شماره امروز: ۵۴۷

تثبیت نرخ دلار در صرافی‌های بانکی

| | |

در جریان معاملات ارزی روز یکشنبه 11خرداد 99، نرخ دلار و یورو در صرافی‌های مجاز بانکی تغییری نکرد.

گروه بانک و بیمه |

در جریان معاملات ارزی روز یکشنبه 11خرداد 99، نرخ دلار و یورو در صرافی‌های مجاز بانکی تغییری نکرد. صرافی‌های بانکی هر دلار امریکا را به قیمت ۱۷ هزار تومان خریدند و به قیمت ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان نیز فروختند که این قیمت‌ها نسبت به معاملات روز قبل از آن تغییری نکرده است. همچنین، این صرافی‌ها هر یورو را معادل ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند و به قیمت ۱۸ هزار و ۶۰۰تومان می‌فروشند که قیمت این نوع ارز هم مانند دلار تغییری نداشته است.علاوه براین، بانک‌ها نیز هر دلار امریکا را ۱۶ هزار و ۷۵۰ تومان و هر یورو را ۱۷ هزار و ۳۰۰تومان می‌خرند. 

به گزارش «تعادل»، سامانه سنا نیز نرخ میانگین معاملات ارز برای 10 خرداد 99 را برای دلار 17193، یورو 18641، درهم 4650، یوان 2200، پوند 20632، لیرترکیه 2531 و دلار کانادا 12787 تومان اعلام کرد. سامانه نیما نیز نرخ حواله 10 خرداد برای دلار را 15642، لیر ترکیه 2635، یورو 17307، درهم 4333، یوان 2153 تومان اعلام کرد. 

در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی ‌نرخ رسمی ۴۷ ارز را اعلام کرد که به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی نرخ‌ها در مقایسه با روز گذشته ثابت ماند. هر دلار امریکا بدون تغییر ۴۲ هزار ریال قیمت‌گذاری شد. همچنین هر پوند انگلیس به قیمت ۵۱ هزار و ۸۶۹ ریال و هر یورو به قیمت ۴۶ هزار و ۶۴۲ ریال اعلام قیمت شد.

   بهای سکه ۶۰ هزار تومان افت کرد

مهم‌ترین دلیل نوسان قیمت طلا در بازار در روزهای اخیر، افزایش ارزش اونس جهانی و قیمت دلار در بازار داخلی بوده است. قیمت اونس نیز به علت تعطیلی بازارهای جهانی در روز یکشنبه یعنی یک هزار و ۷۲۹ دلار رسید. بهای اونس پس از شیوع ویروس کرونا و افت شرایط اقتصادی کشورها روندی افزایشی یافته است.

در بازار طلا با اعلام هراونس طلا 1729 دلارو هردلار به قیمت 17600 تومان قیمت طلا و سکه کاهش یافت. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران روز  یکشنبه با افت ۶۰ هزار تومانی قیمت نسبت به روز معاملاتی گذشته به رقم هفت میلیون و ۳۶۰ هزار تومان به فروش رسید.هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز هفت میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین نیم سکه نیز سه میلیون و ۷۳۰ هزار تومان، ربع سکه دو میلیون و ۳۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شد.هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۷۲۱ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز سه میلیون و ۱۲۵ هزار تومان به فروش رسید.

   عربستان ۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی 

به صندوق ثروت ملی انتقال داد

عربستان سعودی در ادامه ولخرجی‌های اخیر خود در حوزه سرمایه‌گذاری با هدف بهره بردن از آشفتگی‌ اخیر بازارهای جهان، ۴۰ میلیارد دلار از بانک مرکزی به صندوق ثروت ملی انتقال داد.

به گزارش بلومبرگ، براساس بیانیه «محمد الجدعان» وزیر دارایی عربستان که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، است، انتقال از صندوق ذخایر ارزی به صندوق ثروت ملی بر مبنایی «خاص» در ماه‌های مارس و آوریل انجام شده و «ظرفیت سرمایه‌گذاری صندوق را تقویت خواهد کرد.»

این اقدام در حالی صورت گرفته است که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان به دلیل فروپاشی قیمت نفت و آشفتگی بازار طلای سیاه با فشار بی‌سابقه مالی مواجه شده است.

 آل جدعان گفته است که انتقال انجام شده توسط بانک مرکزی عربستان به ریزش تاریخی دارایی خالص خارجی پادشاهی آل سعود کمک کرده است؛ ذخایر ارز خارجی عربستان در ماه مارس با بیشترین سرعت در دو دهه اخیر کاهش پیدا کرد و بی‌شک بر داده‌های ماه آوریل بانک مرکزی که فردا منتشر می‌شود، تاثیر خواهد گذاشت. این اقدام در حالی صورت گرفته است که اخیرا، گزارش‌هایی از سرمایه‌گذاری این صندوق در شرکت‌هایی همچون فیسبوک، بویینگ و بانک سیتی‌گروپ امریکا منتشر شد.

الجدعان گفت: این فرآیند پس از تحقیق جامع و در نظر گرفتن سطح ذخایر ارزی مورد نیاز، انجام شد. صندوق ثروت ملی نقش مهمی را در بسط و تقویت رشد اقتصادی ایفا می‌کند. وی خاطرنشان کرد که سود ناشی از سرمایه‌گذاری‌های صندوق در صورت نیاز برای حمایت از بودجه دولت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

الجدعان در بیانیه خود گفته است که صندوق ثروت ملی عربستان در حال سرمایه‌گذاری روی «طیفی از فرصت‌هایی است که همزمان با شرایط فعلی بازارهای مالی جهان، نمایان شده‌اند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران