شماره امروز: ۵۴۷

ثبات نرخ ارز در میانه خرداد ماه

| | |

نرخ دلاردر بازار آزاد و معاملات نقدی روز جمعه 16 خرداد 99 به 17730 تومان رسید. اما با کاهش نرخ اونس جهانی طلا به قیمت 1704 دلار، قیمت طلا و سکه کاهش یافت.

گروه بانک و بیمه | 

نرخ دلاردر بازار آزاد و معاملات نقدی روز جمعه 16 خرداد 99 به 17730 تومان رسید. اما با کاهش نرخ اونس جهانی طلا به قیمت 1704 دلار، قیمت طلا و سکه کاهش یافت. گرم 18 عیار 724 هزار، مظنه مثقال 17 عیار 3 میلیون و 139 هزار، سکه طرح جدید 7 میلیون و 452 هزار، طرح قدیم 7 میلیون و 250 هزار، نیم سکه 3 میلیون و 740 هزار، ربع سکه 2 میلیون و 80 هزار، سکه گرمی 1 میلیون و 120 هزار تومان معامله شد. 

به گزارش «تعادل»، آخرین قیمت‌ها در بازار آزاد و معاملات نقدی برای دلار 17750، یورو 19500، پوند 21600، درهم 4920، لیر ترکیه 2630، دلار کانادا 13100، یوان 2500 تومان اعلام شده است. سامانه سنا نیز قیمت میانگین ارز معامله شده در 12 خرداد 99 را برای دلار 17129، یورو 18663، درهم 4682، یوان 2385، پوند 20196، دلار کانادا 12883، لیر ترکیه 2577 تومان اعلام کرد. 

دلار در صرافی‌های بانکی بدون تغییر قیمت نسبت به دیروز به بهای ۱۷ هزار و ۷۰ تومان فروخته شد. نرخ خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۶ هزار و ۹۷۰ تومان و فروش ۱۷ هزار و ۷۰ تومان بود.قیمت خرید هر یورو نیز ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان شد.

قیمت ارزهای عمده و دلار که در هفته گذشته به‌طور شتابان در حال افزایش بود، از ابتدای هفته جاری، تثبیت شده و سپس روندی کاهشی یافته است. نرخ دلار به صورت تدریجی در حال حرکت به سوی کف کانال ۱۷ هزار تومانی بوده و در آستانه ورود به کانال ۱۶ هزار تومانی قرار گرفته است.

  ۴  شوک ارزی در 30 سال اخیر

نگاهی به شوک‌های ارزی در چهار دوره روسای جمهوری قبلی نشان می‌دهد که در دولت آقای هاشمی پیک نرخ رشد سالانه ۵۷ درصد و پیک نرخ رشد نقطه به نقطه ۹۳ درصد بوده است. همچنین در دولت خاتمی پیک نرخ رشد سالانه ۵۱ درصد و پیک نرخ رشد نقطه به نقطه ۶۳ درصد بوده است. 

 از سوی دیگر، در دولت احمدی‌نژاد پیک نرخ رشد سالانه ۱۰۲ درصد و پیک نرخ رشد نقطه به نقطه ۱۵۱ درصد بوده است. در دولت روحانی نیز پیک نرخ رشد سالانه ۱۷۲ درصد و پیک نرخ رشد نقطه به نقطه ۲۷۳ درصد گزارش شده است. به عبارت دیگر، شوک‌های ارزی در 30 سال اخیر نشان می‌دهد که بیشترین رشد نرخ دلار در دولت روحانی و کمترین رشد نرخ ارز در دولت اصلاحات گزارش شده است. 

 همچنین افزایش نرخ ارز در ۸ سال جنگ ۳ برابر، در دوره جنگ جهانی دوم ۱۰۰ درصد، در دوره  ملی شدن صنعت نفت ۵۰ درصد، در یک قرن قاجاریه ۵.۵ برابر و در دوره نیم قرن پهلوی ۵ برابر بوده است.

  روزهای سیاه دلار ادامه دارد

از سوی دیگر، شاخص دلار در ادامه ریزش‌های خود به ۹۶ واحد رسید. به گزارش رویترز، کشورهای جهان برای مقابله با بزرگ‌ترین بحران اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم به اقدامات حمایتی خود از بخش‌های مختلف اقتصادی ادامه می‌دهند اما آمارهای ضعیف اقتصادی امریکا باعث دلسردی معامله گران شده است. از سوی دیگر بانک مرکزی اروپا اعلام کرد برنامه خرید اوراق قرضه خود را با ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش به ۱.۳۵ تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داد. 

انتظار می‌رود در شرایطی که رشد اقتصادی بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا منفی شده است، این بسته بتواند تا حدی به بازگشت سریع‌تر اقتصادهای اروپایی به مدار مثبت رشد کمک کند. 

پیش از این اختلافات درونی گسترده بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا باعث بی‌عملی بانک مرکزی اروپا شده بود، آن هم‌زمانی که دیگر همتایان این بانک به سرعت برای احیای رشد اقتصادی دست به کار شده‌اند. در ژاپن بانک مرکزی این کشور یک تریلیون دلار و در امریکا فدرال رزرو حدود ۲.۵ تریلیون دلار اعتبار و نقدینگی مختلف برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی در نظر گرفته‌اند. 

زک پندل، قائم‌مقام بخش ارزی بانک گلدمن ساکس گفت: اقدامات اخیر صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا باعث کاهش ریسک‌های موجود بر سر راه اقتصادهای اروپایی خواهد شد. با این حال چالش بازطراحی یک ساختار مالی فراگیر در اروپا به قوت خود باقی است و برای پرداختن به ضعف‌های موجود باید تغییرات بیشتری اعمال شود. 

در حال حاضر اصلی‌ترین دلیل نگرانی فعالان بازار ارز اخبار مربوط به تشدید جنگ تجاری امریکا با چین و مساله هنگ کنگ است. پس از جدال لفظی بین واشنگتن و چین بر سر مقصر بودن طرف چینی در شیوع کرونا در جهان، اکنون برخی از قانون‌گذاران امریکایی به دنبال تحریم چین به بهانه دخالت چین در امور داخلی هنگ کنگ هستند. از سوی دیگر وانگ یی، وزیر خارجه چین به امریکا در خصوص به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر هشدار داده است. 

در روزهای اخیر بانک مرکزی چین به تلاش‌های خود برای راه‌اندازی ارز دیجیتالی این کشور سرعت بخشیده است و تحلیل گران این اقدام را در راستای کاهش وابستگی چین به نظام مالی دلار ارزیابی می‌کنند.

 به ویژه آنکه برخی از مقامات امریکایی پیشنهاد تحریم بخش بانکی چین را مطرح کرده‌اند.

نتایج نظرسنجی صورت گرفته از ۶۰ کارشناس ارزی توسط رویترز نشان می‌دهد که یک سوم این افراد معتقدند دلار در ماه ژوئن نخواهد توانست دست به یک پیشروی بزرگ بزند هر چند که احتمال تضعیف بیش از حد آن نیز ضعیف خواهد بود.

جین فولی، کارشناس مسائل ارزی در «روبو بانک» گفت: بازارها بین جریان مختلفی از اخبار گیر کرده‌اند. از یک سو شاهدیم که بانک‌های مرکزی جریان عظیمی از نقدینگی را به بازارها تزریق کرده‌اند و از سوی دیگر تنش‌های ژئوپلتیکی به سطوح کم سابقه‌ای رسیده است که می‌تواند عواقب ناگواری برای اقتصاد جهانی داشته باشد.

در حوزه تجارت خارجی نیز عملکرد ناامیدکننده اقتصاد‌های امریکایی ادامه دارد؛ صادرات امریکا تا پایان ماه آوریل با کاهش ۲۰.۵ درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. در طرف واردات نیز امریکایی‌ها ۱۰.۷ درصد کمتر از ماه قبل واردات داشته‌اند. آمارهای مشابه منتشرشده برای کانادا نیز نشان می‌دهد در ماه آوریل صادرات با کاهش ۲۹.۷ درصدی و واردات با کاهش ۲۵.۱ درصدی مواجه شده است و افزایش کسری تراز تجاری، دلار کانادا را تحت فشار قرار داده است. 

از سوی دیگر ویروس کرونا کماکان قربانی می‌گیرد هر چند که با کند شدن سرعت شیوع آن در بسیاری از مناطق روند بازگشایی کسب و کارها آغاز شده است. 

تاکنون بیش از شش میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۴ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۳۹۳ هزار و ۲۳۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۱۱۰ هزار و ۱۷۳ نفر، انگلیس با ۳۹ هزار و ۹۰۴ نفر، برزیل با ۳۴ هزار و ۳۹ نفر، ایتالیا با ۳۳ هزار و ۶۸۹ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۶۵ نفر بوده است. 

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات دیروز با ۰.۸۱ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۵۲۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۴۷ دلار اعلام شد. در سه ماهه نخست امسال اقتصاد سوییس ۲.۶ درصد کوچک‌تر شده است که بدترین عملکرد فصلی اقتصاد این کشور در طول چهار دهه اخیر محسوب می‌شود. در نتیجه این رشد ضعیف، بعید به نظر می‌رسد که بانک مرکزی سوییس در سیاست خود برای تزریق نقدینگی به بازارهای مالی یا تغییر در نرخ بهره فعلی تجدید نظر کند.

در انگلیس بانک مرکزی این کشور اعلام کرد روند بازپرداخت وام‌های دریافت شده توسط شرکت‌ها مجددا پس از سه ماه رو به رشد بوده است و این مساله باعث افزایش اطمینان معامله گران نسبت به موفقیت آمیز بودن طرح‌های حمایتی دولت انگلیس از کسب وکارها شده است. دولت این کشور میزان مخارج خود را به بالاترین سطح هفت دهه اخیر رسانده و برای نخستین‌بار از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ اقدام به استقراض از بانک مرکزی است. 

روبرتو کوبو، مدیر ارزی در موسسه «بی‌بی وی ای» گفت: تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری امریکا زمان باقی مانده و بعید است که طرف امریکایی خواستار کاهش واقعی تنش‌ها با چین باشد. این مساله باعث خواهد شد تا دست‌کم در شش ماه آینده شاهد تداوم فضای پرریسک در بازارهای جهانی باشیم.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۸۹ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۶۵ دلار مبادله شد. یورو ۱.۳۸ درصد بالا رفت و با عبور از کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۳۶ دلار رسید. رونالد سیمپسون - تحلیلگر بازار ارز در موسسه اکشن اکونومیکس - گفت: بازگشایی تدریجی کسب و کارها می‌تواند خبر خوبی برای بازارهای مالی باشد. ما پیشرفت‌هایی در تهیه واکسن و حمایت‌های مالی از کسب و کارها را داشته‌ایم اما هنوز باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد با هدف حمایت از شرکت‌های این کشور که در نتیجه شیوع کرونا دچار خسارت شده‌اند، یک بسته وام به ارزش ۱.۷ تریلیون ین (۱۵.۸میلیارد دلار) در نظر گرفته است. اکنون برخی از منابع خبری از آماده شدن دولت برای اعلام یک بسته عظیم حمایتی یک تریلیون دلاری دیگر حکایت دارد. این کشور پیشتر نیز در مجموع حدود یک تریلیون دلار به مقابله با کرونا اختصاص داده بود.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۲۱ درصد افزایش به ۱۰۹.۳۲ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۳ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۸۸ یوان چین اعلام شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران