ شود تا از روند صعودی این کالای سرمایه‌ای و تاثیرگذار جلوگیری شود. 

    افت دلار در بازار جهانی

شاخص دلار در معاملات پایان هفته قرمزپوش شد. به گزارش رویترز، با وجود آنکه با بازگشایی تدریجی اقتصاد، شاخص‌های کلان اقتصادی وضعیت بهتری پیدا کرده‌اند اما رییس بانک مرکزی امریکا گفته است چالش‌های کاملا محسوسی بر سر راه اقتصاد وجود دارد. جروم پاول چشم‌انداز اقتصاد امریکا را کاملا نامطمئن دانست و افزود: همه‌چیز به این بستگی دارد که سرعت شیوع کرونا تا چه حد مهار شود و تلاش‌های دولت برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی تا چه حد موفق باشد. به نظر می‌رسد که روابط ترامپ و پاول رو به بهبود است و این مساله می‌تواند جایگاه دلار را تقویت کند: رییس‌جمهور امریکا که تا پیش از بحران کرونا بارها و بارها به تندی از جروم پاول انتقاد کرده بود، این‌بار در یک عقب‌نشینی آشکار از عملکرد وی ابراز خوشحالی کرد. ترامپ با بیان اینکه در ابتدا چندان از عملکرد پاول راضی نبوده است افزود: در حال حاضر از عملکردش خیلی خوشحال هستم. از سوی دیگر با بازگشایی مجدد کسب و کارها شاهد اوج‌گیری شیوع کرونا بوده‌ایم و در برخی از نقاط چین محدودیت‌های رفت و آمدی مجددا به اجرا درآمده‌اند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا که طبق اعلام مقامات بهداشتی چین دارای برخی رفتارهای متفاوت از ویروس اولیه آن است گرفته شود. طبق اعلام مقامات چینی ویروس کرونای جدید از طریق اروپا وارد چین شده است. در برخی از نقاط انگلیس و استرالیا نیز محدودیت‌هایی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در نظر گرفته شده است. رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در «بانک ملی استرالیا» گفت: افزایش مجدد شمار مبتلایان به کووید 19 در جهان ممکن است سیاست‌گذاران را به تغییر ریل سیاست بازگشایی اقتصادها سوق دهد و این مساله برای بازارها بسیار تلخ خواهد بود. لازم است بدانیم تاثیر قرنطینه فاز نخست   روی اقتصادها به ویژه روی اقتصاد امریکا چه قدر بوده است. با توجه به افزایش مخارج دولت، روند صعودی بدهی و کسری بودجه در امریکا ادامه دارد: میزان بدهی‌های امریکا تا پایان ماه ژوئن ۲۰۲۰ به ۲۶ تریلیون و ۳۲۳ میلیارد و ۸۹۴ میلیون دلار رسیده است. کسری بودجه دولت امریکا نیز تا پایان ماه ژوئن به شش تریلیون و ۲۵۱ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار رسیده است. یوکیو ایشیزوکی - استراتژیست ارشد بازارهای ارز در موسسه «دایوا سکیوریتیز» - گفت: این احتمال وجود دارد که با موج دوم همه‌گیری در جهان مواجه شویم اما آن طور که موضع‌گیری سیاست‌گذاران نشان می‌دهد، کسی قصد ندارد بار دیگر یک قرنطینه سراسری و طولانی را نظیر آنچه در فاز نخست با آن مواجه شدیم، اعمال کند.

در قاره سبز، شاخص‌های کلان اقتصادی منتشره درباره کشورهای اروپایی نشان‌دهنده این است که شرایط کماکان تا حد زیادی بد باقی مانده است؛ هر چند که بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است برنامه خرید اوراق قرضه خود را با ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش به ۱.۳۵ تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داد. 

ینس ویدمان - رییس بانک مرکزی آلمان - در مصاحبه با روزنامه «آلگماینه تسایتونگ» با اشاره به بازگشت تدریجی میزان تولیدات به سطوح پیش از زمان بحران کرونا گفته است: در ماه‌های اخیر شاید با یکی از حادترین شرایط اقتصادی تاریخ خود مواجه شده بودیم اما فکر می‌کنم به احتمال زیاد از سخت‌ترین شرایط موجود عبور کرده‌ایم. خبر خوب این است که اکنون در جایی قرار داریم که شرایط رفته رفته رو به بهبود رفته است.

تحلیل‌گران بانک «آی‌ان‌جی» در یادداشتی نوشتند: در روزهای اخیر شاهد نوسان آرام در بازار ارز بوده‌ایم و این می‌تواند باعث آسودگی بیشتر خاطر معامله‌گران شود. در کوتاه‌مدت ریسک‌های کرونایی باقی خواهد ماند و باید آنها را در محاسبات لحاظ کرد.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۱۷۵ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۵۸ دلار اعلام شد. 

 مخالفت برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر هلند، دانمارک، سوئد و اتریش با طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان تاکنون مانع از آن شده است تا بسته یک تریلیون یورویی حمایتی از اقتصادهای اروپایی در برابر ویروس کرونا به مرحله اجرا درآید. از سوی دیگر مرزهای اتحادیه اروپا هنوز به روی شمار زیادی از کشورها بسته باقی خواهد ماند که این مساله روی تجارت خارجی و جریانات سرمایه‌ای موثر خواهد بود. در انگلیس نیز به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی این کشور، بوریس جانسون- نخست وزیر - از ارایه یک بسته حمایتی جدید از اقتصاد در برابر پیامدهای کرونا خبر داده است. جانسون همچنین از اعمال تغییرات ساختاری در شیوه مدیریت و بودجه‌بندی دولت خبر داده است.

از طرف دیگر اگر چه پیشنهاد انگلیس برای محدودیت‌های زمانی معاملات بازارهای ارزی دو طرف کانال مانس با مخالفت برخی از طرف‌های اروپایی مواجه شده است اما مقامات انگلیسی از توافق با سوییس بر سر تقویت همکاری در حوزه بازارهای مالی و ارزی خبر داده‌اند.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۵ درصد صعود نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۴۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۶ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۴ دلار رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران