شماره امروز: ۵۴۷

افزایش ورودی ارز به سامانه نیما با حمایت از صادرات

| | |

اواخر هفته گذشته، نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های مجاز بانکی کاهشی بود اما قیمت سکه تمام و طلای ۱۸ عیار روند افزایشی را طی کرد.

گروه بانک و بیمه | 

اواخر هفته گذشته، نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های مجاز بانکی کاهشی بود اما قیمت سکه تمام و طلای ۱۸ عیار روند افزایشی را طی کرد. نرخ خرید و فروش دلار و یورو در صرافی‌های بانکی ۱۰۰ تومان نسبت به روز قبل کاهش داشت. صرافی‌های بانکی هر دلار امریکا را ۱۶ هزار و 950 تومان خریدند و ۱۷ هزار و ۵۰ تومان فروختند. همچنین این صرافی‌ها هر یورو را ۱۸ هزار و ۴۵۰ تومان خریده و ۱۸ هزار و ۵۵۰ تومان فروختند.

به گزارش «تعادل»، روزپنجشنبه با اعلام هر اونس طلا در بازار جهانی به نرخ ۱۷۲۳ دلار که ۱۸ دلار افزایش یافته واعلام نرخ دلار در بازار آزاد به قیمت 17550 تومان، نرخ طلا و سکه افزایش یافت . هر قطعه سکه تمام طرح جدید هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است که افزایش ۱۰۰ هزار تومانی دارد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار طرح قدیم هفت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد و افزایش ۲۰۰ هزار تومانی را تجربه کرده است.در این میان هر قطعه نیم سکه با حفظ ثبات، سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. ربع سکه نیز ۱۰ هزار تومان ارزان شده و دو میلیون و ۶۰ هزار تومان است.هر قطعه سکه یک گرمی با افزایش ۱۰ هزار تومان، یک میلیون و ۹۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. هر گرم طلای ۱۸ عیار در طلافروشی‌ها ۷۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود که افزایش ۲۸ هزار تومان را نشان می‌دهد.

     روند صادرات و تامین ارز مثبت است 

از سوی دیگر، رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه اکنون صادرات روند خوب و مثبتی پیدا کرده، گفت: با روندی که به پیش می‌رویم تعادل برای تأمین ارز کالاهای اساسی، ضروری و به ویژه مواد اولیه کارخانجات برقرار خواهد شد. به گزارش «تعادل»، عبدالناصر همتی با اشاره به تأکید رییس‌جمهور بر تقویت نظارت بانک مرکزی افزود: ما اقدامات مهمی را برای کنترل و اصلاح نظام بانکی آغاز کرده‌ایم و بخش قابل توجهی از تصمیم‌گیری‌ها درباره نرخ‌های سود بانکی و بین بانکی نتیجه انضباطی بود که در بانک‌های مختلف ایجاد شد.بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را به تدریج ادغام می‌کنیم و ظرف هفته آینده ادغام دو بانک حکمت و مهراقتصاد در بانک سپه نهایی خواهد شد.سه بانک دیگر هم ادغام شان به تدریج انجام می‌شود. همتی با اشاره به اینکه چند بانک ناترازی مالی شان بالا بود گفت: این‌ها را تحت کنترل گرفتیم، مدیریت شان را اصلاح کردیم و تحت نظر مستقیم قرار گرفتند و ان شاء‌الله بتوانیم ناترازی شان را جمع کنیم.در مورد بازار پول و انضباطی که در نرخ سود باید وجود داشته باشد کارهای مهمی انجام دادیم بنابراین نظام بانکی ما به سمتی می‌رود که نظارت‌ها جدی‌تر شود. رییس کل بانک مرکزی گفت: شاید یکی از دلایلی که توانستیم هدف گذاری تورم داشته باشیم استفاده از ابزار عملیات بازار باز بود که بانک‌ها نقش مهمی در رسیدن به این هدف خواهند داشت. همتی با تأکید بر اینکه بانک مرکزی نقدینگی را کنترل می‌کند افزود: من مطمئن هستم امسال نقدینگی ما به مراتب از رشد نقدینگی سال ۹۸ کمتر خواهد بود.مجموعه این اقدامات به سمتی پیش می‌رود که بازار پولی ما از شفافیت و آرامش بیشتری برخوردار باشد.وقتی بازار پول آرامش و روندی منطقی داشته باشد و به سمت کنترل تورم برود به یقین روی نرخ ارز و بقیه بازار هم تأثیر خواهد گذاشت. امیدواریم با روش‌های به کار گرفته شده در بازار پول و ارز شاهد آرامش بیشتری تا پایان سال در این بخش باشیم. رییس کل بانک مرکزی گفت: در دو ماهه اول امسال به رغم مشکلات در صادرات غیرنفتی ما حدود ۳ میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی تأمین کردیم.

عبدالناصر همتی با اشاره به اینکه اکنون روند صادرات روند خوب و مثبتی پیدا کرده است، افزود: در دو ماهه اول ما اُفت زیادی در صادرات غیرنفتی داشتیم، ولی خوشبختانه صادرات دوباره احیا شد و برگشت ارز به سامانه نیما سرعت گرفته است.با روندی که به پیش می‌رویم تعادل برای تأمین ارز کالاهای اساسی، ضروری و به ویژه مواد اولیه کارخانجات برقرار خواهد شد .

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران